Gözlerin Altındaki Torbalar İçin Hangi Tedaviler Uygulanmalıdır?

Gözaltı torbaları sorunları genelde cerrahi işlemlere gerek kalmadan ev ilaçları ve yaşa tarzı değişimleri ile ortadan kaldırılabilir. Yalnız yaşam tarzının ve ilaçların aksatılmadan kullanılması sorunu ortadan kaldırır.

Gözaltı Torbaları İçin Neler Yapılabilir?

Gözaltında bulunan torbalaşma sorunları genelde kozmetik anlamda sorun yaratır. Çoğunlukla spesifik bir sorun olduğu için cerrahi uygulama çok fazla gerektirmez. Yaşam değişiklikleri ve evde yapılacak tedaviler ile sorun kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Gözaltı torba sorunu olan kişilerde evde tedavi çözümleri dışında cerrahi işlemler de yapılır. Yaş ilerledikçe göz kapaklarında sorunlar yaşanmaya başlar, dokular ve kaslar zayıflar. Cilt zaman içinde sarkar, gözlerin altındaki bölümde yağ dokusunda sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Ayriyeten gözlerin altındaki bölgede sıvı birikebilir, gözaltı alanı şişirilmiş ya da şişmiş gibi görünür. Bu duruma aşağıda bulunan çeşitli faktörler yol açabilmektedir;

  • Hava değişimleri (örneğin sıcak, soğuk ve nemli günler), hormon seviyelerindeki değişimler ya da tuzlu gıdaların tüketilmesi sebebiyle sıvı tutma
  • Yeterince düzeyde uyku almamak
  • Alerji veya dermatit, özellikle de şişlik, kızarıklık ve kaşıntı bu duruma eşlik ediyorsa gözaltı torbaları meydana gelir.
  • Genetik, aile geçmişinde gözaltı torbası mevcutsa bir sonraki nesilde de çıkabilir.

Gözlerin altındaki torbalar koyu halkaları, gevşek cildi ve hafif düzey ya da aşırı düzeyde şişlikleri ortaya çıkartabilmektedir.

Göz Altı Torbaları Estetiği Nasıl Yapılır?

Gözlerin altında torbalaşmalar oluşmaya başlamış ve kişi görüntüsünden kaynaklı olarak rahatsızlık duyuyorsa bir uzmana başvurma zamanı gelmiştir. Özelliklede gözlerin alt kısımlarında aşırı düzeyde şişlikler ve yağ toplanması varsa kısa sürede gidilmesi çok önemlidir. Torbalaşma sorununa kaşıntı, kızarıklık, ağrı gibi sorunlar eşlik de edebilir. Bu durumda da uzman doktora başvurulur. Doktor, tiroid hastalığı, alerji veya enfeksiyon tarzında şişmeye katkı sağlayacak olası diğer sebepleri ekarte etmek adına test ve tetkikler ister. Gözaltı ameliyatı ( blefaroplasti ) gözlerin altında bulunan çantaları çıkarmak için oldukça faydalı bir seçenektir. Blefaroplasti estetiği ameliyatı esnasında, uzman gözün doğal kırışıklığının olduğu kısmı ya da alt kapağın içinde bulunan kirpiklerin hemen alt kısmından kesi yapar. Uzman fazla olan yağ, kas ve sarkan cildi kaldırarak yeniden dağıtacaktır. Ardından kapağın doğal kırışıklığı düzeyinde ya da göz kapağının iç kısmında deriyi olduğu yere katar. Gözaltı estetiği ameliyatı genelde ayakta tedavi işlemleri ile yapılır. Gözlerin altındaki torbaların düzeltilmesi işleminde ek olarak onarımlar yapılabilir;

  • Kabarık üst göz kapak sorunlarının kaldırılması
  • Üst ve alt göz kapağında var olan fazla derinin çıkartılması

Tedaviler ve Ev İlaçları

İlaçlar; gözlerdeki torba sorunları alerjiden kaynaklı olarak ortaya çıkıyorsa reçeteli alerji ilaçları konusunda uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Tedaviler; gözlerin çevre kısmında bulunan şişlik görünümünü iyileştirmek adına farklı farklı kırışıklık tedavileri uygulanır. Bu tedaviler içinde cilt tonunu iyileştirme, cildi sıkılaştırma ve gözlerin altında bulunan çanta görünümünü gençleştirme bulunur. İşlemler genelde lazerle cilt soyma uygulaması, kimyasal soyma uygulaması ve dolgu maddeleri içermektedir.

Yaşam Tarzı Ve Ev İlaçları

Aşağıda bulunan ipuçları gözlerin altında bulunan torbalaşmaların azalmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Serin bir kompres kullanımı yapın; soğuk suyun içine temiz bir bez batırın ve bezi su kalmayacak şekilde sıkın. Oturma pozisyonunda soğuk nemli bezi ya da bezleri hafif basınç uygulaması yaparak birkaç dakika boyunca gözlerin altında ve çevresine uygulayın.

Gece yeterince uyu alın;  yetişkin kişiler için gece 7 ila 8 saat uyku oldukça ideal ve sağlıklıdır.

Başınız biraz yükselterek uyuyun; gece uyuma pozisyonu için yastığa bir yastık daha eklenerek yükseltilmelidir. Bu sayede uyku esnasında sıvıların gözlerin etrafında toplanmasının önüne geçmek mümkün hale gelir.

Alerji belirtilerini azaltın; mümkün olabildiğince alerjen maddelerden kaçının. Reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanarak bu sorunun önüne geçilebilir ama bu konuda uzmandan yardım alınmalıdır.  Hatta bu konuda tedavi görmek bile gerekebilir. Saç boyası, sabun çeşitleri, kozmetik ürün çeşitleri veya diğer alerji yapabilecek olan etkenlerden uzak kalmak gerekir. Bu tarz durumlarda çoğunlukla gözlerinde altında şişlikler meydana gelir. Böyle bir soruna maruz kalan kişilerinde kısa sürede uzmana başvurması gerekir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle