Çocuklarda Meydana Gelen Kanlanma Sorunları Neden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkar?

Çocuklarda meydana gelen gözlerde kanlanma sorunları birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerin belirlenmesinden sonra gerekli olan tedavi sürecine başlanılır.

Çocuklarda Göz Kanlanması

Kuruluk

Gözlerde meydana gelen göz kuruluğu göz kanlanması neden ve sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır. Gözyaşı bezlerinde yetersiz düzeyde gözyaşı oluşması bu soruna neden olur. Gözlerdeki bu sorun kısa süre içinde tahrişe neden olarak sıkıntı yaratır. 

Bazı Hastalıklar

Çocuklarda gözlerde kanlanma aşağıda bulunan hastalıklardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir.

 • Göz Nezlesi; göz nezlesi çocuklarda yaygın şekilde meydana gelir ve bu hastalık bulaşıcıdır. Göz Kaçının ve göz kapaklarının zarında meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak kan damarlarında tahriş meydana gelerek şişme ve kanlanma oluşur.
 • Alerji; alerjik sorunlardan kaynaklı olarak çocuklarda yaygın şekilde göz kanlanması ortaya çıkabilir. Çocuğun vücudu alerjiye tepki vererek histamin salgılamaya başlar. Histamin çocuğun kan damarlarının genişlemesine neden olur ve kanlanma ortaya çıkar.

Göze Darbe Gelmesi 

Gözde travma meydana gelmesi ve bu bölgenin incinmesi sonucunda kan oturması oluşur. Bu durumda genelde kılcal damarlarda çatlama meydana gelir.

Diğer Sebepler

 • Düzensiz uyku; yorgun olan, dinlenmemiş olan ve uykusunu almayan çocuklarda görüş ile alakalı sorunlar yaşanmaya başlar. Özellikle uykulu olan çocukların gözleri ovuşturması sonucunda tahriş oluşur ve gözlerde kanlanma meydana gelir. Bu durum devam ettirilirse kanlanmalar giderek şiddetli düzeyde artar. 
 • Vitamin Eksiklikleri; B kompleks vitaminler özelde B2, B6 ve A vitamini eksiklikleri gözde kanlanmalar ile alakalı sorunlara neden olur.

Tedavisi 

Gözdeki bu sorun travma ya da ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı olarak ortaya çıkarsa mutlaka uzmana başvurmak gerekir. Sağlık sorunlarından kaynaklı olarak meydana gelen göz kanlanmasına kaşıntı, göz yanması, ağrı, hassasiyet ve bulanık görüş durumu eşlik edebilir. Çocuktaki sorun gözlerdeki kuruluktan veya hafif düzeyde tahrişten kaynaklı olarak meydana geliyorsa  tedavi konusunda öncelikli olarak aşağıdaki detaylara dikkat etmek gerekir.

 • Kontak lens kullanımı yapan çocukların çıkartması gerekir. Kontak lens kullanımında bunların düzenli şekilde temizlenmesi de çok önemli bir detaydır.
 • Alerjen maskeler ile enjekte kısa sürede teması kestirmek çok önemlidir.
 • Bilgisayar ya da  televizyon ekranlarına aşırı  düzeyde bakılmaması gerekir. Bu tarz durumlarda gözleri dinlendirmek çok önemlidir. Gün boyunca çocuğun bilgisayar ekranında durmaması gerekir. Bu konuda kısıtlama getirilmesi ve ailelerin özellikle dikkat etmesi gerekir.
 • Sigara dumanı, aşırı güneş ışığı ve toz gibi tahrişe neden olabilecek faktörlerden uzak kalınması gerekir. Bu tarz sorunlar gözlerde sorunların yaşanmasına olanak sağlayan en önemli faktörlerdir.

Doğal Tedaviler 

Soğuk uygulamalar; biz torbaları bölgeye 5 dakika boyunca uygulanır. Bu uygulama kan damarlarının sıkılaşmasına olanak sağlar ve rahatlama meydana getirir. Buz torbasının direkt olarak çocuğun gözünün üzerine koyulmaması gerekir. Buz bir beze ya da havluya sarılarak uygulanmasıdır. Direkt olarak uygulama yapmak yanıklara sebep olabilir.

Su kullanımı; gözlerde kanlanma varsa sabah kalktığınızda ilk işiniz çocuğunuzun suratına soğuk su ile yıkanmak olacaktır. Her sabah soğuk su ile gözlerin yıkanması şişliklerin azalmasına, göz iltihaplarının daha kolay temizlenmesine ve kanlanmanın daha çabuk geçmesine olanak sağlar.

Gözleri korumak; gözlerin travmalardan ve güneş ışınlarından koruması çok önemlidir. Bu iki faktörde gözlerde sorunların meydana gelmesi konusunda etkilidir.

Su tüketin; özellikle kuruluk sorununun önüne geçmek adına su tüketmek gerekir. Gün içinde en az 8 bardak su tüketmek gerekir. Bol su tüketmek gözyaşı bezlerinin gereken tüm ihtiyacını karşılar ve sorunun hafiflemesine olanak sağlar.

Süt: Göz kanlanması ile kaşıntı sorunu için bir parça pamuğu süt ile ıslatıp, nazik şekilde göz kapaklarına sürün. Bu hem gözleri rahatlatır hem de göz kanlanmasını azalır.

Salatalık ya da gül Suyu: Salatalık dilimler, ya da gül suyu içine batırılacak bir pamuğu göz kapağı bölümünün üstüne koyulur. 15 dakika boyunca göz kapağının üstünde tutulması gerekir. Gün içinde 2 defa uygulanması gerekir.

Çay poşeti: gözlerde meydana gelen kanlanmaya göz şişmesi de eşlik ediyorsa kesinlikle çay poşeti uygulaması yapmak gerekir. Yeşil çay poşetleri tercih edilmelidir.

Tedavi İçin damla

Göz kanlanmasına iyi gelen damlalardan bazıları şunlardır:

 • Nafazolin göz damlası
 • Tetrahidrozolin
 • Antihistamin göz damlaları
 • Yapay gözyaşı damlaları

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle