Göz Kapağı Düşüklüğü Cerrahisi Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Üst göz kapaklarında meydana gelen sarkık kapak görüntüsünün neden kaynaklandığının belirlenmesi için uzman hekim tarafından klinik muayene, test ve tetkikler yapılır. Bunlardan elde edilecek olan veriler belirlemeye yardımcı olur.

Teşhisi

Doktor göz kapağı düşüklüğü konusunda ilk önce fiziksel bir muayeneyi detaylı şekilde yapar. Özellikle hastaların tıbbi geçmişi ile alakalı olarak detay ister. Gözlerin üst kısmında olan sorunun ne aralıklar ile meydana geldiği ve sorunun ne kadar sürdüğü konusunda uzman hekim detay ister. Bu konuda hastaya detaylı testler yapar ve uygular. Yarık lamba sınavı olarak geçen test yüksek yoğunluklu ışık yardımı ile yapılır. Göze yakından bakmak için damla damlatılır ve gözün bebekleri büyütülür. Bundan kaynaklı olarak hafif bir ağrı ve rahatsızlık meydana gelebilir. Gözlerin üst kapağında meydana gelen bu sorunun ortaya çıkartılması adına yapılacak diğer bir testte tensilon testidir. damarların birbirine edrophonium olarak bilinen Tensilon adlı bir ilacı enjekte edebilir. Bundan sonra da bacakların kaldırılması, ayakta kalınması, oturulması ve kalkılması uzman tarafından istenir. doktor tensilon testi ile kas gücünün geliştirilip geliştirilmeyeceği konusunu detay verir.  Bu test myasthenia gravis adlı olan hastalığın üst göz kapağında bu soruna neden olup olmadığı ile alakalı da detay verir.

Cerrahi İşleme Hazırlanma

Pitozis yani göz kapağı düşüklüğü sorunu cerrahisine hazırlanmak adına cerrahi işlem sırasında kanama ile enfeksiyon tarzında komplikasyonların riskini en aza indirgemek oldukça önemlidir. Aspirin,  E Vitamini ve Ginkoba gibi kan inceltici ilaçlardan kaçınmak oldukça önemlidir. İşlemlerden önce vitamin ve takviyeleri içeren tüm ilaçlar uzman tarafından gözden geçirilir. Kuru gözler veya alerjik konjonktivite gibi kronik düzeyde göz problemleri mevcutsa ameliyat yapılmadan önce göz damlalarının ve kullanılan diğer ilaçların düzenli şekilde kullanılması çok önemlidir. Cerrahi işlem yani ameliyat uygulaması yapılmadan önce uzman doktor ile tüm detaylar konusunda konuşulması gerekir.

Cerrahisi Nasıl Yapılır?

göz kapağı düşüklüğü ameliyatı gözlerin üst kapak kısımlarının uygun seviyelere yerleştirilmesi amacı ile yapılır. cerrahi işlem esnasında istenilen kozmetik görüntü, simetri ve boy elde edilmesi için uzman doktorlar gerekli olan tüm detayları inceler. Ameliyat esnasında hasta kişi oturur, gözlerini açıp kapatılması istenir. Açıp kapatma esnasında gözlerin kapaklarının konumları yer çekimleri ile gözlemlenir ve ayarlama yapılır. kasların ayarlanması esnasında hasta kişi oldukça rahattır. Uygulama prosedürü tipik şekilde sedasyon ve lokal anestezi altında uygulanır. Yapılacak olan cerrahi işlem 1 ila 2 saat içinde tamamlanır.

Riskleri ve Yan Etkileri

Gözlerin kapağında meydana gelen düşük görüntü sorunu genelde göz ve yanak çevresinde şişme ile morarma ortaya çıkartır. Kuru gözler ile alakalı hastalıklar yapılacak olan üst göz kapağı düşüklüğü işlemlerinden sonra geçici olarak meydana gelebilir. Pitozis ameliyatı gözün daha az yaşlanmasına neden olabileceği için işlemlerden sonra gözleri yağlandıracak olan suni gözyaşlarının kullanılması önerilir. Pitozis ameliyatı sonrasında ve öncesinde cerrahi işlemler ile alakalı uzmanlar tarafında talimatlar verilir. Genel talimatlar şunları içermektedir;  antibiyotik merhem, soğuk kompres ve diğer detayları uygulanmasıdır. Bunların düzenli bir şekilde kullanılması oldukça önemli bir detaydır. Ayrıca ameliyatın bitmesinden sonra genel randevuların takip edilmesi gerekir. Tipik olarak kişiler levator ilerlemesi tarzında prosedürler için ve sütür çıkarılması için 1 hafta sonra uzman doktor tarafından görülür. Ameliyat uygulamasından 1 hafta sonra dikişleri çıkarmak oldukça rutin bir işlemdir. Pitozis ameliyatı geçiren birçok kişi için işe geri dönme süresi yaklaşık olarak 1 haftayı bulur. Bu süre içinde dinlenmek çok önemlidir.  Morarma ortaya çıktıysa bu sorun yaklaşık olarak 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözlerin kapaklarında meydana gelen şişmeler 1 yıla kadar meydana gelebilir. Uygulama yaptıran hastaların çoğunluğunda ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde görüş kabul edilebilir düzeydedir. Özellikle düğün ya da balayı tarzında özel bir zamana girmeden önce yapılacak olan pitozis cerrahisinde görüş hesaplanarak uygulama tercih edilmelidir.

Diğer Riskler ve Revizyon Cerrahisi

Pitozis cerrahisi ile alakalı riskler yetersiz düzeltme (gözlerin kapağında çok düşüklük ), (gözlerin kapağında çok yükseklik) göz maruziyeti, yara izi, enfeksiyon, kanama, aşırı skarlaşma ve istenmeyen kozmetik sonuçtur. Yapılan uygulamadan sonra gözlerin kapaklarının şekli, yüksekliği veya simetrisi iyileştirme gerektiriyorsa ek cerrahi yani revizyon cerrahisi işlemi yapılabilir. Konusunda uzman olan doktorlar hastalarını en tatmin edici şekilde başarılı cerrahi sonuçlara imza atacaktır. İşlemlere karar verilmeden önce mutlaka uzman hekim konusunda detaylı şekilde araştırma yapılması gerekir. konusunda tecrübeli olması başarılı sonuçlar almak adına çok önemlidir. Gözlerin üst kapaklarında bulunan bu sorunun ameliyatının maliyeti uygulanacak olan prosedürün türüne, anestezi uygulamasına ve hastadaki sorunun ne düzeyine göre değişmektedir. Uygulamanın ücreti uzman doktor tarafından yapılacak olan klinik muayene, test ve tetkiklerden sonra ortaya çıkar. bu tarz kozmetik uygulamalar genelde devlet kurumları tarafından karşılanmaz. Özel kurumlarda yapılacak olan uygulamalar için ücret konusunda detaylı şekilde araştırma yapılması gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle