Gözlerin Altında Meydana Gelen Şişliklerin Ortadan Kaldırılması Adına Kullanılan Doğal Yöntemler

Gözaltı şişlikleri bilinen bir hastalıktan kaynaklı olarak ortaya çıkmıyorsa, genelde evde kullanılacak olan doğal çözümler sorunun ortadan kalkması adına fayda sağlayacaktır.

Göz Altı Şişliklerine Doğal Çözüm ve Seçenekler

Gözaltı şişlikleri sorunun gerçek nedeninin araştırılması ve buna göre tedavi planının yapılması gerekir. Yalnız gözaltı şişkinliği sorunu bir hastalıktan kaynaklı olarak meydana gelmediyse genelde evde yapılacak olan doğal karışımlar ile ortadan kaldırılabilir. Gözlerin altında olan bu soruna çoğunlukla aşağıda bulunan nedenler sebep olur;

 • Yeni bir kozmetik ürüne, yiyeceğe, polen, hayvan tüyüne ve tozlara karşı alerjik reaksiyon
 • Yatmadan hemen önce sıvı ya da baharatlı yiyeceklerin aşırı düzeyde tüketimi
 • Zayıf kan dolaşımı
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Kalıtsal olan sorunlar
 • Hormonal sorunlar
 • Uyku eksiklikleri
 • Stres
 • Enflamatuar iltihaplı ya da iltihapsız
 • Konjonktivit
 • Soğuk algınlıkları
 • Böbrek ve şeker hastalığı

Gözaltı şişmesi sorunları hastalıklardan kaynaklı olarak meydana geliyorsa kesinlikle uzman hekime başvurulası gerekir. Zaten nedenin belirlenmesi adına uzman hekimler hastalarına gerekli klinik muayene, test ve tetkikler yapacaktır. Bu uygulamalarda sonra gerekli tedavi sürecine başlanır. Özellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olarak gözaltı şişmesi sorunu ortaya çıkıyorsa buna sebep olana maddelerden ve ürünlerden uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra alerjik etkilerin ortadan kaldırılması adına antihistaminik ilaçların kullanılması da kesin çözümler arasında yer alır. Ayriyeten antialerjik ilaçların ve damlaların kullanılası göz şişmesini ortadan kaldırır, rahatsızlıkları hafifletir ve ateşi ortadan alır.

Farklı hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelen şişlikler için uzman hekimler belli başlı ilaçları reçete eder. Bu ilaçların da düzenli ve önerilen dozda kullanılması gerekir.

Doğal ve Bitkisel Göz Tedavisi

Soğuk Jel Paketleri

Gözaltı şişkinliklerini ve gözaltı torbalarını ortadan kaldırmak adına gözlere etkili bir şekilde soğuk jel paketleri uygulanası gerekir. Jel maskesi eczanelerden satın alınabilir. Daha önce buzdolabında birkaç dakika tutulması gerekir. Soğuyan jel 10 dakika boyunca gözaltı bölgesine uygulanmalıdır.

Salatalık

Taze salatalıklar dilimlenir ve soğuması için buzdolabına koyulur. Soğuk salatalık halkaları gözlerin üzerine 5 dakika aralıklar ile toplamda 15 dakika boyunca uygulamak gerekir. Salatalıklar gözaltı şişliklerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra ciltte bulunan kırışıklıkları düzelterek pürüzsüzleşme sağlar. Ayrıca rendelenen salatalık ve patates karışımı buzdolabında soğutulduktan sonra temiz bir beze sarılarak gözlere uygulanabilir. Bu karışımda gözaltı şişlikleri tedavisi konusunda bitkisel bir destek sağlar. Salatalık ve patates tarzı bitkisel uygulamaları Suna Dumankaya gibi uzmanlarda tavsiye etmektedir.

Soğuk Çay Uygulaması

Soğuk çay uygulaması sıkılaştırma konusunda oldukça güzel çözümlerin elde edilmesini sağlar. Demlenen çay süzülür ve süzülen çayın içine pamuk batırılır. Ardından gözlerin üzerine koyularak 15 dakika boyunca bekletilir.

Soğuk Süt

Buzdolabında bulunan soğuk süt göz bölgesinde sıkılaştırma sağlayarak şişliklerin ortadan kalkmasına olanak sağlar. Ayrıca gözlerin alt kısımlarında bulunan koyu halkaların da ortadan kaldırılması konusunda yardımcı olur.

Patates

Patatesler rendelenir ve suyu iyice sıkılır. Ardından rendelenen patatesler bir bezin içine alınarak gözlerin kapak kısımlarından 15 dakika boyunca bekletilir. Hatta patatesleri buzdolabında soğutup ardından kapaklara uygulama yaparsanız sıkılaştırma özelliği de sağlanmış olur.

Limonlu Yeşil Çay

Limonlu yeşil çay demlenerek tüketildiği zaman vücutta bulunan aşırı sıvıyı alır. İnsan vücudunda sıvı tutulumu olmadığı zaman şişliklerde meydana gelmez. Bu çay içilirsen sabahları şişen göz kapaklarına su ile masaj yapmak gerekir. Dokunma hareketleri parmak uçları ile yapılır. Nane

Birkaç adet nane yaprağı az bir suyun içinde ezilir. Ezilen yapraklar gazlı bezin içine alınır ve gözlerin üzerine koyulur. Nane yaprakları ince kırışıklıkları azaltır ve şişmeleri hafifletir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Uyarılar

 • Günde en az sekiz saat uyumak gerekir. Çünkü uyku eksikliği şişmiş gözlere ve gözlerin altında koyu halkaların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Yaz aylarında güneş gözlüğü kullanarak gözlerin korunduğundan emin olmak gerekir.
 • Yaz aylarında güneş kremi kullanmak gerekir. Dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremi uygulaması yapılması gerekir.
 • Gözlerin şişmesi geçici bir sorun olabilir ya da ciddi hastalıkların bir sonucu olabilir. Bundan dolayı kişilerin şişlikler ortaya çıktığında ve şiddetli olduğunda uzmana başvurması gerekir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle