Göz Altı Morluklarını Tedavi Etme Yöntemleri, Bitkisel Ve İlaç Tedavisi

Göz altındaki morlukların nedeni, göz çevresinde ki damarların belirginleşmesidir. Bu damarlar belirginleştikçe mor görüntü ortaya çıkar. Çeşitli ilaç ve tedavi yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Göz Altı Morluklarını Giderme Yöntemleri

Göz altı morlukları, en yaygın cilt ve göz problemlerinden birisidir. Göz altlarındaki morluk tedavileri cilt bakım pazarının önemli bir bölümünü oluşturur. Bu kadar fazla ilacın ve çözümün arasında en iyisini bulmak hastalar için zorlu bir problemdir. Göz etrafındaki morluklardan kurtulmak, kişiye daha sağlıklı ve daha genç bir görüntü katar. Göz altı morluğunu tedavi etmek ve hangi ilacın tercih edileceğine karar vermek için ilk önce bu morlukların nedenlerini bilmek gerekir.

Göz altı morluklarının en yaygın sebebi göz çevresinde bulunan derinin normalden ince olmasıdır. Ayrıca genetik faktörlerin yanında retinoid ilaçların uzun süre kullanımı da morluklara neden olabilmektedir. Cilt sıkıştığı zaman, cildin altındaki kan damarları daha görünür hale gelir. Cildin altında kalan ve belirginleşen kan damarları, göz altı morluklarını yaratan şeydir.

Ayrıca yeterince uyku almamakta koyu renkli göz altının nedenleri arasında olabilir. Düzenli uyku almamak vücudun dolaşım sistemini etkiler ve bu da gözlerin altında ki damarları belirgin hale getirir. Diğer bir deyişle, düzenli uyku, morluklardan kurtulmanın ilk adımıdır. Peki ya kremler?

Piyasada morlukları giderdiğini söyleyen pek çok krem var, bunlar gerçekten işe yarıyor mu? Sizin için bu ürünlerin nasıl çalıştığını inceledik ve bitkisel tedavi yöntemlerini araştırdık. Göz altı morlukları nasıl giderilir diyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var.

Micro-Needling (Mikro İğneleme)

Mikro iğneleme, ciltte hafif yaralar oluşturarak gözün çevresinde ki cildin kalınlaşmasını sağlar ve kollajenleri uyarır. Bu işlem sayesinde morluklar daha az görünür hale gelir. Bu işlem gerçekten de inanılmaz sonuçlar verebilir. Düzenli olarak haftada bir bu işlemi uygulamak gerekir.

Ashitaba Kremi

Yaşlanma karşıtı, bitkisel esaslı bu takviye tam anlamıyla oluşmuş koyulukları yok edeceğini iddia etmese de, önemli bir B12 vitamini kaynağıdır. B12 vitamini eksikliği göz altı morluklarının oluşumunda rol oynayabilir. Bu nedenle vücuda B12 vitamini alımı olumlu bir etki yaratabilir.

Silymarin

Araştırmalar, göz altı morluklarıyla, karaciğer işlevi bozuklukları arasında ilişki olduğunu göstermekte. Silymarin ürünü ise karaciğer sağlığınızı korumaya yardımcı olan ve göz çevresinde oluşan torbalar ile daireleri ortadan kaldırmaya yarayan devedikeni özütü içermektedir.

Hyalüronik Asit

Bu soğutma yamaları, hyalüronik asit gibi nemlendirici bileşenler, anti-inflamatuar kafein ve koloidal altın kullanarak gözün altındaki bölgeyi nemlendirir ve aydınlatır. Bu tedavi çeşidi biraz pahalıdır. 200 ila 300 Tl arasında bir fiyatı vardır.

Salatalık Tedavisi

Salatalık tedavisi popüler bir yüz bakım çeşididir. Gözlerinizin altında oluşmuş morluğu tedavi etmek için göz kapaklarınızın üzerine birkaç dilim yerleştirmeniz yeterlidir. Bu ucuz ve basit bir tedavi yöntemidir. Peki bunun arkasında ki bilimsel yol nedir? Avusturalya Dermatologlar Üniversitesi’nden Phillip Artemi “Salatalığın içinde bulunan bazı vitaminler kan damarlarının daralmasına neden olmaktadır. Bu yüzden salatalık, göz altında oluşmuş olan morlukları tedavi etmek amacıyla kullanılabilir” diyor.

Güzellik Uykusu

Gün içerisinde uyumak gözlerdeki kızarıklığı ve göz torbalarını azaltabilir, ancak koyu renk pigmentini ortadan kaldırmak konusunda pek işe yaramayacaktır. Fakat güzellik uykusu genel göz sağlığını iyileştirdiği için gözlerinizin eskiye nazaran daha diri ve genç gözükecektir.

Göz Dostu Diyet

Beslenme şekliniz genellikle gözlerinizin altında oluşmuş olan morlukların sebebinde doğrudan bir rol oynamaz, ancak bazı gıdalar cilt sağlınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Yeşil çay, cilt dostu antioksidanlar içerir ve cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olan anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Ayrıca avokado ve yumurta cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan zengin biyotin kaynaklarıdır.

Göz Maskeleri

Göz altı morlukları nasıl gider, diyorsanız göz maskeleri işinize yaratabilir. Eğer kendinize ayırabileceğiniz biraz vaktiniz varsa göz maskeleri mükemmel bir tedavi yöntemi olabilir. Ucuzdurlar ve hazırlanmaları son derece basittir. Yaklaşık 15 dakika boyunca kullanmanız, gözleriniz için ihtiyaç duyduğunuz tedaviyi sağlayabilir. Avustralya Cilt ve Kanser Vakfı’ndan Hanna Kuchel, gözlerinizin altındaki koyu renkli daireleri gidermek için göz maskelerinin işe yarayabileceğini söylüyor. Soğuk olarak uygulanan göz maskeleri kan damarlarının daralmasına neden olur ve böylece morlukları azaltır. Ayrıca göz altında oluşan şişmeleri de azalttığı bir gerçektir. Fakat bu yöntem hızlı sonuç vermesine rağmen kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Ne yazık ki tedavi kısa ömürlüdür.

Burun Spreyleri

Eğer burnunuz tıkalıysa, burun spreyleri sizin için bir çözüm olabilir. Büyük ihtimalle burun tıkanıklığı ve göz altı morlukları arasında pek bir bağlantı kuramadınız. Burun tıkanıklığı, gözlerden buruna uzanan kan damarlarının görünümünü koyulaştırır ve buda göz altı morluklarına sebep olabilir. Burun spreyleri, göz semptomlarınızı geçici olarak azaltabilir, ancak uzun süreli kullanım önerilmez. Sprey uzun süre kullanıldığı taktirde burun tolerans kazanır ve spreyin kullanımı tıkanıklığınızı arttırır. Buda göz altı morluklarınızın artmasına sebep olur.

Antihistaminikler

Göz altı morluklarınızın sebebi atopinin bir işareti olabilir. Atopisi olan insanlar alerjilere yatkındır (alerjik astım, egzama). Eğer bilinen herhangi bir alerjiniz varsa, antihistaminikler göz çevresinde ki şişliği ve morlukları azaltabilir. Antihistaminikler, alerjik reaksiyon sırasında vücutta salınan bir madde olan histaminin etkilerini bloke ederek çalışırlar. Ancak uyuşukluk veya ağız kuruluğu gibi yan etkilere neden olabileceklerinden dolayı dikkatli bir şekilde kullanmak gereklidir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle