Gece Körlüğü Hangi Vitamin Eksikliğinde Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gece körlüğü vitamin eksikliği, genetik faktörler, tedavi edilmemiş göz hastalıkları ve glokom nedenli gözlemlenebilir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan Tavuk Karası tedavi edilebilir. 

Gece körlüğü tanımı pek bilinmese de halk dilinde Tavuk Karası olarak adlandırılabilir. Tıbbi literatüre ise Retinitis Pigmentosa ismiyle dahil olmuştur.

Gece Körlüğüne Neden Olan Vitamin Eksikliği Midir?

Gece körlüğü nedenleri açısından birçok farklı bulguyla karşımıza çıkar. Aslında net bir hastalık olduğundan görüldüğü zaman tahmin yürütmek zor olmaz. Ailesinde hastalığın öyküsü bulunan kişiler doğrudan risk grubu içerisindedir. Fakat gece körlüğü hangi vitamin eksikliği ile ortaya çıkar sorusunun daha fazla gündeme geldiğini söylemeden geçemeyiz.

Şu sıralar yürütülen araştırmalar bu sorunun tamamıyla ortadan kaldırılmasına yönelik olmaktadır. Çok önceden beri A vitamini eksikliğinin gece körlüğüne neden olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu birçok farklı sebepten yalnızca biridir. Doğal olarak uygulanan yanlış beslenme metotları ya da kendinize ait olmayan bir diyeti uygulamaktan dolayı başınıza gelir. Doktorlar ve diyetisyenler tamamıyla kendi vücudunuza uygun şekilde diyet yapmanızı tavsiye etmektedir.

   
A Vitamini Eksikliği %20
Genetik %60
Diğer Göz Hastalıkları %20

Görüldüğü üzere Gece körlüğüne sebep olan vitamin eksikliği aslında tüm hastaları etkilememektedir. Haliyle bunun tanısının yapılabilmesi için ciddi bir göz kontrolünden geçmeniz gerekir. Çünkü genetik bulgulardan veya tedavi edilmemiş göz rahatsızlıklarınızdan ötürü tavuk karası oluştuysa A vitamini takviyesi etkin bir tedavi olmayacaktır.

Gece Körlüğünün Nedenleri

Birçok farklı etkenin sebep olabileceği gece körlüğüne nedenleri açısından ışık tutmak oldukça zordur. Öncelikle rutin bir göz muayenesi gerekir. Ancak tanı ve teşhis aşamasında ERG testi yapılarak bu sonucun netliğine karar verilir. Bu test yapılmadığı sürece teşhisin tam manasıyla netliğinden söz edilemez.

  • Genetik

Kalıtımsal gece körlüğü en çok görülen sebeptir. Çünkü anne ve babasında ya da gen ağacında bu hastalığa ilişkin bir detay varsa geçiş imkânı olabildiğince yüksektir.

  • A Vitamini Eksikliği

Genelde havuç ile geçirilebileceğine inanılsa da bu durum çok büyük bir etki sağlamayabilir. Ancak A vitamini takviyesi uygulanarak tedavi edilmesi mümkündür. Yinede bu sebepten kaynaklandığına emin olunması gerektiğini vurgulayalım.

  • Göz Tansiyonu

Glokom teşhisi konulmuş hastalarda basıncın artması ile beraber zaman içerisinde retina tahribatı meydana gelebilir. Bu durumda da gece körlüğü belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

  • Miyop

Her miyop için geçerli olmasa da tedavi edilmediğinde görülen sonuçlar arasındadır. Genel yapısı itibariyle miyop tedavi edilmediğinde tavuk karası hastalığının başlangıcına sebep olabilir.

  Yapılan bilinçsiz diyetlerin sonucunda düzenli olmayan beslenme formlarından kaynaklanan bir sorun doğar. A vitamini eksikliği düzenli olarak 6 ay boyunca sürdüğünde bu etkilerin başladığı net olarak gözlemlenmiştir.

Gece Körlüğü Nasıl Tedavi Edilebilir?

Şu an için konuşmak gerekirse gece körlüğü tedavisi vitamin eksikliği ya da genetik olarak tedavi edilebiliyor. Fakat bunun için limitlerin her zaman eşit olmadığını söylemek gerekiyor. Bazı hastalarda gece görüşü %10 oranında azalıyor. Bazıları için durum çok daha ciddi ve bu oran %80’lere çıkabiliyor. Haliyle böyle bir süreçte kesin ve kati olarak gece körlüğü tedavisi yapmak mümkündür diyemiyoruz.

Ancak bunun sebebine inildiğinde ve vitamin eksikliği ya da tedavi edilememiş bir miyop teşhisi yapıldığında tedavisi kolaylaşıyor. Glokom ilacı kullanarak, miyop tedavisi yapılarak, vitamin eksikliği giderilerek bu sorunun çözümü sağlanmış oluyor.

Buna ek olarak LVA ismi verilen özel büyüteçlerin kullanıldığı gözlük camları gece körlüğü belirtilerini ortadan kaldıran düzelticiler olarak bilinir. Doktorlar bilhassa sonradan gelişen ve meslek gereği araç kullanan ya da sürekli gece ayakta olan insanlara bu gözlükleri önermektedirler.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle