Astigmat Hastalığı Lazerle Tedavi Edilebilir mi?

Lazer teknolojisi özellikle göz hastalıklarında başvurulan güvenilir yöntemler arasındadır. Bu kapsamda lazer ile göz çizdirme uygulamaları yapılabilirken hastalığın tekrar nüksetmemesi için bir takım önlemler alınmalıdır.

Astigmat Hastalığı ve Lazer Tedavisi

Tıbbın gelişmesi ve sürekli ilerlemesi nedeniyle günümüzde pek çok hastalıkta lazer uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır. Astigmat adı verilen göz hastalığında da artık lazer tedavisi tercih edilmektedir. Astigmat lazer göz ameliyatı, günümüzde başarılı bir şekilde yapılan uygulamalardan biri olmakla beraber bu işlem için doktor onayının alınması gerekir. Çünkü bu hastalık ilk süreçte gözlük ya da lensler yardımıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda bu tedavi sürecine başlanır. Ayrıca astigmat lazer tedavisi fiyatları ile birlikte bu tedavinin nasıl uygulandığına dair tüm bilgileri, yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Astigmatta Lazer Tedavisi

Astigmat hastalığıyla ilgili tedavi süreci kararı verilmeden önce ameliyat uygulanacaksa, ameliyat öncesi bir takım durumlara dikkat etmek gerekecektir. Doğuştan ortaya çıkabilen bu hastalık daha sonra çevresel nedenlerden dolayı da gelişebilir. Bazen de şeker hastalığına bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Bu hastalık ameliyat sürecinden önce birçok evreden geçer. Küçük yaşlarda başlayan astigmat daha çok 7 yaşından itibaren anlaşılabilir. 10 yaşından sonra ise tam anlamıyla astigmat teşhisi konularak tedavilere başlanabilir. Gözde çizim uygulamalarının tercih edilmesiyle yapılan lazer tedavisi sadece 1 defa uygulanabilmektedir. Bu durumun olumsuz yanı, ilerde tekrar hastalık nüksettiğinde farklı bir çözüm yolunun denenecek olmasıdır. Bu yüzden her hastalıkta olduğu gibi astigmat hastalığında da erken teşhis çok önemlidir ve lazerle astigmat tedavisi uygulanabilir.

Kalıtsal anlamda astigmat probleminin giderilmesi için 18 yaşını tamamlayan hastalarda bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Astigmatta Lazer Yönteminin Kullanılmasına Nasıl Karar Verilir?

Lazer tedavisi daha çok astigmat ve miyop hastalığı olan kişilerde tercih edilir. Ayrıca lens ya da gözlük kullanımından rahatsız olan kişilerin ilk tercihleri arasındadır. Astigmat lazer tedavisi 3 farklı lazer teknolojisi kullanılarak gerçekleşebilmektedir. Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağına elbette göz doktorunuz karar verecektir.

Lazer tedavilerinde kullanılan cihazlar aynı prensiple çalışır ancak farklı özelliklere sahiptir. Elbette kullanılan teknolojiler kişilerin göz numarasına ve göz ölçümlerine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu tedavi her yaşta kullanılabilir.

Günümüzde lazerle göz tedavisi yapan pek çok merkez bulunmaktadır. Ayrıca hastanelerde de bu işlem yapılabilmektedir. Lazer tedavisinin sağlayacağı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Lenslerin ve gözlüklerin neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulma
 • Doğal göz görünümüne sahip olma
 • Spor aktivitelerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilme
 • İklim olaylarından rahatsız olma durumunun azalması

Lazerle Göz Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Astigmat lazer tedavisi sadece 10 dakikalık bir işlem sonrasında tamamlanabilmektedir. Daha çok 18 yaş ve üzerinde gözlük ya da lens kullanımı yapan kişilerin yanı sıra;

 • Son 2 senelik kontrollerde, gözlük numaralarında ciddi değişiklik olmayanlara
 • Romatizma ve diyabet gibi hastalığı bulunmayanlara
 • Gözlerinde farklı bir hastalık olmayanlara
 • Yapılacak tetkikler sonucunda kornea ve göz yapısının ameliyata uygun olduğu belirlenen kişilere rahatlıkla bu tedavi uygulanabilmektedir.

Lazer Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Astigmat lazer operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır ve şu şekilde sıralanabilir;

 • Operasyondan sonraki gün araç kullanılabilir
 • Uygulanan yönteme göre 24 saat sonra iş başı yapılabilir
 • Kontrol sonrasında herhangi bir durum yoksa duş alınabilir
 • 1 haftadan sonra ağır egzersizler yapılabilir
 • Yine 1 haftadan sonra yüzülebilir
 • 6 haftadan sonra suya dalma aktiviteleri yapılabilir
 • İşlemden 48 saat sonra makyaj yapılabilir

Lazer tedavisine başvuracak hastaların, hastane seçimlerine de dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle bu kurumların hijyenik olması ve gerekli teknolojik alt yapının hazır olması önemlidir. Ayrıca operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin deneyimli olması da önem arz eden konularında başında gelir. Astigmat lazer tedavisi fiyatları ise 1500 TL’den başlamakta ve duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle