Bebeklerde Gözyaşı Kanalında Sorunlar Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Bebeklerde gözyaşı kanalında meydana gelen sorunlar için uzman hekimden yardım almak gerekir. Genelde birçok bebekte bu sorun 1 yaşına kadar kendiliğinden ve aile desteği ile tamamen ortadan kalkar.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Sorunu

Birçok bebek az gelişmiş bir gözyaşı kanalı sistemi ile dünyaya gelir. Bu da gözyaşı kanal tıkanıklığına, aşın yırtılmaya ve enfeksiyona neden olabilir. Engellenmiş yani tıkanan gözyaşı kanalları bebeklerde sık şekilde gözlemlenir. Bu durumla hemen hemen bebeklerin üçte biri kadar doğabilir. Neyse ki, tüm vakaların % 90’dan fazlası, çocuklar 1 yaşındayken veya hiç tedavi görmeden ortadan kalkar. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı meydana geldiği zaman uzman hekime başvurmak en sağlıklı çözümlerin elde edilmesini sağlar. Bunun içinde ne zaman uzman hekime başvurmak gerektiğinin bilinmesi gerekir. Aşağıda bulunan belirtiler meydana geldiği zaman uzmana başvurulması gerekir.

  • Göz kapağı çok kırmızı veya çok şişmişse
  • Göz kapağının iç köşesinde kırmızı bir yumru görülür düzeydeyse
  • Çocuk ağlıyor, ağrı çekiyor  veya çok hasta davranıyorsa
  • Kornea bulutlu şekilde görünüyorsa

Aşağıdaki koşullar altında olan bebeklerin 24 saat içinde uzman hekime götürülmesi gerekir.

  • Gözün içinde sızlanma varsa
  • Göz kapağı kırmızı veya şişmişse
  • Çocuğun bir doktora görünmesi gerektiğini anne ya da baba hissediyorsa

Aşağıdaki koşullarda ise doktorun derhal aramasına gerek bulunmaz

  • Bebek 12 aylıktan büyük durumdaysa
  • Teşhis, bundan daha önce bir uzman doktor tarafından henüz onaylanmamış

Evde dikkat edilecek noktalar;

Bebeklerde tıkanmış bir gözyaşı kanalının ev bakımı aşağıdaki şekillerde yapılmalıdır.

Panik Yapma; yeni doğan bebeklerin neredeyse % 10’u tıkanmış gözyaşı kanalından etkilenir ve bu şikâyet oldukça yaygındır. Olguların hemen hemen % 30’unda her iki taraf da engellenebilir. Enfekte olmadığı zaman tedavi gerekli değildir.

Gözdeki Pus Oluşumuna Dikkat Edin; gözün içine çok fazla düzeyde pus olması ya da göz kapakları yapışkan hale gelmesi gözdeki sekonder enfeksiyon sebebiyle olabilir. Gözyaşı kanalının bloke olduğu zaman birkaç gün içinde uzman hekim reçetelik göz damlası veya merhem verilir. Bunlarla temizlenmesi sağlanır.

Pusun Çıkarılması; pusun ortadan kaldırılması adına sıcak su ve ıslak pamuklu silinme işlemi yapılması gerekir.

Bloke Gözyaşı Kanallarının Tedavisi

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sorunlarını % 85’inin kendi başına kolay şekilde çözümlenmektedir. Yani sorun kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Gözyaşı tıkanıklığı olan bebeklerde tedavi neden olan enfeksiyonun ya da maddenin elden alınmasını önlemeyi ve blokajın açılmasının doğal sürecini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Çok hafif olan vakalarda, iyileşmeyi beklerken hiçbir şey yapılmasına gerek genelde olmaz.

Bu kapsamda bebeklerde göz damlası veya oftalmik merhem şeklinde ilaçlar reçete edilerek düzenli bir şekilde kullanılması istenir. Antibiyotik kullanımlarının gözyaşı kanalları tıkanıklığı olanlar için aslında çok büyük faydalar sağlamaz. Bu nedenle tıkanmış gözyaşı kanallı bebeklerin aileleri, genelde antibiyotik göz damlaları kullandıklarında bebeklerinin iyileştiğini uzmana bildirir. İlacın kullanımı durdurulduğu anda sorun tekrar ortaya çıkabilir. Çoğu bebekte gözyaşı kanallarının spesifik bir şekilde masajlanması ile gözyaşı kanalının açılmasına olanak sağlanır.

Başparmak veya işaret parmağı gözyaşı keseğinin hemen üzerindeki deriye koyulur. Ardından sağlam bir hareket ile aşağıya doğru inilir. Parmakla gözyaşı kanalını tıkayan membran arasına sıkışmış olan gözyaşı sızıntısının belli bir kısmı veya sıvısı alınır. Sağa ve aşağıya doğru basınç uygulandığında zaman sızıntı ya da sıvı aşağı doğru sıkışarak zarları koparabilir. Bu durum gerçekleşirse, tıkanmış gözyaşı kanalı sorunlarının. Belirtileri de ani şekilde gelişir.

Bu sorunu yaşayan bebeklerin anne ve babalarına masajın birkaç hafta boyunca gün içinde  3 ila 4 kez yaklaşık 5-10 vuruş şeklinde yapılması uzman tarafından önerilir. Sorun ilerlemişse uzman hekimler tıkanıklığı ameliyatı yapılması gerektiği söylenebilir. 1 yaşından gözlerde yaşarma ortadan kalkmazsa kanal kendiliğinden açılmadığı anlamına gelir.

Bu durumda “sondalama” adı verilen işlem yapılır. İlk kez yapılacak sondalamadan sonra yaşarma şikâyetleri ortadan kalkmazsa 2 ay sonra 2. bir kez sondalama yapılır. İkinci kez yapılan sondalama sonrasında yaşarma ortadan kalkmazsa bebeğin 3 yaşın dolması beklenecek ve “dakriyosistorinostomi” adı verilen ameliyat yapılacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle