Göz Kanlanmasına İyi Gelen Damla Çeşitleri

Göz kanlanması sorunu meydana geldiğinde altında yatan neden uzman tarafından belirlendikten sonra gerekli tedavi sürecine başlanır

 Damlalar Nasıl Kullanılmalı

Damlaların ve ilaçların doğru bir şekilde ve zamanında kullanımı hastalığın ilerlemesini engelleyeceği için ilaçlara göre yan etkilerinden korunmanızı da sağlayacaktır.  İlacınızı damlatmaya başlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayarak steril hale getirilmelidir.

 • Aynı zamanda ve aynı şekilde kullanmamız gereken birden fazla damla varsa önce harf sırasına göre ayarlayıp en küçük olanı damlatınız.
 • Damlatacağınız şişenin kapağını yavaşça açınız, kapağı ters çeviriniz
 • Başınızı hafif bir şekilde geriye kaydırınız.
 • Alt göz kapağınızı hafifçe aşağıya çekiniz.
 • Damladan bir damla gözünüze damlatınız. Yanma veya soğukluk hissettiyseniz damla isabet etmiştir, ikinci kez kesinlikle damlatılmamalıdır.
 • Gözünüzü kapadıktan sonra göz kapağınızın burun kökü olan köşesine bastırınız. Bu sayede damlanın geniz kısmımıza akmasını önlemiş olursunuz ve damlanın yan etkilerini azaltırsınız.

Tedaviler şikâyetleri azaltmaya yönelik bir çalışmadır. Etkili bir antiviral ilaç bilinmemektedir. Soğuk pansuman ve suni gözyaşlarının yararı olmaktadır. Bakterilerin de hastalığa eklenmemesi için antibiyotik damlalar verilir. Kortizonlu göz damlaları gerek duyulduğunda kullanılmalıdır. Hastalık, genellikle 2-3 hafta devam etmektedir. İlk 2 hafta gözlerinize mikrop bulaşabilme durumu olduğu için olunduğu için sık sık ellerin sabunla yıkanması önerilir. Bu dönemde kontak lens kullanımına ara verilmelidir. 

Göz Damlaları

 • Acular LS Göz Damlası 5 ml                     
 • Alcaine Göz Damlası 5 mg 15 ml               
 • Allergodil Göz Damlası 6 ml                    
 • Alomide Göz Damlası 0.1 ml 5 ml           
 • Alphagan-P Göz Damlası %0.15 5 ml           
 • Aprokam 50 mg Göz Antibiyotiği 1 Flakon       
 • Aprokam 50 mg Göz Antibiyotiği 10 Flakon         
 • Azarga Göz Damlası 5 ml                      
 • Azopt Göz Damlası %1 5 ml                   
 • Azyter 15 mg/g Göz Damlası 6 Flakon

Damla damlatıldıktan hemen sonra gözünüzü açık tutun

Göz damlasının uygun bir şekilde damlatılmaması, kimi zaman tedavinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Etkili bir tedavi için, damlanın gözün içine tam anlamıyla girmesi ve damlatıldıktan sonra biraz gözün açık tutulması gerekmektedir.

Aksi durumda damla ya hiç göze giremez ve ya girmiş olsa dahi hızla ve sıkıca gözün kapanması ile dışarıya atılır. Böylelikle damla yeteri kadar etkili olamaz, hatta ve hatta tamamen etkisiz de kalabilir. Damlatıldığı zaman gözde yanma hissi uyandıran damlalardan sonra, doğal olarak hasta gözünü kapatabileceğinden kendini psikolojik olarak önceden hazırlanmalıdır.

Tanıdık tavsiyesi ile göz damlası almayın

Bir diğer yanlış ise bir uzmana danışmadan kullanılan damlalardır. Bazı göz damlalarının üretim amacı dışındaki kullanımı, özellikle de kontendikasyon dediğimiz asla kullanılmaması gereken durumlarda kullanılması son derece olumsuz sonuçlar ortaya koyabilir. Bazen de görmenin tamamen kaybına bile yol açabilir.

Örneğin kortizonların belli bazı kornea hastalıklarında kullanılması, gözün delinmesine bile yol açabilir. Yine örneğin göz bebeğini genişleten damlalar bazen aşırı ve hızlı göz tansiyonu yükselmesine, hastanın büyük sıkıntılar çekmesine ve tedavide büyük zorluklara neden olabilir.

Yan etkilere dikkat

 Diğer ilaçlardaki gibi gözlerin damlalarında danadır de olsa yan etkiler görülebilir. Özellikle de önerilen kullanıma uygun yapılmadığında bu risk artar. Bu yan etkiler ilaçtan ilaca çok değişik olabilir. Örneğin kortizonlu damlaların uzun süre kullanılması göz tansiyonunun yükselmesine, katarakt oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, gözlerin tedavisi sırasında doktorun önerdiği kullanım şekline uyulmalı ve istenilen kontrollere zamanında gelinmelidir.

Doktorların kontrole çağırmalarının bir nedeni de kullanılan ilaçların yan etkilerini takip etmektir. Zamanında kolayca çözüme kavuşturulabilecek bir yan etki, eğer kontrole gidilmezse, olumsuz sonuçlara yol açabilir. Sayılan tehlikeler az kullanılmakla birlikte- merhemler için de geçerli olabilir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle