Arpacık Kremlerinin Günümüzdeki Kullanımı ve Etkili Sonuçları

Arpacık kremleri, göz iltihaplanmaları için kullanılan ve kısa sürede sonuç veren etkili uygulamalardır. Elbette bu uygulamalarla beraber evinizde gerçekleştireceğiniz bir takım yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Arpacık Kremi

Arpacık kremi, günümüzde arpacık tedavisi için tercih edilen uygulamalar arasındadır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan arpacık, önlem alınmadığı zaman aşırı şişlik ve kaşıntının yanı sıra ağrılara neden olabilir. Gündelik hayatınızı etkileyecek kadar ağrı hissedebileceğiniz arpacık konusunda evinizde uygulayabileceğiniz yöntemlerin yanı sıra krem kullanımı da yapabilirsiniz. Halk arasında it dirseği olarak da bilinen arpacık, gözde ciddi sağlık problemleri meydana getirmese de mutlaka bakımı yapılarak kısa sürede tedavi edilmelidir. Arpacık, şalazyon halini almadan önce müdahale edilmelidir. Aksi durumda cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Çocuk ve bebeklerde sedasyon, büyüklerde ise genel anestezi altında işlemler yapılmaktadır. Kısa süreli olarak uygulanan bu tekniklere gerek kalmadan önce krem uygulamalarının mutlaka tercih edilmesi gerekmektedir.

Arpacık kremi, yapılan muayene sonrasında tavsiye üzerine hastalara sunulmaktadır. Her akşam 1 defa veya farklı kullanım talimatlarına göre arpacık iltihabının üzerine bolca sürülerek kullanılan bu krem, kısa sürede etkili sonuçlar getirmektedir. Zaten doktorunuz ilgili tedavi sürecini sürekli olarak yakından takip edecek ve krem kullanımından sonra pansuman yaparak işlemi tamamlayacaktır. Kreme alternatif olarak kullanacağınız diğer yöntemleri yazımızın devamından takip edebilirsiniz. Ayrıca it dirseği olarak tabir edilen bu rahatsızlık, göz bakımı yapılmadığı sürece uzun süre boyunca sizi rahatsız edebilir. Eczanelerden de rahatlıkla alabileceğiniz krem ile kendi tedavi yönteminizi sürdürebilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen krem adları ve tavsiye edilenleri şu şekildedir;

  • Thiocilline Göz Pomadı
  • Tobrased Damla
  • Kemicetine Pomad
  • Tobramisin Göz Damlası

Arpacık Tedavisinde Diğer Alternatifler

Arpacık tedavisinde günümüzde pek çok tavsiyeler sunulabilmektedir. Papatya çayı ile süt kaynatıp pansuman yapmak, sıcak su ile temizlemek ve çay kompresi yaparak da arpacığı engelleyebilirsiniz. Bir çeşit göz enfeksiyonu olan arpacık, antibiyotik ya da damla ilaçlarıyla da giderilebilir. Yine de en güvenilir olanı bitkisel olarak yapılacak müdahalelerdir.

Bol miktarda çiğ sebzenin yanı sıra sarımsak ve meyve tüketimi yapmak, arpacık tedavisinde çok önemlidir.

Demlenmiş keten tohumuyla da arpacık tedavisi gerçekleştirebilirsiniz. Çay olarak demledikten sonra göze sıcak kompres olarak günlük uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra haşlanmış patates, sıcak süt ve yumurta sarısı ile hazırlayacağınız lapayı da arpacığın çıktığı bölgeye sürerek müdahale edebilirsiniz.

Bir miktar pamuğa batıracağınız rezene çayı ile de etkili sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca bölgeye sarımsak sürmek en çok tercih edilen kısa süreli uygulamalardan biridir.

Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Arpacık çıktığı zaman dikkat etmeniz gereken bir takım faktörler de vardır. Elbette ilk olarak hekime görünmeli ve tedavi sürecine başlamalısınız. Bunun yanında gündelik yaşamda dikkat edeceğiniz uygulamalar da bulunuyor. Bu uygulamalar şu şekildedir;

  • Mikroplu ortamlardan uzak durmak
  • Gıda alımını yeterli seviyede yapmak
  • Kaygı ve stresten uzak durmak
  • Hijyen konusunda dikkatli olmak
  • Ellerin göze temasından kaçınmak

Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece arpacığını yeniden nüksetme olasılığı ortadan kalkabilir. Ayrıca gözlerinizin aşırı yorgun olması durumunda mutlaka gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Göz temizliği bu durumlardan dolayı gerçekten çok önemlidir ve farklı hastalıkları da tetikleyebilir. Hemen hemen herkesin bu konuda mağdur olduğunu ve kısa sürede gerçekleştirdikleri tedaviler ile uygun sonuçlar aldığını söyleyebiliriz. Özellikle de arpacık kremi kullanarak ve elbette doktor tavsiyesine uyarak kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle