Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bahar alerjisi ya da mevsimsel konjonktivit olarak açıklanan bu durum oldukça tehlikeli olabilir. Aylarca gözde batma, kızarıklık ve ağrı hissiyatı oluşturabilir.

Bahar alerjisi korkulu rüyamız olduğundan beri ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde endişeleniyoruz. Aslında polen, toz, kıl gibi faktörlerden kaynaklanan alerjenler bu sorunun asli kaynağı olarak düşünülebilir.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bahar alerjisine ne iyi gelir sorusunu hemen hemen her yıl merak ediyoruz. Aslında bunun için viral enfeksiyonlardan korunmak ve önlemleri almak dışında yapılacak bir şey yok. Maalesef ki bulaşıcı bahar konjonktiviti ile gözümüzde hiç istemediğimiz reaksiyonlar yaşayabiliriz. Genellikle batma, kızarıklık, kanlanma, sulanma ve gözü açamama hissiyatı gibi durumlar başımıza gelir. Her bahar bunları yaşayanlar ise viral göz alerjisi için tetikte olmalılar.

Belirtileri başlı başına rahatsızlık verici olduğundan özen gösterilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü oluşan konjonktivit aynı zamanda bulaşıcı etkileriyle gözlemlenebilir. Yani bir bakıma size bulaştığında ailenize de bulaşma ihtimali doğar. Bahar alerjisi mevsimsel bir alerjen olarak biliniyor. Bazen viral enfeksiyon için bakteriyel bir sebebin buna neden olabileceği ise unutuluyor.

Göz damlası kullanımı ile kontrol altına alınabilecek enfeksiyonların önleminin önceden alınması tedavi sürecini azaltacaktır. Alerjenler ile başı dertte olan kişilerin bunu tespit ederek gözlüksüz ve şapkasız dışarı çıkmaması gerekiyor.

Bahar Alerjisi İçin Hangi Damla Kullanılır?

Bahar alerjisi damla tedavisi ile kontrol altına alınabiliyor. Gözde alerji oluştuğunda ilk olarak doktora başvurmak gerektiğini sık sık dile getiriyoruz. Çünkü alerjenin kaynağını bilemediğimiz gibi ne denli bulaşıcı olup olmadığını da anlamak mümkün değildir. Sağladığı reaksiyonlar ile belirtileri en uç noktalarda yaşayabiliriz. Kızarıklık ve batma sebebiyle gözümüzü açamadığımızdan görme yetimizi geçici olarak kaybetmemiz dahi söz konusudur.

Mevsimsel alerjiler çoğunlukla bahar aylarında viral olarak bulaşmaktadır. Haliyle doktorunuz sizin için en uygun olan damla önerisini sunarak reçete eder.

  Ne Zamana Kadar Sürer
Bakteriyel Konjonktivit 10 gün
Viral Konjonktivit Aylarca Sürebilir

Görüldüğü üzere viral konjonktivit ile başlayan bir alerjik durumun sizi aylarca rahatsız etmesi mümkündür. Oysa antibiyotik içeriğiyle doktorunuzun muayene sonrasında uygun gördüğü damlayı kullanmanız gerektiği açıktır. Eğer uygun olan damlayı belirtilen şartlarda kullanırsanız iyileşme sürecini olabildiğince aşağı çekersiniz.

Tabi ki burada damla kullanımlarının ilk hafta içerisinde günde 4 doz kullanılması gerektiğini unutmamalıyız. 6 saat arayla düzenli olarak kullandıktan sonra ikinci hafta devam edip etmeyeceğimize doktorumuz karar verir. Genelde dozajı düşürülerek baharda göz alerjisi olanlara günde 3 doz olarak devam edilmesi önerilebilir. Sonrasında ise damla gözdeki alerjinin üstesinden gelir ve belirtileri minimal seviyeye iner.

Bahar Alerjisine En Etkili Tedavi Yöntemi

Aslında bahar aylarında göz alerjisine hangi damla iyi gelir sorusu kadar önemli olan diğer etkenden söz etmek gerekiyor. Çevresel faktörlerin ve yaşam standartlarının kesinlikle viral olarak yayılan enfeksiyonlara ya da bakterilere karşı düzenlenmesi gerekmektedir.

  • Mevsim geçişlerinde dışarıya şapka ile çıkmak
  • Dışarı çıkarken mutlaka gözlük kullanmak
  • Tozlu, kirli ve bakteriyel ortamlardan uzak durmak
  • Evinizi her gün süpürmek ve tozları ıslak bezle almak
  • Evde toz üretecek tüm eşyalardan kurtulmak
  • Hijyenik olmak
  • Elleri göze sürmemek
  • Gözü ovuşturmamak ve kaşımamak
  • Bakteriyel olan eşyalara temas etmemek
  • Göz alerjisi ya da nezlesi olan insanlarla yakın temas kurmamak

Eğer bahar aylarında gözünüzde alerji tespit ederseniz belirtileri daha da artmadan müdahale etmeniz gerekir. Yoksa viral enfeksiyon ile aylarca bu sorunla yüz yüze kalırsınız. Doktora başvurarak mevcut alerjilerinizi yatıştırabilecek bazı yardımcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Hijyen kurallarına dikkat edip, doktorunuzun verdiği damlayı kullanarak etkili çözüm sağlanabileceğini unutmayın.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle