Gözaltı Morlukları İçin Hangi Vitaminlerin Alınması Gerekir?

Gözlerin altında meydana gelen morluklardan kurtulmak ve tedavilerden sonra tekrar oluşmasının önüne geçmek adına düzenli şekilde bazı vitaminlerin sebze ve meyvelerden alınması gerekmektedir.

Göz Altı Morlukları Hangi Vitamin Eksikliğinde Oluşur?

Gözaltı morluk sorunları belli başlı birçok vitaminin eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu vitaminler vücuda alınmadığı zaman gözlerin altında morluklar, şişlikler hatta kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Gözaltı morluklar kişilerin gerçek yaşından daha yorgun ve yaşlı görünmesini sağlayan yaygın bir cilt problemidir. Vitaminler cilt için oldukça önemlidir. İnsanların bu vitamin çeşitlerini düzenli şekilde alması cildin doğal parlaklık durumuna dönmesine olanak sağlar. Besin maddelerinin dışında bulunan etken faktörler güneşe maruz kalma, sigara içme, genetik ve doğal yaşlanma gibi cildin durumunu etkilemeye başlar. Bundan dolayı ve cildin daha sağlıklı olması adına mutlaka düzenli şekilde beslenmek gerekir. Beslenme gerekirse bir diyet programı ile yapılır. Gözaltı morlukları lazer ve farklı tedavi yöntemleriyle de ortadan kaldırılabilir. Bu tarz uygulamalardan sonra da vitamin eksikliği yaşamamak çok önemlidir. Gerekirse gözaltı morlukları eksikliği için vitamin kapsülü bile alınabilir. Alınacak olan vitaminler içinde;

B- 3

B- 3 vitamini kişiyi ağlıklı tutmaya yardımcı olan sekiz B vitamin grubuna aittir. B- 3 takviyesi almak ya da diyetinizin içine katmak gözlerin altında bulunan derideki kan dolaşımını artırarak ve iltihaplanma ile savaşarak morlukları ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. B-3 vitamini desteği yiyeceklerden de kısa süre içinde alınabilmektedir.

Vitamin E ve C

Özellikle kadınların göz bölgesinde bulunan morluklar, kırışıklıklar ve gülümsemeden kaynaklı olarak ortaya çıkan çizgiler görünüş açısından huzursuzluklara neden olur. Bu sorunlara iyi gelen vitamin kapsülü, yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi fayda sağlar. E ve C vitaminleri morlukların dışında kırışıkları da ortadan kaldırmaya olanak sağlar. Bu vitaminlerin çuha çiçeği ile karıştırılması ile arttırılmış kollajen üretimi sağlanır. Bu sayede etkili bir şekilde güneş ışınlarına tepki olarak oluşan kırışıklıklarının önüne daha kolay şekilde geçilir.

Vitamin A

Vitaminler arasında cilt sağlığına en faydalı olan besindir. Ciltteki hücreler A vitamini düzeylerine karşı oldukça hassastır. Cildi sağlıklı şekilde tutmak adına hayati bir rol oynar. Oregon State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre A vitamini cildi özellikle güneş hasarından korur ve güneş hasarının oluşması durumunda cildin onarılmasına yardımcı olur. Aşırı düzeyde güneş dokulara zarar verir ve gözaltı morluklarına neden olabilir. Aynı zamanda ciltte bulunan kolajenin dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Kollajen bağ dokularını oluşturan başlıca yapısal proteinlerdir. A vitamini akne gelişmesinin önüne geçme konusunda da yardımcı olabilir.

Vitaminler Nereden Alınır?

Vitamin almak için en iyi çözüm diyete ve beslenmeye bunları eklemektir. Gözaltı morlukları vitaminlerin eksikliğinden kaynaklandığı için bu sorun için tedavi olunsa bile sonrasında alımlarına dikkat edilir. B-3, A, C ve E vitaminleri belli başlı gıdaların düzenli şekilde tüketilmesi ile kolaylıkla alınabilir. C vitamini açısından en zengin sebze ve evyeler içinde portakal, greyfurt, mango, papaya, ananas, portakal, greyfurt ve narenciye tüketilmesi gerekir. A vitamini sebzelerden hızlı bir şekilde alınabilir. Vitaminin en yoğun kaynakları arasında tatlı patates, havuç, kabak ve yeşil, yapraklı sebzeler bulunur. Vitaminlerin uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük olarak alımı 700 ila 900 mikrogram A vitaminidir. Günlük olarak C vitaminleri 75 ila 90 mikrogram ve günlük olarak C vitaminleri  15 miligramdır. Morluklar için uzmanlar desteği ile tedavi olduktan sonra da vitaminlerin alınması ile alakalı olarak detaylı şekilde bilgi almak önemlidir. Bu sayede sorunlardan kurtulmak daha kolay bir hale gelir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle