Darbe Sonucu Göz Morluğu Nasıl Geçer, En Etkili Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Darbeye bağlı göz morluğuna ne iyi gelir? Göz morarmasına en iyi gelen yöntemler arasında sıcak ve soğuk kompres vardır. Halk arasında buz ve et basma popüler yöntemler arasındadır.

Darbe sonucunda göz morarması nasıl geçer konusunda çok fazla yöntem görebilirsiniz. Bunların birçoğu yanlış zaman ve yanlış şekilde uygulandığı için etkileri tam anlamıyla gözlemlenemez. Ancak göz morluğunu en hızlı etkileyen maddeler işinizi kolaylaştırabilir.

Göze Alınan Darbelerde Morluk Nasıl Geçer?

Öncelikle göze alınan darbelerde morarma ve kararma görmek son derece olasıdır. Hatta darbenin yalnızca gözünüze gelmesine dahi gerek yoktur. Kafanıza, burnunuza veya yüzünüze gelecek sert bir darbe bu etkiyi yaratabilir. Tamamıyla dermatolojik olarak kan basıncının düzensizliği sonucunda oluşan bir reaksiyondur.

Yumruk yedikten sonra morarma görmeniz muhtemel olduğundan hangi adımları izleyeceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Ayrıca uyguladığınız zaman etkileri minimal seviyeye indirmek için daha da önemlidir. Darbeden dolayı morluğa iyi gelen doğal yöntemlerin tamamı belirli süreçler içerisinde etkisini tam olarak gösterecektir. Darbe sonucu göz morarması nasıl geçer?

  • Buz Kompresi:

Buz kompresi hepimizin bildiği bir tedavi şeklidir. Morlukları ve şişen bölgeleri şok etkisiyle ortadan kaldırır.

  • Sıcak Kompres

Diğer bir deyişle buhar kompresi olarak anılan tedavi türü ısıtılan suyun buharıyla şiş ve mor olan bölgeye şok uygulamasıdır.

  • Ekmek İçi

Ekmek içini çıkardıktan sonra ağzınızda çiğneyerek daha da yayvan bir hale getiriniz. Ardından ise şişliğin olduğu bölgenin üzerine koyarak bekletin.

  • Et Baskısı

Kasaptan ince bir dilim et kestirerek bunu güzelce dövdürmeniz daha işlevsel sonuçlar almanızı sağlar. Eti darbe sonucu moraran yere koyarsanız iyi gelir. Şişliği aldığı gibi morarma etkilerini azaltır.

  • Haşlama Yumurta

Yumurtayı her zaman kahvaltıda yediğiniz gibi haşladıktan sonra kabuklarından çıkartmanız gerek. Beyaz kısmıyla morluğun üzerinde gezdirerek etkilerini görebilirsiniz. Baskı uygulamanız canınızı yakacağından dikkatli olmak gerekir.

  • Beslenme

Oluşan hasarın onarılması için vücudunuzun C vitamini başta olmak üzere bazı enzimlere ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bol bol yenileyici özelliği arttıran meyve ve sebze tüketmeniz önerilir. Hazır meyve suyu içmek yerine sıkma portakal suyu iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Darbe Sonucu Göz Morluğunu En Hızlı Ne Geçirir?

Darbeden dolayı oluşan morluk nasıl geçer sorusunun cevabı yöntemden ziyade ne zaman uygulandığına bağlıdır. Bu noktada morarma ilk oluştuğu anda uygulanan soğuk kompres ve devamında uygulanacak sıcak kompres altın değerindedir.

Uygulanacak Yöntem Uygulama Zamanı
Buz(Soğuk) Kompres Darbenin ardından ilk 2 saat içerisinde
Buhar(Sıcak) Kompres 24 ile 48 saat aralığında
Et ve Ekmek Baskısı Düzenli olarak

Gözdeki morarmayı geçiren yöntemler yukarıda görüldüğü gibidir. Fakat 48 saat geçtikten sonra uygulayacağınız buz kompresi şişliği alma noktasında iyi sonuçlar verebilir. Yinede morarmanın sabit kalacağına emin olabilirsiniz. Bu sebeple öncelikli olarak kompres uygulamalarını ve diğer baskı uygulamalarını sırasıyla yapmanız tavsiye olunur.

Göz Morluğunu Geçiren İlaç Var Mı?

Göz morluğunu geçiren ilaç ve kozmetik gibi alternatif çözümlere yönelmek her zaman başarılı sonuçlar verebilir. Bayanlarda bu tip darbelerden dolayı oluşan morarmalar göz çevresi makyajı ile ortadan kaldırılabiliyor. Tabi ki bu bir kamuflaj olarak sonuç veriyor ve morarma ya da şişlik makyaj altında baki kalıyor.

Doktor muayenesine giderek kırık, çıkık veya doku zedelenmesi olup olmadığını kontrol ettirmek ilk yapmanız gereken şeydir. Aynı zamanda doktorunuz morluğu ve şişliği giderici krem önerebilir.

Yoğun olarak kullanılan göz morluğuna iyi gelen ilaç önerilerinde Lasonil, Ematonil, Auriderm XO, Arnica ve Hirudoid gibi ürünler çok yaygındır. Darbeden dolayı göz morarması kaç günde iyileşir sorusunu ise minimum 1 hafta, ortalama ise 14-21 gün içerisinde olarak cevaplayabiliriz.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 2,57 out of 5)
Loading...

Yorum ekle