Göz Kanlanması Tedavisinin Farklı Yöntemleri ve Çözümleri Nelerdir?

Göz kanlanması doğal tedavisi evde yapılamayacak kadar komplike bir durumdur. Medikal tedavi veya cerrahi müdahale uzman doktorun muayenesinden sonra başlar.

Göz kanlanması tedavisi öncelikle hekimler tarafından yapılması gereken bir tedavidir. Birçok farklı yöntem ile bu duruma müdahale edilebilir. Genellikle yaşanan kanlanmalar beyaz kısımda belirli bölgeleri kapsar ve kişiler alternatif çözümler ararlar.

Göz Kanlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kanlanması evde tedavi edilir mi sorusuna öncelikle hayır cevabını vererek durumun ciddiyetini özetleyelim. Standart olarak sebeplerinin arasında bulunan göz yorgunluğu ve kuruluğu riskli bir kanama olarak gözükmeyebilir. Gözün arkasında meydana gelen ve göremediğiniz bir kanama ise fark etmeseniz dahi gözünüz tarafından emiliyor olabilir. Bu durum belirli bir süre zarfında görüşünüzü etkileyerek daha ağır sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır.

İlk akla gelen tedavi metotlarından birisi olan damla önerisi ise gözden göze farklılık gösterebilir. Konjonktivit riskini, kanamanın devam edip etmediğini, neden kaynaklandığını bilmeden ilaç kullanmanız asla tavsiye edilmez. Doktorunuzun uygulayacağı tetkikler sonrasında uygun göz kanaması tedavisi seçilerek uygulanacaktır.

  • Yorgunluk ve Uykusuzluk

Dinlenerek tedavi edilebilir.

  • Göze Kimyasal Teması

Gözün dezenfekte edilmesi ve ilaç tedavisi

  • Göze Giren Yabancı Cisim

Gözün dezenfekte edilmesi ve gerekliyse cismin çıkarılması için cerrahi operasyon

İlaç tedavisi ve istirahat

Göz Kanlanmasına Ne Yapılır?

Göz kanlanması

Göz kanlanması oluştuğunda gözün farklı reaksiyonlar vermesi gayet normaldir. Birçok insan şimdiye kadar görmediği reaksiyonlarla şaşırdığını ima etmektedir. Fakat gözünüzde oluşan bu komplikasyonların hepsinin bir sebebi olabilir. Haliyle doktora giderek muayene olmanız en değerli organınız için son derece önemlidir.

Göz kanlanması ile birlikte ortaya çıkan şikâyetler bellidir. Bunların çözümü ise genellikle şu şekilde uygulamalarla sağlanır.

   
Göz Kuruluğu Doktorunuzun verdiği damla ve göz kırpma egzersizi
Göz Bulanıklığı İstirahat
Gözde Batma İstirahat ve göz damlası
Gözün Kaşınması Göz kırpma egzersizi ve istirahat
Çapaklanma İltihabı temizleyebilecek bir antibiyotik ilaç
Gözde Yanma Bol su ile kompres ve önerilen damla

Yaşanan göz kanaması basit gibi görünse de yukarıdaki reaksiyonların tamamını veya birkaçını yaşamanız mümkündür. Genellikle tedavi edilir edilmez bu reaksiyonlar ortadan kaybolur. Kaşıntı, batma ve bulanık görme gibi sorunları gözlemlediğimizde doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanız yeterli olacaktır. Haricinde bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur.

Başkasının göz rahatsızlığına iyi gelmiş bir göz damlasını kullanmak büyük bir risktir. Çünkü herkesin göz yapısı, retina sağlığı ve kornea sertliği aynı değildir. Bunlara bağlı olarak göz kanamaları ciddi bir risk oluştururken ilaç kullanmanız sakıncalı olabilir. Haliyle göz kanaması tedavi edilmeden evvel uzman bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir.

Göz Kanlanması İçin Alternatif Çözümler

Bu noktada herkesin ortak alternatifinin göz kanaması için göz damlası kullanmak olduğu aşikâr. Ancak doğru damlayı kullanarak gerekli iyileşme reaksiyonlarını almak gerekir. Günümüzde yaşanan göz travmalarında bu tip yanlış ilaç kullanımlarının sebep olduğu çok fazla vaka vardır.

Göz kanamasına doğal çözüm önerileri için nedenine bağlı olarak ilk müdahaleden söz edebiliriz. Örneğin gözünüze parfüm ya da temizlik malzemesi gibi bir kimyasal madde temas ederse anında kanlandığını görebilirsiniz. Çünkü oluşan bakteriyel ortam reaksiyon olarak gözde kan toplanmasına sebep olur. Böylece doğal çözüm için gözünüzü bolca suyla yıkamak ilk yardım mahiyetinde yerinde bir müdahale olacaktır.

Fakat diğer tüm nedenleri göz önüne aldığımızda yalnızca göz egzersizi ve dinlenmek doğal bir tedavi ya da çözüm olarak tanımlanabilir. Göz kuruluğunu, yorgunluğu, batmayı ve diğer reaksiyonları ekarte edebilmesi için gözünüzle egzersiz yapabilir ya da gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle