Göz Tansiyonunda Kullanılan İlaçlar Ve Fiyatları

Göz tansiyonunu tedavi ederken her doktor birçok farklı ilaç kullanabiliyor. Lakin bu kullanılan ilaçlar genellikle birbirinin muadili olmakta. Sizler için glokom tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçların bir listesini hazırladık. Kullanılan ilaçlar genellik göz damlası formunda olmakla birlikte oral yolla alınan bazı ilaçlarda bulunmakta. İşte göz tansiyonu ilaçlarının isimleri ve fiyatları.

Göz Tansiyonu İlaçları

Glokoma tedavisinde birçok farklı göz tansiyon ilaçları kullanılmaktadır. Her doktor farklı bir ilaç reçete edebilir. Size reçete edilen glokom ilaçları isimleri farklı olsa bile genellikle birbirlerine eş değer içeriktedirler. İşte sıklıkla kullanılan göz tansiyonu ilaçları listesi:

Glokoma Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Combigan

Combigan, brimonidin ve timololün bir kombinasyonunu içerir. Brimonidin göz içindeki sıvı miktarını azaltır; bu da gözün içindeki basıncı düşürür. Timolol gözün içindeki basıncı düşüren bir beta blokerdir. Combigan göz damlası açık açılı glokom veya oküler hipertansiyonu (gözde yüksek basınç) tedavi etmek için kullanılır. Damla göze uygulandıktan sonra göz 2 veya 3 dakika kadar kapalı tutulur. İlacı kullanırken sadece doktorunuzun reçete ettiği kadar damlatın. Fiyatı 30 Tl’dir.

Asetazolamid

Asetazolamid, vücudunuzdaki karbonik anhidraz adı verilen bir proteinin aktivitesini azaltır. Bu proteini bloke etmek, vücuttaki belirli sıvıların birikmesini azaltabilir. Asetazolamid göz içindeki sıvı miktarını azaltmak için belirli glokom tipleri olan kişilerde kullanılır; bu da gözün içindeki basıncı düşürür. İlacı kullanırken doktorunuzun belirttiği talimatlara uyun. Bu ilacı bir bardak su ile beraber için. Asetazolamid kullanırken ara sıra kan testleri de yaptırmanız gerekebilir. Fiyatı 3 Tl’dir.

Cosopt

Dorzolamid ve timolol oftalmik (göz) damlaları, açık açılı glokom veya gözün hipertansiyonu denilen bir durumun neden olduğu gözdeki artmış basıncı tedavi etmek için kullanılır. Her iki göz hastalığı da gözünüzdeki yüksek basınçtan kaynaklanır ve gözlerde ağrıya neden olabilir. Tedavi edilmezse en sonunda görme kabiliyetinize zarar verebilir. Bu ilaç, gözünüzdeki basıncı azaltarak ve göz ağrınızı durdurarak gözünüzü korumanıza yardımcı olabilir. Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. İlacı kullanırken doktorunuzun size önerdiği doz ve kullanım talimatlarına uyun. Cosopt’u gözünüze damlattıktan sonra 1 veya 2 dakika alt göz kapağınıza elinizle hafifçe baskı uygulayın. Göz damlasını kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Bu ilacın Türkiye’de ki satış fiyatı 15 Tl’dir.

Lumigan

Lumigan’ın diğer adı Bimatoprast’tır. Lumigan’da yüksek göz tansiyonu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Göz damlası formu şeklinde bulunur. Eğer doktorunuz size iki farklı göz ilacı reçete etmiş ise, diğer ilaçla ile Lumigan arasında 10 dakika kadar bir süre bırakın. Bu tip göz ilaçlarında kullanılan koruyucu maddeler, kontakt lensler tarafından emilebilir ve gözlerde tahrişe neden olabilir. Bimatoprast kullanmadan önce kontakt lensler çıkarılmalıdır. İlaç kullanıldıktan 15 dakika sonra kontakt lensler tekrar takılabilir. Bu ilacı kullanmadan önce yüzünüzün ve göz çevrenizin temiz olduğundan emin olun. Eğer yüzünüzde makyaj varsa makyajınızı silin. Çözeltinin bir damlasını tek kullanımlık steril aplikatörün üzerine koyun ve gözünüze damlatın. Her kullanımdan sonra aplikatörü atın. Bu ilaca veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık alerjik reaksiyon geçirirseniz doktorunuza bildirin. Lumigan’ın Türkiye’de ki fiyatı 57 Tl’dir.

Trusopt

Bu ilaçta glokom tedavisinde kullanılan bir göz damlasıdır. Kullanımı yukarıdakiler gibidir. Her hastanın kullanım dozu değişebilmektedir. Doktorunuzun size söylediği talimatları izleyin. Verdiğimiz bu bilgiler ilacın ortalama dozunu belirtmektedir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece değiştirmeyin. Yetişkinler ve gençlerde, hastalığın olduğu göze günde 3 kez birer damla şeklinde uygulanmaktadır. Çocuklar için genel bir dozaj yoktur bunu doktor belirler. Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuzun neredeyse zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz alımınızı ikiye katlamayın. İlacın fiyatı 6 Tl’dir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle