Alerjik Konjonktivit Tedavisinde Uzmanın Verdiği Tedavi İlaçları Nelerdir?

Alerjik konjonktivit sorunlarının ortadan kaldırılması adına uzmana başvurmak oldukça önemlidir. Bu süreçte verilen ilaçların, damlaların ve merhemlerin düzenli şekilde kullanılması ile sorun ortadan kalkar.

Alerjik Konjonktivit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Alerjik konjonktivit nedir, Sık şekilde bulaşıcı olan ve keratit adı verilen korneanın etkilendiği durumların gözlemlendiği konjonktivit türüdür. Yaygın olarak gözlemlendiği zamanlar dönemsel olarak değişmektedir. Koruyucu tedbirlerin oldukça önemli olduğu bir hastalık türüdür. Bir alerjenin sebep olduğu konjonktivit tedavisinde amaç alerjeni kişinin ortamından uzaklaştırmaktır. Bazı reçeteli göz damlaları da dahil olmak üzere alerji ilaçları alerjik konjonktivitten rahatlama sağlar. Bazı durumlarda ise doktor semptomları iyileştirmek adına ilaçları kombinasyon şeklinde kullanmayı da önerebilir.  Alerjik konjonktivit tedavisi kapsamında tahriş meydana geldiyse doktor alerjisi olan insanlar için çok çeşitli göz damlası türleri reçete edebilir.  Alerjik konjonktivit nasıl geçer kapsamında antihistaminikler ve mast hücre stabilizatörleri gibi alerjik reaksiyonları kontrol altına almaya yardımcı olan ilaçlar,  dekonjestanlar, steroidler ve anti-inflamatuar damlalar kullanılması gerekir. Alerjik konjonktivit reçetesi dahilinde alınacak olan damlaların hepsi iltihaplanmayı kontrol eden ilaçlardır. Alerjik konjonktivit belirtileri kendini ortaya çıkardığı anada uzmana başvurulması gerekir. Yukarıda ismi geçen damlaların kullanılması ile ortadan kalkar. Ayrıca bu damlaların nasıl kullanılacağı ile alakalı olarak uzman hastasına detaylı şekilde bilgi verir.

Uzman hekimin reçete ettiği alerjik konjonktivit damlası kullanımları düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde kesinlikle fayda sağlamaz ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Hasta kişilere verilecek olan ilaçların tamamının tıp doktorları tarafından reçete edilmesi gerekir. Tıp uzmanı olmayan sağlık personeli, eczacı ve diğer kişilerin  bu konuda tavsiye bulunmaması gerekir. Yazılacak olan reçeteler kişiye özel olarak yazılır. Bundan dolayı çevrede bulunan kişilerin tavsiyesi üzerine söylenen ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerekir. Uzmanın reçete olarak verdiği ilaçlarında düzenli ve zamanında kullanılması tedavi kapsamında önem taşır.

Alerjik Konjonktivit Nasıl Önlenir?

Kişilerin kendisinde ya da çocuklarında alerjik konjontivit sorunları mevcutsa aşağıda bulunan detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu detaylar arasında;

 • Enfekte olan gözler kesinlikle ovulmamalıdır.
 • Eller devamlı sabunlu ve ılık su ile yıkanmalıdır. Özellikle de yemeklerden önce ve sonra yıkanması gerekir.
 • İltihaplı olan gözlerde deşarj meydana geldiğinde temiz bir pamuk ile alınması gerekir. Bunun ardından mutlaka su ile yüz bölgesi yıkanır. Yıkama işleminde gözlerin tahriş olmaması çok önemlidir. Gözlere baskı da uygulanmamalıdır.
 • Yastık kılıfları, havlular ve yatak çarşafları uzun süre bekletilmeden sıcak suda ve deterjan ile yıkanmalıdır.
 • Bu süreçte göz makyajı yapılmasından kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • Göz makyaj ürünlerinin bu süreç içinde başka kişi ile paylaşılmaması da çok önemlidir.
 • Tedavi ve iyileşme süreci içinde başka bir kişinin kontak lenslerini kullanmak risklidir.
 • Kontak lens kullanımının yerine gözlük kullanımı yapılmalıdır. Tek kullanımlık lensleri atın ya da uzun süre giyilen lensleri ile tüm gözlük kasalarını temizlemeyi unutmayın.
 • Gözlere uygulanacak olan damlaları ya da merhemleri uygulamadan önce mutlaka elleri yıkanmalı ve damlatıldıktan sonra da eller yıkanmalıdır.
 • Virüs bulaşmamış bir göz içinde enfekte gözler için göz damlası kullanmak için uzmana başvurun.
 • Gözde meydana gelen sorun bulaşıcıysa bulaşıcı riski ortadan kalkasıya kadar çocuğunuzu bulunduğu ortamlardan ve okuldan uzaklaşın. Belirtiler ortadan kalktığı zaman okula ve çocuk kendi ortamına hemen geri dönebilir. Hatta tedavi sürecinde bu konuda uzman hekimden bilgi almak gerekir. Çocuğun ya da kişinin kendisinin iyileşmesinde sonra da her daim hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir. Kurallara devam edilmezse tekrardan sorun yaşamak kaçınılmaz hale gelir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle