Göz Kanlanmasını Geçirme Yolları ve Alternatif Tedavi Seçenekleri

Göz kanlanması hemen hemen herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır ve uygulanacak kolay yöntemlerle bu durumun önüne geçilebilir. Tedavi ve iyileşme süreci ise çok kısadır.

Göz Kanlanması ve Tedavisi

Göz kanlanması nasıl geçer ile ilgili olarak öncelikle bu rahatsızlığın nasıl meydana geldiğini bilmeniz gerekecektir. Gündelik hayatta sıklıkla karşılaşabileceğiniz bu sorun göz kuruluğuna bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu kanlanmanın genel belirtileri ise kaşıntı, göz ağrısı ve akıntısı, bulanık görme ve yüksek ateş olarak sıralanabilir. Bu belirtilerin yaşanmaması durumunda göz kanlanmasının rahatsızlık vermeyeceğini söylemek mümkündür. Zamanla ortaya çıkabilen bu durum bazı alerjiler ile de ortaya çıkabilmektedir. Temel olarak iki farklı türü olan göz kanlanması ilk olarak göz akında yer alan kılcal damarların genişlemesiyle ortaya çıkmaktadır. Bir diğer duru mise kılcal damarın çatlamasıdır. Ciddi sorunlara neden olabilecek bu kanlanma ile beraber yapmanız gereken ilk araştırma gözde kan toplanması nasıl geçer sorusuna yanıt aramaktır.

Gözdeki kanlanmaya engel olmak için de bir takım durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. Öncelikle gözlerinizi sertçe kaşımaktan kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra gözünüze yabancı maddelerin kaçması da gözde kanlanmaya neden olabilir. Eğer böyle bir işte çalışıyorsanız mutlaka koruyucu gözlüklerden yararlanmalısınız. Gözünüzün kaşınması durumunda ise uzmanlar yapay göz damlalarının kullanılmasını tavsiye etmektedir. Şimdi göz kanlanması ile ilgili evinizde uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz kanlanması nasıl geçer konusunda şimdi yapmanız gereken işlemleri paylaşıyor olacağız. Bu konuda ilk olarak buz küplerinden yararlanmanızı tavsiye etmekteyiz. Bir kâğıt havlunun içine koyacağınız buz küplerini,  gözünüzün üstüne uygulayarak çözüm bulabilirsiniz.

Gözünüzün çevresinde soğukluk uygulamasının bir diğer metodu çay kaşığıdır. Metal bir çay kaşığını soğuttuktan sonra uzanarak göz etrafına uygulayabilirsiniz. Ayrıca göz maskesi kullanmak da göz kanlanmasına iyi gelmektedir. Göz maskenizi dondurucuda bir süre bekletin ve içerisinde soğuk su doldurarak 15 dakika boyunca gözünüzün üzerine bırakın. Bu uygulama göz kanlanması için oldukça uygundur.

Göz kanlanması nasıl geçer konusunda elma, salatalık ve patatesten de yararlanabilirsiniz. Bu ürünler dinlendirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve gözlerinizde oluşan kanlanmaya iyi gelmektedir. Soğuttuktan sonra gözlerinizin üzerine 15 dakika kadar koyarak bekletmeniz yeterlidir.

Çay poşetleri de göz kanlanmasına iyi gelen uygulamalar arasındadır. Japon ya da sarı papatya çayını soğuk suda bir süre beklettikten sonra kâğıt havluya sararak gözünüzün üzerine koymanız yeterlidir. Gül suyu da aynı işlevi gördüğünden bir süre gözlerinizde bekleterek sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Dondurulmuş gıdalar her zaman gözlerin dinlenmesini sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında genel olarak meyve ve sebzelerin dondurulmasıyla işlemler yapılabilir. Buz tedavisi de aynı şekilde etkilidir ve cilt üzerinde oldukça faydalıdır. İşte bu yüzden günümüzde uygulanan dondurulmuş gıda tedavileri son derece önemlidir.

Göz Kanlanması için Diğer Tedavi Seçenekleri

Göze kan oturması nasıl geçer sorusuyla ilgili araştırma yapan pek çok kişi, alternatif olarak farklı uygulamalardan da yararlanabilmektedir. Bunlardan biri de Hint yağıdır. Göz damlası olarak kullanabileceğiniz bu yağ saf olarak göze damlatılmalı ve başarılı sonuçların alınması beklenmelidir. Genel olarak 5 gün boyunca uygulanması gereken bu işlemle beraber göz kanlanması sorunu ortadan kalkabilmektedir.

Doğal çözümler olarak iyi bir beslenme planı oluşturmanızda da fayda var. Daha çok A, B, C ve E vitamini ile birlikte demir ile çinko açısından zengin olan besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Mineral ve vitaminler göz sağlığını son derece olumlu etkilediği için gözlerdeki kızarıklık sorunlarını da ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle de A vitamini, gözdeki görme yetisini geliştirmekte ve kanlanmayı önlemektedir.  

Soğuk kompres uygulamalarının yanı sıra sıcak uygulamalar da etkili sonuçları beraberinde getirir. Sıcak bez uygulaması sayesinde bir kaynar bezi alarak 10 dakika bekletmeli ve daha sonra gözün üzerine yerleştirilmelidir. Daha sonra gözün dinlendiğini ve kanlanmanın da yavaş yavaş geçebileceğini görebilirsiniz.

Süt ve bal karşımı ise bir diğer uygulamalardan biridir. Anti bakteriyel olan bu karışım ayrıca yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Göz kanlanmasının tedavisinde ve iyileşme sürecinde mutlaka tercih edilmelidir. Eşit miktarlarda alacağınız süt ve balı güzel bir şekilde karıştırmalı ve daha sonra hamur kıvamına getirmelisiniz. Ardından gözlerinizde 20 dakika kadar bekletmeli ve sonrasında bol su ile durulamalısınız. Bu uygulama da göz kanlanmasının iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Göz Kanlanması için Damla Kullanımı

Göz kanlanması için damla kullanmak aslında en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Şişmiş olan gözler için kullanılan bu damlalar, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca gözdeki kaşıntıyı da engelleyen damlalar günde 4 defa kullanılmaktadır. Elbette doktorunu önerdiği dozda kullanmak çok daha önemli olacaktır. Farklı göz problemlerine neden olmamak için doktorun önerdiği şekilde kullanmalı ve bu soruna karşı tercih edebilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle