Göz İçinde Meydana Gelen Kanlanma Sorunları Neden Meydana Gelir?

Gözlerin içinde meydana gelen kanlanma sorunları birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelir. Tıbbi anlamda sorun gelişmemişse evde yapılacak belli başlı uygulamalar ile sorun ortadan kaldırılır.

Göz İçi Kanlanması Nedenleri

Göz kuruluğu

Göz kanlanması sorunları arasında en yaygın görülen nedenler arasında yer alır. Gözyaşı bezlerinde yeterli düzeyde gözyaşı üretimi olmadığından dolayı ortaya çıkar. Göz kuruluğuna neden olan etkenler arasında;

 • Klorlu havuzda yüzmek
 • Aşırı düzeyde rüzgara maruz kalmak
 • Güneş ışığına fazlasıyla maruz kalmak
 • Sigara dumanına maruz kalmak
 • Toz
 • Aşırı kuru havada kalmak
 • Bilgisayarda aşırı düzeyde vakit geçirmek

Bazı Hastalıklar

Göz nezlesi; en yaygın görülen ve bulaşıcı olan göz hastalıkları içinde yer alır. Göz kapaklarının iç yüzey kısmında gözakının bir kısmını örten incecik zar enfeksiyondan kaynaklı olarak kapanır. Bu sorundan kaynaklı olarak tahriş meydana gelir ve şişme olur. Bu sorun kısa zamanda göz içi kanlanması sorununa nende olur.

Alerjik sorunlar; göz içi kanlanası sorunu alerjik sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. İnsan vücudu alerjik maddelere karşı histamin salgılamaya başlar. Histamin kısa süre içinde kan damarlarında genişleme ortaya çıkartır. Kan damarlarının genişlemesinden dolayı da göz içi kanama sorunu meydana gelir.

Kontak lens; göz içinde kanama sorunu kontak lenslerin kullanımından ve bakımından kaynaklı olarak da ortaya çıkar. Kontak lenslerin bakımlarının düzgün şekilde yapılmaması sonucunda mikrop ve bakterilerde çoğalmaya neden olur. Bundan dolayı da gözde kan toplanması ve tahriş oluşur.

Darbe; gözlerde oluşacak olan incinme ve yaralanmalar göz kanaması sorununa yol açar. Darbe sonucunda genelde kılcal damar çatlaması meydana gelir. Kılcal damar çatlamasından kaynaklı olarak konjoktival kanama meydana gelerek gözlere kan oturur.

Sigara; sigara kullanımı kalbe ve akciğerlere ciddi düzeyde zarar verir. Bunların dışında gözlere de büyük zararları bulunur. Yaşa bağlı olarak üveit, katarakt, göz kurulukları, gözde kan oturması, göz kaşıntısı ve göz kanaması meydana gelir.

Alkol kullanımı; alkol alımı zaman içinde kırmızı kan hücrelerinde var olan oksijen miktarını azaltır. Bundan kaynaklı olarak da göz içinde kanlanma meydana gelir.

Diğer Nedenler

 • Hamilelik
 • Yetersiz Uyku
 • Vitamin Eksikliği
 • Yüksek Tansiyon

Tedavisi

İlk Yapılacaklar

Gözde kan toplanması sorunu darbe, katarakt, kornea ülseri ve sağlık ile alakalı farklı etkenlerden kaynaklı olarak meydana geliyorsa mutlaka tıbbi yardım alınması gerekir. Bu tarz etkenlerden kaynaklı olarak gözlerde kanamalar oluştuğu zaman genelde ışığa hassasiyet, kaşıntı, bulanık görme ve göz ağrısı gibi sorunlarda oluşur. Gözlerdeki sorunun tedavisi için öncelikli olarak;

 • Kontak lens kullanımına ara verilmelidir.
 • Alerjen maddeler ile kesinlikle temas kesilmelidir.
 • Televizyon ve bilgisayar ekranına aşırı düzeyde bakılıyorsa gün içinde mutlaka gözleri dinlendirmeye özen gösterin.
 • Toz, aşırı güneş ışını ve sigara dumanından uzak kalın.

Evde Yapılacak Olan Uygulamalar

Soğuk uygulama; buz küplerinin bez içine sarılarak kullanılması kan damarlarının daralmasına olanak sağlarken gözlerde de rahatlama sağlar. Buz küplerinin aşırı düzeyde gözlerin üzerinde tutulmaması çok önemlidir. Aşırı su gözlerde yanıkların oluşmasına neden olur. Uygulamanın gün içinde 2 kez yapılması gerekir.

Yüze soğuk su çarpın; özellikle sabahları kalkıldığında gözlerde kanlanmalar meydana gelmiş olursa direk olarak soğuk su çarpılarak yıkamak iyi gelir. Ayrıca gözlerde meydana gelen şişliklere ve alerjilere de iyi gelir.

Yeterli düzeyde su için; göz kuruluklarının bir kişide olması kanlanmanın yaygın olan nedenleri arasında bulunur. Bunun önüne geçmek adına gün içinde en az 8 bardak su içilmesi gerekir.

Gül suyu ya da salatalık; soğutulmuş salatalık dilimleri ya da gül suyuna batırılan bir pamuk kullanımı oldukça faydalıdır. Bu iki üründe en az 15 dakika boyunca gözlerin üzerinde bekletilmelidir. Ayrıca gün içinde 2 kez uygulanması gerekir.

Çay poşeti; gözlerdeki kanama sorununa şişlikte eşlik ediyorsa eski dönemlerde de sık şekilde kullanılan çay poşetleri kullanımı yapılmalıdır. Sıcak suyun içinde çay poşetleri birkaç dakika boyunca bekletilir ve kenarda soğuması için bekletilir. Pamuk çayın içine batırıldıktan sonra gözlerin üzerinde 15 dakika boyunca bekletilir.

Göz Kanlanması İçin Damla

Göz kanlanması ile alakalı sorunlarına iyi gelen damlalardan bazıları;

 • Nafazolin göz damlası (Alergoftal)
 • Tetrahidrozolin (Eye-Visol)
 • Antihistamin göz damlaları
 • Yapay gözyaşı damlala

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle