Göz ve Baş Ağrıları İçin Bitkisel Kür Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Gözlerde ve baş bölgesinde meydana gelen ağrılardan kurtulmak adına evde yapılacak olan bitkisel tedaviler oldukça faydalıdır. Yalnız bu karışımlardan fayda sağlamak isteyen kişilerin düzenli kullanım yapması gerekir.

Göz Ağrısı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Göz ve baş ağrısı birbirine bağlantılı olabileceği gibi birbirinden faklı olarak da ortaya çıkabilir. Göz hastalıkların kaynaklı olarak meydana gelen ağrılar baş bölgesine de ağrı olarak vurabilir. Başvurmak  bölgesinde meydana gelen migren tarzındaki ağrılarda şiddetine bağlı olarak göze vurabilir. Baş bölgesinde meydana gelen ağrıların ortadan kaldırılması aşağıdaki detaylardan yardım alabilirsiniz.

Kekik 

Kekik eski dönemlerden bu yana sık şekilde kullanılan bir bitkidir. Baş ağrısı geçirme konusunda kekik yağı kullanımı yapılmalıdır. Birkaç damla kekik yağı parmaklara dökülür ve alın bölgesine masaj yapılarak sürülür. Sürüldükten sonra sessiz bir ortamda en az 10 dakika boyunca dinlenilir.

Nane ve Lavanta Esansiyel Yağı

 Lavanta ve nane yağlarının yatıştırıcı etkileri sayesinde fayda bulmak mümkün hale gelecektir. Yağlar sırayla parmak uçlarına dökülür. Alın ve baş bölgesine hafif hafif masaj yapılarak uygulanır. Özellikle baş ağrısının rahatlaması konusunda fayda sağlar. Nane yağı cilde uzun süreli olarak soğutma etkisi yaratır. Nane yağı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ciltte kan akışını önemli düzeyde arttırdığı ve kas kasılmalarını hafiflettiği ortaya çıkmıştır. Lavanta yağı duygu durumunun dengelenmesi adına fayda sağlar. Sinirleri yatıştırma konusunda  da faydalıdır. Lavanta yağı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda özellikle migren konusunda etkili ve güvenli bir tedavi sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu yağların ikisi de sorun ile alakalı çözüm konusunda oldukça faydalıdır. Kullanımda önemli olan alın, baş ve boyun arkasına hafif şekilde masaj yapılarak uygulanmasıdır. Koku anlamında oldukça keskin olan yağlarının içine Hindistan cevizi yağı eklenebilir. Bu sayede keskin nane ve lavanta kokusundan kurtulabilirseniz. Hindistan cevizi yağı kırışıklıkların ortadan kalkmasına ve cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın etkili bir şekilde baş ağrıları konusunda fayda sağlayan mucizevî bir baharattır. Ağrıların ortadan kaldırılması adına tarçın çubuklarını toz haline getirilir. Toz haline getirilecek tarçının içine su atılır. Alın ve baş bölgesine hafif hafif masaj yapılarak uygulanması gerekir. Uygulama sonrasında 30 dakika boyunca yatıp dinlenilmesi gerekir. Dinlenme süresinin dolmasından sonra ılık su ile macun yıkanır.

Gözler İçin Tedaviler 

Salatalık

 • 2 adet salatalık dilimleri
 • Soğuk su

Soğuk salatalık dilimleri 2 ila 3 dakika soğuk suya batırılır.10 dakika boyunca gözlerin üzerine koyularak bekletilir. Bu uygulamanın her gün düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.

Aloe Vera Jeli

 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 1-2 çorba kaşığı soğuk su
 • 2 pamuk

Taze aloe jel alınır ve soğuk suyla inceltilir. Pamuk aloe vera jeli ile ıslatılır. 10 dakika boyunca göz kapaklarına koyularak bekletilir. Bu işlemin günde iki kez yapılması gerekir.

Hint Yağı

 • Organik, saf hint yağı
 • Damlalık

İşlemin uygulanması içi temiz bir damlalık kullanarak, her göze bir damla hint yağı dökün. Bu uygulamayı bir gece yapın,  gece ara verin. Ağrı geçene kadar devam edin.

Gül Suyu

 • Gül suyu
 • Pamuk

Temiz bir pamuğu gül suyunun içine batırın ve aşırı sıvı miktarını sıkın. Kapalı göz kapağının üzerine koyun ve 10-15 dakika boyunca bekletin. En iyi sonucu almak adına soğutulmuş gül suyunu kullanılması gerekir. Gün içinde 2 ya da 3 defa uygulanır. Gül suyu göz ağrısı ve yorgunluğunu hafifletme konusunda yardımcı olan ev ilacıdır.

Elma Sirkesi

 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 2 çorba kaşığı su
 • Pamuk

Sirke ve su karıştırın. Bu karışımın içine pamuk batırın ve fazla sıvısını sıkın. 10 dakika boyunca kapalı göz kapaklarına koyarak bekletin. Gün içinde 2 ya da 3 defa uygulanmalıdır.

Kabartma Tozu

 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • Su

1 su bardağı suyun içine 1 paket kabartma tozu dükün ve karıştırın.  Bu karışım ile gözü ve çevresini yıkayın. Kabartma tozunun göz bölgesinde kalan kalıntılarını temiz su yardımı ile iyice durulayın. Bu uygulama özellikle enfeksiyondan kaynaklı olan ağrıların ortadan kaldırılması adına kullanılır. Her gün düzenli şekilde kullanılması gerekir. Gözler düzenli şekilde yıkandığında dışarıdan gelicek olan her türlü bakteri ve enfeksiyon ortadan kaybolur.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle