Göz Altı Torbaları Hangi İşlemler İle Ortadan Kaldırılmalıdır?

Gözaltı torbalarının ortadan kaldırılması için cerrahi çözümler kullanılabileceği gibi bitkisel uygulamalarda kullanılabilir. Bu uygulamaların hangisinin yapılacağı konusunda uzman hekim karar vermelidir.

En Etkili Çözümler

Alerjilerinize Dikkat Edin

Alerji mevsimi girdiğinde meydana gelen sulu, kabarık gözler birçok insan için kaçınılmaz bir durum haline gelir. İnsanlar var olan alerjilerinin hangi dönemlerde alevlendiğinin farkındadırlar. Alerjik durumlar kişilerin gözlerinin alt kısımlarında torbalaşmalara neden olur. Bu dönemde yapılması gerekenler konusunda dikkatli olmak gerekir. Hatta bu süreçte ilaç kullanan kişilerin düzenli kullanıma devam etmesi gerekir.

Tuz Kullanımını Sınırlayın

Tuzun fazla kullanımı yüksek kan basıncına neden olur. Fazla tuz sodyumun sıvı tutmasına neden olur ve zaman içinde gözlerin etrafında şişkinliğe ve çanta görüntüsüne neden olurlar.  Tuz kullanımı yapılacaksa saf Himalaya deniz tuzu kullanılmalıdır. Pizza ve hazır yiyeceklerden de yüksek tuz oranı olduğu için kaçınmak gerekir. Tuz arzusunu  azaltmaya yardımcı olabilecek taze sebzeler, özellikle de kereviz tercih edilmelidir.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak yaşlanma belirtilerini azaltmanın en doğal yoludur. İnsan cildine genç bir parlaklık kazandırır. Gözaltı torbaları nasıl geçer kapsamında gözlerin çevresine özel yüz egzersizleri uygulamak gerekir. Bu konuda en faydalı egzersiz türü yüz yogasıdır. Düzenli yoga yapmak kısa süre içinde torbalar ile alakalı sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca gözlerdeki şişliklerin azalmasına, ödemin atılmasını ve kan dolaşımının düzene girmesine olanak sağlar. Egzersizi evde yapmakta güçlük çeken kişilerin bir spor salonuna kayıt olarak düzenli şekilde yapması gerekir.

Uyku Durumu

Sırt üstü şekilde yatmak, yer çekiminden kaynaklı olarak göz çevresinde sıvı birikmesinin engel olur. Başın alt kısmına ekstra bir yastık eklemek bu konuda yardımcı olacaktır. Baş bölgesi yastık ile desteklense bile kaliteli uyku uyumak çok önemlidir. Kaliteli uyku uyumayan kişilerde zaman içinde gözlerin altında torbalaşmalar ve koyu halkalar oluşmaya başlar.

Yatağa Girmeden Önce Makyaj Çıkartın

Göz makyajınızı gözde bırakmak gözlerini tahriş olmasına ve kabarmasına neden olabilir. Gözlerin çevresindeki herhangi bir sorun olmaması adına cilde uygun doğal ürünler ile makyajı ortadan kaldırmak gerekir. 

Alkol Limitini Kısıtlayın

Alkol insan vücudunu ve cildi dehidrate eder. Bu dehidratasyon sonrasında gözlerin etrafındaki narin bölgelerde kararmalar ve torbalaşmalar oluşur. Ayriyeten alkol kullanımı gözlerde kanlanmaya, yorgun gözlere neden olabilmektedir. Gün içinde bir bardaktan fazla bardak tüketim yapmaktan kaçınmak gerekir. Alkolün yerine gün içinde bol bol su tüketmek oldukça faydalıdır. Su cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Bol düzeyde su tüketmek sadece cilt sağlığı için değil genel sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Diğer Çözümler

Sigarayı Bırakın

Sigara genel sağlık açısından oldukça zararlıdır. Cildin kurumasına yüzdeki cildin zayıflamasına neden olur. Ayriyeten özellikle gözlerin çevresinde erken yaşlanmaya sebep olarak torbalaşmaya meydana getirir. Sigara içinde bulunan kimyasal maddeler toksiktir ve gözlerin çevresinde tahrişe neden olur. Buruşuk, sarkmış görünümler kazanmanın yanında koyu halkalar veya torbalara neden olabilmektedir.

Soğuk kompres ve salatalık

Özellikle  gözlerde şişlik ve torbalaşmalar varsa soğuk kompres fayda sağlayacak ev çözümleri içinde yer alır. Soğuk uygulama yüz bölgesindeki cildin gençleşmesi konusunda da oldukça faydalıdır. Salatalık dilimlerinin kullanımı için soğutulması gerekir. Buzdolabında ya da soğuk suyun içinde bekletilerek soğutma işlemleri yapılır. Ardından gözlerin üzerinde ısınasıya kadar bekletilir. Bu doğal uygulamanın her gün düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Salatalık evde yoksa soğuk kaşık, çay poşetleri, soğutulmuş lavanta yağı oldukça etkilidir.

Güneş Işığı Dikkat Edin

Güneşe aşırı düzeyde maruz kalmak cildin sarkmasına, kırışmasına ve dehidrasyon olmasına neden olur. Mineral bazlı ve doğal olan güneş kremleri bu konuda fayda sağlayacaktır. Cildin sarkmasından kaynaklı gözaltında torbalaşmalar ve koyu halkalar oluşmaya başlar. Güneşli zamanlarda şapka kullanımı yapmak gerekmektedir.

Doğal Göz Kremi Kullanın

Yaşlanma, tipik şekilde kollajen eksikliğinden kaynaklı ok5 derinin dehidrasyonuna sebep olduğundan ortaya çıkar. Bundan dolayı nemlendirme çok önemlidir. Cildin nemlendirilmesi için çok sayıda krem ​​mevcuttur ama doğal kremlerin kullanılması gerekir. Ciltte oluşacak olan sarkmalar torbalaşmaya neden olur. Bunun için akşam yatmadan önce  kıkırdak yağı, lavanta yağı, limon esans yağı ya da  ve aloe vera kullanımı yapılmalıdır. 

Beslenmeye Daha Fazla Kollajen Ekleyin

Kollajen insan vücutdundaki en bol proteindir. Kaslarda, kemiklerde, deri ve tendonlarda bulunur. Cildin sağlamlığını ve elastikiyetini vererek,  ölü cilt hücrelerinin yerini almasına yardımcı olmaktadır. Vücudun kollajen üretimi doğal olarak yaş ilerledikçe yavaşlar. Kollajen değerlerinin artırılması cildin daha düzgün şekilde görünmesine, pürüzsüzlüğün artış göstermesine, ciltteki hücrelerinin yenilenmesini ve normal şekilde onarılmasına olanak sağlar. Bu sayede gözlerdeki torbalar geçer. Kollajen alımını artırmak adına tavuk kemik suyu  veya kollajen takviyeleri alınması gerekir.

Cerrahi Çözümler 

Göz kapağı sorunları ve torbalar konusunda kesin \özümler sunan işlemleridir. Göz kapağı ve alt çevresi ameliyat sonrası uzman hekimin söyledikleri dâhilinde hareket edilmelidir. Bu şekilde 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle