Çocuklarda Astigmat Ne Anlama Gelir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda astigmat sorunu genelde okul öncesi dönem içinde ortaya çıkar. Bu döne içinde kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Hastaya hangi tedavinin yapılacağını kesinlikle uzman belirlemelidir.

Çocuklarda Astigmat Hastalığı Nedir?

Astigmat gözde anormal şekilde şekillendirilmiş ya da anormal derecede kavisli bir kornea,  gözün içinde kavisli bir objektif bulunduğunda ortaya çıkar. Çoğu göz bir beysbol veya basketbol gibi yuvarlak şeklindedir. Bir kornea, örneğin bir Amerikan futbol topu şeklinde ya da dikdörtgen şeklinde ise o zaman yansıyan ışığı gözün arkasında ışığa duyarlı doku olan retina üzerine saptırır. Hasta bulanık veya çarpık bir görüntüye sahip olur. Astigmat çoğu zaman gözlük veya özel kontakt lensler ile düzeltilebilir ama basit küresel mercekler ile yakınlık veya görüş mesafesi düzeltilebilirken, astigmat sorununda bir silindire ihtiyaç duyulur.  Çocuklarda meydana gelen göz sorunları içinde astigmat en yaygın olandır. Ulusal Sağlık Enstitüsünün bir parçası olan Ulusal Göz Enstitüsü tarafından yapılmış olan araştırmaya göre okul öncesi çocukların hemen hemen %  10’luk kısımında astigmat olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma dâhilinde çok küçük çocuklarda arasında özellikle 6 aylık ve 1 yaşındaki çocukların da % 23’ünün astigmatizması olduğunu ortaya çıkmıştır. 

 Amerikan Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Derneğinin 012’de yayınlanan olan yayınlarına göre astigmatizm,  astigmatizmanın ciddiyet durumuna ve çocukların yaşları ile doğru orantılı olarak çocuklar arasında olan görme kaybının önde gelen nedenlerinden olan ambliyopi için bir risk faktörü olabilmektedir. Astigmatizma pediatrik vizyon taraması ile tespit edilebilmektedir. Pediatrik vizyon tarama cihazları, görsel problemlerin yanı sıra, astigmat, miyop ve hipermetrop gibi kırılma hatalarını taramak için kullanılır. Bu tarz pediatrik görüş taramaları, Astigmatizm Vizyon Taraması Çocuk Astigmat Vizyon Taraması, Astigmat Vizyon Testi veya Çocuk Astigmat Vizyon Testi olarak da adlandırılmaktadır. Çocuklarda astigmat sorunu bazı semptomları ortaya çıkartır. Bu semptomlar arasında;

  • Bulanık veya çarpık görme
  • Şaşılık
  • Baş ağrısı
  • Işık hassasiyeti bulunur.

Çocuklarda Astigmat Tedavisi

Çocuklarda meydana gelen astigmatiz sorunu kontaks lensler, gözlükler ya da retraktif cerrahi işlemleri ile düzene sokulabilir. Gözlük ve kontakt lens kullanımı için yazılan reçetelerde astigmatın ekseni gözlerin düz ana meridyeninin yerini tanımlamaktadır. Astigmatizm de yakınlık veya ileri görüş sorunlarını düzeltmek adına kullanılan küresel lens güçlerine ek olarak, gözün iki ana meridyeni arasındaki ve güç arasındaki farkı düzeltmek adına ek bir silindir yani mercek gücü gerektirmektedir. Astigmatın düzeltilmesi adına yazılan reçete için örnek verecek olursak;

  • Miyopik astigmatizmanın düzleşmesi için bir gözlük reçetesi şu şekilde olabilir: -2.50 -1.00 x 90.

İlk sayı (-2.50) gözün daha düz (daha az yakın gözüken) ana meridyende miyopi düzenlemek adına küre gücünü ( diopter cinsinden) ifade edilmektedir.

İkinci sayı (-1.00) daha kavisli olan ana meridyen adına gereken ek miyop düzeltme silindir gücü anlamına gelir. Bu durumda da meridyen için gereken toplam düzeltmenin  -3.50 D’dir ( -2.50 + -1.00 = -3.50D)

Üçüncü numara ( 90 ) astigmatizma ekseni ismi verilir. Bu 180 derecelik bir döner skala üstündeki düz ana meridyenin asıl konumu yani derece cinsinden, 90 derece göz bölgesinin dikey meridyenini, 180 derece de yatay meridyeni belirtmektedir.

Astigmatın düzeltilmesi adına yumuşak torik kontakt lens kullanımı yapılırsa kontak lens reçetesi benzer bir biçimde bir küre gücü, silindir gücü ve eksen belirtilmesini içermelidir. Astigmatın düzeltilmesi için gaz geçiren kontak lenslerin kullanımları da bir seçenektir. Bu lensler sert bir yapıya sahiptir. Retraktif yüzey kısmı olasından dolayı korneanın yerini alırlar. Sorunun şiddetine ve düzeltilmesine bağlı olaraktan silindire ihtiyaç vardır. Aynı durum hibrid kontakt lensler içinde geçerlidir. Refraktif cerrahi de çoğu astigmat tipini düzene sokabilir. Var olan soruna hangi tedavi şeklinin uygun olacağını uzman hekimler yapacakları muayene sonrasında karar verir. Yapılacak olan tedavi kapsamında belli başlı dönemlerde kontrol zamanları bulunur.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle