Göz Alerjisinde Ne Yapılır? Tedavi Yöntemleri ve Tavsiyeleri Nelerdir?

Gözde alerjiye sebep olan mevsimler, polenler, kıl, toz, duman gibi çok sayıda etken vardır. Alerjenleri etkisiz altına almak için uygulanacak bazı metotlar olduğunu görebilirsiniz.

Göz alerjisi hepimizin başına gelebilecek genel bir rahatsızlıktır. Vücudumuzun en hassas ve en önemli organlarından birisi olması burada daha da özen göstermemiz anlamına geliyor.

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz alerjisi farklı sebeplerden meydana gelebilen ve buna uygun tedavi edilmesi gereken bir vakadır. Birçok kişi tüm alerjenleri aynı kefeye koyuyor. Ancak burada polen ya da hayvanların tüylerinden oluşan alerjiyi aynı tedavi metotlarıyla iyileştiremeyeceğimiz açıktır. Göz alerjisi testi nasıl yapılır denildiğinde doktorların uyguladığı bazı pratik yöntemler bulunuyor.

Gözünüzün gerek iç enfeksiyonları gerekse dış reaksiyonları gözlemlenerek genel bir tanı yapılıyor. Son zamanlarda ise bu testler rutin oldu ve bilhassa çocuklar için önemli bir sağlık koşuluna dönüştü. Baktığımız zaman sebepleri arasında göz kalemi, evde bakılan evcil hayvanlar, tozlu ortam gibi farklı etkenlerle karşılaşıyoruz. Doğal olarak tedavisinde de ne yapmalıyım sorusunu buna istinaden cevaplamak gerekmektedir.

   
Alerjik Göz Damlası Kullanımı: En az 1-4 hafta arası kullanılmalıdır.
Alerjen Ortamdan Uzaklaşmak Her zaman

Yaptığınız düzenlemelerle hayat standartlarınızı alerjik sorunlara göre yeniden şekillendirmelisiniz. Dışarı çıkarken alacağınız önlemler ve evinizde yapacağınız dikkatli davranışlar alerjik sonuçları minimal seviyeye indirecektir.

Göz Alerjisine İyi Gelen Tavsiyeler

Alerjiler göz kalemi gibi kozmetik ürünlerin ortak kullanılmasından, kozmetik ürünlerin kimyasal içeriklerinden veya makyajın temizlenmemesinden meydana gelebilir. Böyle durumlarda gözün sterilize edilmesi ve korunması çok önemlidir. Alerji yapmayan temizlik ve bakım malzemeleri kullanmalı, kozmetik ürünleri bu skaladan seçmeliyiz.

Yine göz alerjisi için ne yapılmalı sorusunun doğrudan doktora yönlendirilmesi gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Eğer sürekli yaşadığınız bir alerjik reaksiyon varsa bunun için dikkatli olmanız şart. Ancak etkileri azaltacak göz damlaları mevcut olduğundan kullanımında sakınca olmamaktadır. Doğru damla kullanımının alerjenin etkisini sıfır noktasına çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Doktorunuzun önerisine bağlı kalarak verdiği göz damlasını minimum 1 hafta süreyle kullanmanız gerekmektedir. Bu süreç içerisinde gözün içerisinde alerjik enfeksiyonların bastırılması için antibiyotik etki gözlenmeye başlar. Bazen konjonktivit veya blefarit gibi ağır durumlarla karşılaşılabilir. Tedavi sürecini etkileyen en önemli unsurda budur. Göz alerjisi testi sonrasında neler yapılmalı diye merak ediyor olabilirsiniz. Size verilen damlanın doktorun tavsiyesi üzerine düzenli kullanımı önemlidir. Doktorunuza alerjik etkilerin her zaman görülmesini önleyen ilaç önerileri için ayrıca danışabilirsiniz.

Göz Alerjisi Ne Kadar Sürede Geçer?

Göz alerjisi için muayene yapılması rutin olarak karşılaştığınız etkileri azaltacaktır. En azından alerjen testi sonrasında neye böyle bir reaksiyon gösterdiğini anlayabileceksiniz. Örneğin polene alerjiniz varsa bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde gözlerinizi koruyacak bir gözlük kullanabilirsiniz. Yine toza alerjiniz varsa bulunduğunuz ortamı düzenli temizleyerek, halı gibi toz üretimine katkı sağlayan eşyaları hayatınızdan çıkararak önlemler almanız mümkün olur.

Bu bağlamda göz alerjisi sonrası yaşanan iyileşme süresi damlalar ile kısa vadeli oldu. Çünkü doktorların alerjinin tespit etmesiyle beraber tüm müdahaleler yapılır. Haliyle gözüm alerji oldu sorununa karşı bir haftalık bir iyileşme sürecinden söz etmek mümkün olur.

Gözümüzün hassas yapısı gereği göz kalemi gibi kişisel kozmetik ürünlerin ortak kullanımından kaçınmalıyız. Aynı zamanda bu süreç zarfında kesinlikle makyaj yapılmaması gerekir. Alerjinin sorun olmaktan çıkana kadar göze yabancı bir cisim, elle temas ya da bakım ürünü değmemesi en önemli detaylardan birisidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle