Göz Altı Morlukları Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Darbe ve genetik harici oluşan göz altı morlukları farklı türden hastalıkların belirtisi olabilir. Bir Dermatoloğa giderek hastalığın gerçek nedenini öğrenebilirsiniz.

Göz altı morlukları estetik açıdan son derece rahatsız eden bir durumdur. Fakat yalnızca estetik yönüyle düşünmemek gerekiyor. Tüm dermatoloji uzmanları bunun aslında kalıtsal rahatsızlıklara kadar uzanan bir hastalık haritasının habercisi olduğuna ilişkin bildiriler yayınlıyor.

Göz Altı Morlukları Hangi Hastalıkların Göstergesidir?

Göz altı morlukları neyin belirtisi sorusu aklınızın bir köşesinde kuşku oluşturuyorsa bir doktora başvurmanın vakti gelmiştir. Çünkü yabana atılacak standart bir pigment dengesizliğinden öte bir durum olabilir. Cilt hastalıkları başta olmak üzere çok daha büyük problemlere gebe olabilecek vakalarla karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla herkesin merak ettiği bu konunun aslında belirgin hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu söylemekte fayda görüyoruz.

 • Demir Eksikliği Anemisi
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Böbrek Hastalıkları
 • Böbrek Üstü Rahatsızlıkları
 • Egzama
 • Atopik Rahatsızlıklar
 • Dermatolojik Alerjiler
 • Burun Alerjisi
 • Astım
 • Kansızlık
 • Damar Hastalıkları
 • Kalp ve Dolaşım Rahatsızlıkları
 • Guatr
 • Kan Hastalıkları

Sıralanan hastalıkların tamamı göz altındaki morluklar için hastalık habercisi olabilir. Sinüzit gibi çocukluktan beri yaşadığınız rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkan bir reaksiyon olabilme ihtimali vardır. En sık görülen vakalar ise karaciğer ve böbrek hastalığı olarak kayıtlara geçmiştir. Haliyle alerjik rahatsızlıklar için bile belirti kabul edilebilecek bu durum gözünüze çarptığı anda doktorunuza başvurmanız en doğru adım olacaktır.

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Göz altı morlukları ile ilgili bir hastalık tanısı koyulacağı zaman ilk durak her zaman dermatoloji uzmanı olmalıdır. Uzman dermatologlar muayene sonucunda şüphelendikleri durumları belirterek diğer doktorlara yönlendirme yapacaklardır. Çoğunlukla alerjik göz altı morlukları için dermatoloji bölümünün vereceği ilaçlar kullanılarak çözüme ulaşılır.

Bunun ötesinde karaciğer veya dolaşım rahatsızlıkları ile ilgili bir şikâyetten dem vuruluyorsa dahiliye yani iç hastalıkları muayenesi kesinlikle gerekecektir. Bunu ise bizzat cildiye bölümünde muayene olduğunuz doktorun yönlendirmesiyle kolaylıkla yapabilirsiniz. Göz altı morluğu hangi hastalığın belirtisi olursa olsun ilk etapta doktorunuza danışmak en elzem ihtiyaç olarak görülmelidir.

Herkesin bünyesi farklı olduğu gibi ten rengi, damar sorunları, kişisel yaşam standartları gibi faktörler göz altı torbalarının ve morarmaların ana unsurlarıdır. Doğal olarak vücudunuzun morluklar ile size hastalığın habercisi ya da alerji sorununun göstergesi olup olmadığı anlamak muayene ile mümkün olabilmektedir. Her rahatsızlık gibi erken teşhis yine hayat kurtarmaktadır. Ciddi bir hastalık belirtisi söz konusuysa hem estetik açıdan hem de sağlığınız için tedavi hemen başlamalıdır.

Göz Altı Morluklarını Sağlığı Tehdit Ediyor Mu?

Göz altı morlukları hastalık belirtisi olarak çok yoğun bir yüzdelik dilimi kapsamamaktadır. Çoğu zaman dermatolojik rahatsızlıklar veya alerjik yapılarla gündeme gelir. Fakat olası ihtimalin %1 dahi olması ihtimalin gerçekleşmesini mümkün kılabilir. Bu sebeple kesinlikle doktora gitmekten çekinmeyerek çözüm arayışınızı bu minvalde sağlamalısınız.

Tahmin edildiği gibi cerrahi müdahale veya enjeksiyon tedavisi çoğunlukla estetik operasyonlar için tercih edilir. Oysa vücudunuzda bulunan bir hastalığın tanısı için kullanılacak olan göz altı morlukları daha etkin tedavi seçenekleriyle iyileşebilir. Örneğin beslenme alışkanlıkları ve su tüketimi bile %70 oranında bu izlerin kademeli olarak kaybolmasını sağlamaktadır.

Gittiğiniz doktordan yönlendirilebileceğiniz iki farklı poliklinik var. Fakat göz altı morluğu tedavisi genellikle dermatologlar tarafından yapılmaktadır.

Servis Vakalara Göre Oranı
Dermatoloji %70
Dahiliye %25
Göz Hastalıkları %5

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle