Göz Kapağı Düşüklüğü için Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve Tarifleri

Yaşın ilerlemesi ya da bazı hastalıklardan dolayı göz kapaklarında düşüklükler meydana gelebilmektedir. Kimyasal tedavi yerine bitkisel yolları denemek daha sağlıklı olacaktır.

Göz kapağı düşüklüğü olarak bilinen sarkmalar yaşlanma etkisi olarak gözlemlenebilir. Fakat belirli hücre yapılarının zarar görmesi ya da bazı rahatsızlıkların getirisi olarak Pitoz oluşabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilebilir?

Göz kapağı düşüklüğü birçok kişinin yüzünde görmek istemediği bir yaşlılık belirtisidir. Fakat yaşlanmadan kaynaklanan sarkmalar çoğu zaman kaçınılmaz olur. Bunu normal şartlarda yaşamak ise yaş faktöründen bağımsız nedenleri beraberinde getirir. Bu hücrelerin deformasyonu ile mümkün olabileceği gibi tümör, sinir ve kas fonksiyonlarının tetiklendiği hastalıklarla ilişkilendirilebilir.

Gözlerimiz vücudumuzda karşı tarafın ilk dikkat ettiği noktadır. Doğal olarak göz altı sarkmaları fazlasıyla dikkat çeker ve nasıl tedavi edileceği konusunda merak uyandırır. Göz kapağı düşüklüğüne bitkisel tedavi metotları hem evde uygulanabilir olmasıyla hem de doğal olmasıyla birçok kişinin tercihidir. Fakat cerrahi olarak uygulanan operasyonlarla da başarılı sonuçlar alınabilir.

  1. Cerrahi Estetik Tedavisi

Kullanılan uygun silikonlar ile gerdirilerek kaslar ile yapışması sağlanan göz kapağı sebebi ne olursa olsun düşük durmaz.

  1. Bitkisel Tedavi

Bitkisel göz kapağı düşüklüğü tedavisi uygulanırken elinizin altında olan malzemeleri kullanabilirsiniz. Sağlığa olumsuz etkisi olmaması en önemli artısıdır.

Yinede göz kapağı düşmesi için tedavi metotları belirli uzmanlar tarafından belirtilen standartlarda uygulanmalıdır. Bu konuda ülkemizde uzmanlaşmış olan bazı isimler kendilerine ait kürler ve bitkisel tarifler sunmaktadır. İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya birçok farklı tarif ile göz kapağı sarkmasını önleyen tarifler paylaşmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğüne Bitkisel Çözüm

Eğer göz kapağı düşüklüğü için cerrahi tedavi uygulamalarına başvurursanız göz kapağı kaslarınız sıkılır ve ihtiyaç görüldüğü oranda silikon ile yapıştırılmak suretiyle yukarıya çekilir. Ancak basit tariflerle doğanın bize armağan ettiği nimetler vesilesiyle göz kapağı düşüklüğüne evde çözüm bulabilirsiniz. Doğal yollardan sarkıklığı önleyebilecek olan tarifler arasında şu seçenekler sıkça uygulanmaktadır.

  • Aloe Vera

Malzemeleri arasında 4 yemek kaşığı yoğurt, 4 yemek kaşığı aloe vera jeli, beş dilim kabukları soyulmuş salatalık ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi bulunmaktadır. Malzemelerin tamamı bir kap içerisinde birleştirilerek karıştırılır. Elde edilen karışım macun kıvamına gelene kadar işleme devam edilir. Göz kapaklarına sürdükten 20 dakika sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

  • Salatalık

Salatalık içerisinde barındırdığı enzimler ile onarıcı bir yapıya sahiptir. Dilim halinde göz kapaklarınıza koyacağınız salatalıkları önceden buzdolabının buzluk bölmesine koyarak etkisini arttırabilirsiniz. 20 dakika uygulanması idealdir.

  • Üzüm

Bitkisel göz kapağı düşüklüğü tedavisi için besin olarak tüketeceğiniz üzüm yine olumlu sonuçlar verecektir. Resveratrol seviyesinin diğer besinlere göre çok yüksek olmasından ötürü yaşlanmayı, kırışıklıkları ve sarkmaları önlediği kanıtlanmıştır.

  • Buz ve Soğuk Su

Buz ya da soğuk su her zaman dinç kalmak için gereklidir. Eğer yüzünüzü soğuk su ile yıkarsanız, göz kapaklarınıza ya da yüz bölgelerinize buz ile şok tedavisi uygularsanız faydalarını gözlemleyebilirsiniz. Sarkmalar için en doğal ve en net tarifler arasında yer almaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Egzersiz Tavsiyeleri

Tabi ki yalnızca bitkisel tarifler ile çözüm yolu aranmamaktadır. Aynı zamanda göz kapağı düşmesi için egzersiz önerilerine kulak vermek gerekir. Evde, işte, seyahat ederken ve boş zamanlarınızda hiç yorulmadan uygulayabileceğiniz egzersizler sayesinde göz kapaklarınızın sarkmasını önleyebilirsiniz.

  • V Egzersizi

İki elin birleştirilerek V şeklini almasından sonra işaret parmağı gözün dış ucunda, orta parmağınız ise gözün iç ucunda duracak şekilde konumlandırılır. Burada parmaklarınızın uyguladığı basınç ile gözlerinizi kırpmaya başlayın. Toplamda 10 kez ve 2 set olarak uygulanır.

  • Göz Kapağı Egzersizi

İşaret, orta, yüzük ve serçe parmağınızı kaş üzerine yerleştirdikten sonra kaşlarınızı yukarıya itin. Gözlerinizi kapatarak aşağı çekmeye devam edin. Bu işlem esnasında acele etmenize gere yok. Toplam 10 kez 2 set halinde yapılmalıdır.

  • Avuç Egzersizi

Avuçlarınızı birbirlerine sürttükten sonra ısındığını fark edeceksiniz. Göz çukurlarınıza yasladığınız avuç altlarınızla göz kaslarınıza basınç uygulayın. Basınç uygulama işlemini 10 kez ve 5 set şeklinde tekrarlayın.

  • Yarım Ay Egzersizi

İşaret parmağınızı yarım ay formuna getirerek kaşınızın altına, üst göz kapağınızın üstüne yerleştirin. Burada kaşın altında bulunan kemiğe baskı uygulayarak göz kapağı kaslarını çalıştırın. 10 kez 1 set olarak yapılmalıdır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle