Astigmat Nedir ve Ortaya Çıkardığı Belirtileri İçinde Neler Yer Alır?

Astigmat sorunu her hastada belirtilerini ortaya çıkartmayabilir. Belirtileri ortaya çıkan kişilerinde mutlaka vakit kaybetmeden uzman hekime başvurarak muayene olması gerekir.

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Ağrı Yapar mı?

Astigmat sorunu olan kişilerin kornea şekli bir beysbol topuna benzer. Kornea olması gerekene göre garip bir şekle sahip olduğundan dolayı ışık göze girerken eşit olmayan bir şekilde kıvrılır. Bundan dolayı görüntü bozulmasına veya bulanıklığına sebep olur. Astigmat sorununa sahip bazı kişiler gözle görülür bir şekilde görmek için sık sık gözlerinde sorun yaşar. Çünkü astigmat ince detaylara veya nesnelere odaklanmayı zorlaştırır.  Bu zorlaşmadan kaynaklı olarak astigmat sorunu olan kişilerde baş ağrısı sık şekilde meydana gelir. Baş ağrısı için ağrı kesici kullanılsa bile sorun ortadan kalmayacaktır. Baş ağrısı dışında birçok astigmat semptomu vardır. 

Astigmatizma belirtileri ve semptomları her insanda net bir kesin şekilde ortaya çıkmayabilir. Bazı insanlar diğer göz rahatsızlıklarının semptomlarını algılar ve astigmatizm olduğunu bile düşünebilir. Gözde astigmatizm sorunu olan kişilerde genelde bulanık görme ve çift görme sorunları fazlasıyla meydana gelir. Gözde astigmatizma bulunması bir hastalık değildir.  Bu sorun korneanın düzensiz bir şeklidir. Hastanın ve irinanın üstündeki açık kubbe düz değildir ve görüntüyü bozacak şekilde görüşü etkilemektedir. Astigmat sorununda yüzeylerin pürüzlü olmasından kaynaklı olarak düzensizlik, bulanık görüntü ortaya çıkar. Düzenli astigmat bu sorunların en yaygın türüdür.

Yetişkin olan kişilerin hemen hemen yarısında bulunur. Düzensiz astigmat daha az şekilde meydana gelir. Göz hastalıklarından, ameliyat veya yaralanmadan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Düzensiz astigmatın en yaygın sebebi keratokonus ismi verilen ve genellikle yaşamın ikinci on yılında korneayı hafifleten bir hastalıktır. Düzensiz astigmatta gözlükler ile tedavi yapılması oldukça zordur. Bu sorunda şiddeti ve ciddiyeti dikkate alınarak özel kontaklar faydalı olabilmektedir.

Astigmat sorunları tedavi edilmezse zaman içinde ilerleme yaparak daha zor durumların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca ilerlemesi ile ağrılarda daha çok hissedilmeye başlar.

Sorunun İlerlemesi

Astigmatın İlerlemesi ile Görüş Bozukluğu

Astigmatlar çevresel etkenlerden kaynaklı olarak ya da genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu etkenler içinde bakteri kapmasına izin verme, gözü fazla yorma, ekranına çok bakma, bilgisayar çok bakma, telefona çok baka gibi birçok seçenek bulunur. Bu rahatsızlığı bulunan kişilerin bu etkenlere dikkat etmesi gerekir.  Astigmat ilerlemesi bu etkenlere dikkat edilmediği sürece ilerler.  Bu nedenle astigmatı bulunan ve bu sorundan şüphelenen kişiler beklemeden bir göz doktoruna muayene olmalıdır. Bu sayede ilerlemesinden kaynaklı olarak sorunlarda ortadan kalkar. Astigmat sorunlarının ilk zamanlarında söz konusu olan durumu anlamak oldukça zordur. Özellikle de küçük çocuklarda bu sorun hiç fark edilmeyebilir. Bundan dolayı ailelerin çocuklar ile alakalı bazı belirtilere dikkat etmesi gerekir.

  • Yazı okuma esnasında yazılara fazla yakından bakmaya çalışmak, gözleri kısarak bakmak, koşama esnasında nedensiz şekilde yere dengeyi kaybederek düşmek

Yetişkin olan kişilerde ise aşağıdaki belirtileri dikkate almak gerekir.

  • Erken yorulan gözler
  • Baş çevresinde şiddetli düzeyde ağrı
  • Uzun süre okumadan sonra baş ağrısı
  • Bulanık görme

Astigmat sorunu tedavisi olan bir hastalık türüdür ama bu tedaviler göz bölgesini ilk zamanlar da olduğu kadar mükemmel hale getiremeyebilir. Birçok görmeme sorununda olduğu gibi bu sorunun tedavisinin yapılması için de gözlük, lazer ve lens seçenekleri bulunur. Gözlük ile lens kullanımı astigmat sorunu olan gözün derecesini düşürebilir ve yükseltebilir. Lazer uygulaması oldukça başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Yalnız bu uygulama her hasta için uygulanmaz. Yapılan detaylı muayenelerden sonra lazer ile işlemlere karar verilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle