Boyun Fıtığı Göz Ağrısına Neden Olur Mu? Riskleri Var mıdır?

Önemsenmeyen boyun ağrılarının gözde ağrı ve basınç hissi yaratması ciddi sorunların habercisidir. Farklı sebeplere dayanan bu ağrılar tedavi edilebilir.

Boyun fıtığı göz ağrısı yapar mı konusunda araştırmalar aradaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Boyun ekleminin ortalama 600 hareket ile günü kapattığını düşünürsek baş düzleşmesi gibi sonuçlarla göze vurabilir.

Boyun Fıtığı ile Göz Hastalıkları Birbirine Bağlı Mı?

Boyun hareketlerimizin tamamı vücudun istemli ve istemsiz şekilde uyguladığı reaksiyonlardır. Örneğin uyurken dahi bu hareketler devam eder. Bazı faktörler boyun eklemi üzerinde deformasyona yol açabilir. Haliyle bunun birçok farklı noktada etkilerini görmeye başlarız. Bunlardan birisi ise göz ağrısı olarak görülür. Aklınıza gelebilecek tüm etkenler bu durumun şiddetini arttırabilir.

  • Yaşlanma

Yaşlanmaya bağlı olarak kemik ve eklemlerde deformasyonlar yaşanır. Bu durum hem boyun fıtığına hem de bağlı olarak göz ağrısına yol açabilir.

  • Kireçlenme

Kireçlenme yaşandıkça kemiklerin eklem bölgelerinde aşınmalar oluşur. Jel kıvamında olan eklem sıvıları ise dışarıya taşarak kemiklerin sürtünmesine yol açar. Sinirlere yapılan her baskı ağrı olarak geri döner.

  • Kaza ve Travma

Geçirdiğiniz bir kaza veya travma sonucunda boyun fıtığı teşhisi konulabilir. Eklem hasarlarıyla birlikte baş düzleşmesi sorunuyla yüz yüze kalabilirsiniz.

  • Yaşam Standartları

Çalışan insanlarda bilgisayar başında oturma şekli ve yürürken oluşan pozisyon hataları boyun için önemli zararların kaynağıdır. Pozisyon her zaman doğru şekilde olmalı ve buna özen gösterilmelidir.

  • Psikolojik

Psikolojik etkenler boyun fıtığı ve göz ağrısı için birebir sebep değildir. Fakat buna bağlı olarak etkileyici faktörler açısından baş düzleşmesi için en önemli unsurlar arasında gösterildiği bilinmektedir.

  • Diğer

Baktığımız zaman genetik faktörler, sigara ve alkol kullanımı, Osteoropoz gibi farklı unsurların boyun fıtığı ve göz ağrısına sebep olabileceği kanıtlanmıştır.

Boyun fıtığı göz ağrısı olarak farklı hassasiyetler ortaya koyabilir. Örneğin boynunuzu hareket ettirirken gözlerinizin içeriye, sağa, sola veya dışarıya doğru basılıyormuş hissine kapılmanız normaldir. Bu gibi durumlarda sıkça karşılaşılan bir diğer vaka ise göz basıncının anlık olarak artmasıdır. Örneğin boynunuzu sağa çevirdiğinizde bu durumu yaşıyor ve çevirmediğinizde bu durum yaşanmıyor olabilir.

Boyun Fıtığı İle Göz Ağrısı Görüldüğünde Tehlike Yaratır Mı?

Yalnızca göz hastalıkları ile ilişkilendirilemeyecek kadar önemli bir nokta olduğunu vurgulamak gerekiyor. Boyun fıtığı sinirsel hastalıkların getirisi olabileceği gibi eklemsel anlamda birçok deformasyonun habercisi olabilir. Omurilik bölgesine yakın bir noktada oluşan bir ağrıyla göz içi basıncında artış oluşabilir.

Genellikle çalışma ortamı ve şekli burada en belirleyici etken olarak görülüyor. Saatlerce süren mesailerin sürekli olarak bilgisayar başında oturarak geçmesi en çok görülen vaka olarak kayıtlara yansıyor. Boyun fıtığı göz ağrısı yapar mı sorusunun cevabı aslında bu tip eklem deformasyonları ile mümkün oluyor.

Doğrudan bir göz rahatsızlığına sebep olmasa da yaptığınız hareketler sonucunda bu etkilerle karşılaşmanız mümkün olabiliyor. Haliyle psikolojik anlamda da yıpranma başlayarak gözde ağrı hissetmenize veya kronikleşmeye başlayan baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Boyun çevresinde başlayan her ağrının farklı durumlarla ilişkilendirilebileceğini unutmamalıyız.

Oturma ve Duruş Pozisyonu %60
Kireçlenme (Artrit) %25
Yaşlanma %10
Diğer %5

Bu sorunu yaşamamak için bel ve sırt desteği olan koltuklar tercih edilmelidir. Ekran göz kontaktı için ideal mesafeyi koruyacak masalarda çalışmak ve yürüme ya da duruş pozisyonunu olması gereken seviyede tutmalıyız. Ek olarak çalışmaya ara verip sık sık boynumuzu, belimizi egzersizlerle sabitliğe karşı uyarmalıyız. Bu işlemleri yaparken gözlerimizi dinlendirmek ise birçok rahatsızlığın önüne geçen temel faktör olarak görülebilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle