Gözaltı Morluklarından Kurtulmak Adına Kullanılacak Olan Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Gözaltı morluklarından kurtulmak adına alınacak olan tıbbi uygulamalar konusunda uzman hekim karar vermelidir. Alınacak olan kararların hepsi evde bitkisel uygulamalar ile desteklenebilir.

Gözaltı Morlukları İçin Tedaviler

Lazer ameliyatı

Gözaltı morluklarından kurtulmak için kullanılan lazer uygulaması insanlar tarafından sık şekilde tercih edilmektedir. Bu uygulama evde yapılacak olan doğal karışımlara göre daha pahalıdır. Ayrıca bu tarz ameliyatların iyileşme süreci oldukça uzun geçebilir. Gözaltı morlukları lazer ameliyatı sonrasında toparlanma dönemi içinde hasta ağrı ve acıyı belli düzeyde hisseder. Ultrapulse CO 2  lazer 1990’lı yıllarda keşfedildiğinden bu yana cilt yenilemesi için kullanılmaktadır. Cihaz gelişen teknoloji ile sürekli geliştirilmiştir. Uygulamalar güneş hasarını ortadan kaldırmak, cilt büyümelerini kanserleşmeden önce kaldırmak gibi işlemler için de kullanılmaktadır.

Lazer tedavisi kapsamında kullanılan cihaz cildi koyulaştıracak olan melaninlerin belli bir kısmını işlemleri ile yok eder. Gevşek cildin daha sıkı hale gelmesi için veya bol gözleri meydana getiren fazla cildi temizlemek için de kullanılabilir. Bu cihaz ile alakalı yapılan araştırmalar sonucunda ciltte kollajen oluşumuna destek sağladığı da ortaya çıkartılmıştır. Kollajen cildin güzelleşmesine ve yenilenmesine olanak sağlar. Gözaltında morlukların görünümünü azaltmak adına kullanılan lazer ameliyatının riskleri ve dezavantajları bulunur. Yara izi olası risklerden sadece biridir.

Her cerrahi prosedürde olduğu gibi her zaman bazı nominal enfeksiyon riskleri bulunur. Tedavi fiyatları kurumdan kuruma göre değişkenlik gösterir.

Enjeksiyonlar

Enjeksiyon uygulaması gözaltı dolgu tedavisi olarak da insanlar tarafından bilinir. Plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar tarafından uygulaması yapılır. Gözlerin etrafında bulunan kan damarları ve melanin ile alakalı işlemler yapılmaktadır. Dolgu tedavisi işlemleri 6 ay gibi uzun bir süreçte tamamlanır. Dolgu tedavisi yöntemleri kapsamında iğne uygulaması yapılır. Gözaltı morarması yanında oranları konusunda da fayda sağlar. İşlemler esnasında ve iyileşme sürecinde alerjik reaksiyonlar, şişlik ve çürükler ortaya çıkabilir. Özellikle şişlik sorunu hastanın hayal ettiğinden daha fazla meydana gelir. Yapılan uygulama sonrasında cilt yüzeyinde incelme meydana geldiğinden dolayı şişlikler haftalarca ya da aylarca sürebilmektedir. Dolgu ile yapılacak olan uygulamaların mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde yapılan uygulamalar sonucunda morluklar daha belirgin ve daha kötü bir hal alabilir.

Alternatif Çözümler 

Gözaltı morluklarını gizlemek adına kullanılacak en kolay çözüm onları makyajla örtmektir. Birçok kadın kozmetik ürünlerine aşina olduğu için sorunları makyaj ile kapatmak konusunda zorluk çekmezler. Erkekler ise bu konuda daha çok zorlanırlar. Makyaj ürünleri kaliteli ve  doğal değilse kullanmak sorunun artmasına olanak sağlar. Gözaltı morlukları hafif ve orta düzeyde ise evde bitkisel karışımlar ile tedavi sürecine başlamak gerekir. Evde uygulanacak olan işlemlerin hepsinin düzenli bir şekilde kullanımı çok önemlidir. Aksi takdirde yapılan uygulamaların hiç birisi işe yaramaz. Evde uygulanacak olan tedavi işlemleri arasında;

Salatalık 

Salatalık dilimleri her gün buzdolabında soğutulur. Gözün üstüne ve altına koyularak 15 dakika boyunca bekletilir. Salatalık dilimleri buz gibi olduğu için bölgede bulunan kan damarlarının sıkılaşmasına olanak sağlar. Bu sayede morluklar zamanla azalacaktır. Düzenli ve aksatılmadan uygulanması oldukça önemlidir.

Zerdeçal ve Ananas Suyu

  • 2 tatlı kaşığı zerdeçal 
  • 2 tatlı kaşığı ananas

 Malzemelerin tamamı cam bir kasenin içinde karıştırılır ve hamur gibi bir karışım elde edilir. Elde edilen karışım morlukların ve gözaltı torbaların olduğu bölgeye tabaka şeklinde sürülerek 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından soğuk su ile yıkanması gerekir. Haftada 1 defa düzenli bir şekilde morluklar ortadan kaybolana kadar uygulaması gerekir.

Domates Suyu, Limon Suyu ve Zerdeçal 

  • 1 adet domates 
  • Bir tutam zerdeçal 
  • Yarım yemek kaşığı limon Suyu
  • 2 tatlı kaşığı un

 Domatesi ezerek suyunu çıkarın, bunun içine zerdeçal, un ve limon suyunu ekleyerek pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın. Gözaltına ve torbaların olduğu bölgeye tabaka şeklinde sürülerek 15 ila 20 dakika boyunca bekletin. Ardından soğuk su ile yıkayıp.  Zerdeçal anti- inflamatuar özellikleri ile bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde gözlerde bulunan sorunlara fayda sağlar. Karışımın düzenli ve aksatılmadan uygulanması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün hale gelecektir. Aksi takdirde yapılan uygulamalar kesinlikle fayda sağlamak. Evde uygulanacak olan bitkisel karışımların hepsi için bu kural geçerli olduğu için dikkat edilmesi gerekir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle