Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası Yan Etkileri ve İyileşme Süreci

Göz kapağı düşük olan kişilere cerrahi müdahale ile estetik düzeltme yapılabiliyor. Bu hem sağlık hem de estetik açıdan son derece faydalı sonuçlar doğurabiliyor.

Göz kapağı ameliyatı oldukça kısa süren ve olumlu sonuçlar alınabilen bir operasyondur. Doğuştan kaynaklanan göz çevresi kusurlarında veya yaşlanmaya bağlı göz kapağı sarkmalarında tercih edilebilecek kadar geniş bir skalası vardır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Göz kapağı düşük olan insanların birçok farklı tedavi unsurunu değerlendirmesi mümkündür. Bunlar arasında en iyi sonuç veren ve en kalıcı olanı ise estetik müdahaledir. Operasyon donanımsal anlamda yeterli bir hastanede yapılmalıdır. Tecrübeli bir estetik cerrahın izlenimleri doğrultusunda yapılacak olan operasyona karar verilir.

Alt göz kapağı çoğunlukla bokots yöntemiyle ideal seviyeye getirilir. Ardından ise üst göz kapağında cerrahi müdahaleye karar verilmesi için sarkmaya sebep olan bolluğun devam etmesi gerekir. Kaşlarda düşüklük, alın çizgileri botoks sonucunda devam ederse operasyon kaçınılmazdır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatının iyileşme süresi uygulanacak tekniğe göre farklılık gösterebilir. Ancak endoskopik gerdirme haricinde aşağı yukarı aynı süreçler yaşanır. Operasyon ortalama 1 saat sürer ve sonrasında göz kapaklarınız şişebilir. Göz çevresi tamamıyla morararak reaksiyon gösterebilir.

Şişme ve Morarma 2. Güne Kadar
Şişme ve Morarmada Azalma 3. Günden İtibaren
Dikişlerin Alınması 5. Gün
Bantların Takılması 10. Güne kadar
Riskli Dönemin Bitişi 6. Hafta
Dikiş İzinin Tamamen Yok Olması Maksimum 1 Yıl

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Hangi Adımlar İzlenir?

Göz kapağı ameliyatından sonra iyileşme süresi ortalama 6 hafta ile 12 hafta arasında değişebilir. İlk hafta son derece şiş ve mor bir göz çevresine sahip olabilirsiniz. Bu kişinin dermatolojik bulgularına ve uygulanan operasyona göre değişebilir. Etkiler 2 gün boyunca ne kadar artarsa o kadar gözlemlenir. Çünkü üçüncü gün itibariyle onarılma süreci başlar ve etkilerin azaldığını görürsünüz.

Dikişlerin alınması ve bant takıldıysa bunların çıkarılmasıyla beraber 5.gün son derece rahatlarsınız. Estetik açıdan görüntü normale dönmüş olabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken süre bilhassa 2-3 hafta devam eder. Hatta doktorların önerisi 6 hafta boyunca güneş ışını, rüzgar, aşırı toz veya nem gibi çevresel faktörlerden korunmanız yönündedir.

Geçen 6 haftalık sürecin ardından tamamıyla morarma ve şişlik iner. Doğuştan göz kapağı düşmesi sorunu yaşayanlar için cerrahi uygulamanın tekniğine bağlı olarak bu süreçler değişiklik gösterebilir. Doktorunuz operasyon öncesinde cilt analizinize bağlı olarak net süreçlerden bahsedecektir.

Ameliyat sonrası iz kalır mı sorusunun ise cevabı kullanılan dikiş ve doktorunuzun tecrübesiyle doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Artık estetik dikişler iz bırakmadan onarım sağlıyor. Çok ufak bir kesi olduğundan iz kalma ihtimalinin neredeyse imkânsız olduğu ise açıkça ortadadır.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Yan Etki Görülür Mü?

Öncelikle göz kapağı ameliyatından sonra iz kalır söylentisinin günümüzde asparagas olduğunu belirtmek gerekir. Hem ufak bir kesi hem de estetik dikiş ile en geç 1 yıl içerisinde tüm belirtiler ortadan kalkar. Yani operasyonun ardından geçen 3-4 aylık sürede zaten belli olmayan bu iz belirtilerinin zamanla tamamıyla ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde operasyondan sonra yaşanacak tüm adımlar size aktarılır. Göz çevrenizi ve bilhassa göz kapağı düşmesi ameliyatı için açılacak olan üst kapağı korumanız önem teşkil eder. Diğer derilere oranla daha ince ve daha hassas olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer doğuştan göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olduysanız dikkat etmeniz gereken faktörleri önemsemelisiniz. Rüzgar, güneş, toz, darbe gibi faktörler yan etkiler doğurabilir. Aynı zamanda göze alınacak darbelerle daha ciddi sorunlar yaşanabilir. Hastanenin hijyenik koşullara özen göstermesi ve doktorunuzun steril çalışması oluşabilecek komplikasyonları önleyecektir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle