Göz Kapaklarında Bulunan Düşük Sorunlarına Bitkiler Fayda Sağlar mı?

Göz kapaklarında meydana gelen sarkık ya da düşük görüntüden kurtulmak adına belli başlı maskeler ve bitki kürleri kullanılabilir. Bunların her gün düzenli şekilde uygulanması fayda sağlar.

Ameliyatsız, Bitkisel Tedaviler

Göz kapağı düşüklüğü sorunu yeni doğan bebeklerde, çocuklarda, genç yaşta ve ileri yaşta olan kişilerde meydana gelebilmektedir. Bu duruma tıp dilinde pitozis adı verilir. Şekil olarak üst göz kapaklarında sarkıklık meydana gelir ve görsel anlamda sorunlar ortaya çıkartır. Göz kapağı düşüklüğü sorunu belli başlı nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelir. Bu nedenler arasında;

 • Göz kapaklarının yukarıda durmasını sağlamakta olan sinirlerin görevini yapmaması
 • Göz kapağı kasların doğuştan ya da sonradan kusurlu olması Göz ameliyatları sonrasında
 • Yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıkması
 • Göz kapağı bölgesinde tümörler ve mekanik sebepler

Göz kapağı düşmesi sorunun ameliyat ile ya da ameliyatsız şekilde korunmak için öncelikli olarak birçok detaya dikkat etmek gerekir. Bu durumdan korunmak için kişilerin ve gözlerin kesinlikle zararlı ışık ortamlardan, tozlu alanlardan, aşırı düzeyde kozmetik ürünü kullanmaktan kaçınması gerekir. Çünkü dış etkenlerden kaynaklı olarak gözlerin kasları zamanla zedelenir ve alerjen sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Gözlerin kapaklarının düşmesine neden olacak arpacık tarzında göz hastalıkları meydana gelen iltihabi durumlar gözlerin kapağının şişmesine neden verip irinli durum ortaya çıkartır. Göz kapağı düşmesi sorunun korunmak ve gözlerin genel sağlığına dikkat etmek adına kişilerin yukarıda bulunan tüm detaylara dikkat etmesi gerekir. Bu sayede sorunları ortadan kaldırmak adına ilk adım atılır.

Bitkisel Çözümler

Kür 1

 • Gül
 • Ebegümeci
 • Su
 • Papatya
 • Kantaron

Göz kapağı düşmesi sorununa ameliyatsız çözüm bulmak için yukarıda bulunan malzemelerden en fazla 2 tutam kullanılması gerekir. Bitkilerin tamamı 1 litre suyun içine konulur ve kaynaması için ocağa alınır. Kaynatıldıktan sonra ocaktan alınan karışım ılıması adına bir kenarda bekletilir. Bu kürden gün içinde 3 kez pamuk yardımı ile gözlere sürülmesi gerekir.

Kür 2

 • Sinir otu
 • Su

Düşen göz kapaklarına çözüm olmak için 1 litre suyun içine 4 tutam sinir otu atılır. Ocağa alınarak kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılmadan 5 dakika daha kaynatılır.  Ardından ocaktan alınarak tezgâh üzerinde ılımaya bırakılır. Ilımasından sonra içine bir pamuk batırılır ve gözlerin üst kısımlarına gün içinde 3 kez pansuman yapılır.

Maske 1

 • 1 avuç kuşburnu
 • Su

Kuşburnu içeriğinde C vitamini bulunur. Bundan dolayı da sağlık açısından oldukça faydalıdır. 3 su bardağı suyun içine 1 avuç kuşburnu atılır ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzülerek ılıması için kenara alınır. Ilıyan karışım buzdolabına koyulur ve soğuması için bekletilir. Bu karışım pamuk yardımı ile gözlerin üst kısmına soğuk kompres şeklinde uygulanmalıdır. Soğuk olması ve içinde bulunan C vitamini sayesinde düşme sorunu, kızarıklık, şişlik ve gözaltı morlukları da ortadan kalkar. Ayrıca gözlerin çevresinin sıkılaşmasına olanak sağlayacaktır. Karışıma batırılan pamuk gözlerin üzerinde ısınıncaya kadar bekletilir. Gün içinde 2 kez uygulanması yeterli olacaktır.

Maske 2

Yumurtadan yapılan maskenin kullanılması için gözlerde bulunan makyajın çıkartılması gerekir. Yumurta akı ve sarısı farklı kaselerin içine ayrılır. Yumurta akının içine pamuk batırılır ve gözlerin üst kapak kısımlarına sürülür. Uygulama esnasında gözlerin mutlaka kapalın tutulması gerekir. Yumurta akının gözlerin iç kısmına kaçmaması gerekmektedir. Pamuk yerine kulak temizliği için kullanılmakta olan çubuklar ile uygulama yapılabilir. Sürülen yumurta akı kuruyana kadar bekletilir ve ardından ılık su ile bölge temizlenene kadar yıkanır. Bu uygulamanın her gün düzenli bir şekilde yapılması sonucunda gözlerin kapaklarında meydana gelen düşüklük sorunlarının önüne geçilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle