Göz Kararması İçin Evinizde Uygulayacağınız Yöntemler Nelerdir?

Hızlı bir şekilde ayağa aniden kalktığımız zamanlarda kanın bacaklarda toplanması ve beynimize ulaşmaması sonucunda göz kararması meydana gelir.

 Göz Kararması Nedir?

 Göz Kararması Nedir?

 Kısaca düşük kan basıncı şeklinde de adlandırılmaktadır. Otururken veya yatakarken aniden ayağa hızlı bir şekilde kalktığımız zamanlarda kan basıncının bir anda düşmesi sonucunda gözlerde kararma ve baş dönmesi gibi belirtiler olmaktadır. Bu durum çok hafif görülebilir ve birkaç dakika içerisinde de kendiliğinden geçer. Bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişiler unutmamalıdır ki hayatı içerisinde gündelik yaşamını çok fazla etkilemektedir. Kişinin kulaklarında çınlama ve göz kararması sonucunda baş dönmesinin de meydana gelebilecek olduğunu unutmamak gerekmektedir. Göz kararması yaşamakta olan bir kişinin ayağa kalktığı zamanlarda başında dönme olmasa bile gözlerinde ciddi oranda bir kararma meydana gelecektir. Bu kişilerde genellikle birkça dakika içerisinde ortadan kalkacaktır. Mide bulantısı ile birlikte bulanık bir görüşte meydana gelebilir ve zaman zaman kişide bayılmanında görülebilecek olduğu unutulmamalıdır. Gözde kararma meydana gelen bir kişi ani hareketlerden her zaman için kaçınması gerekmektedir.

 Göz Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Yatar pozisyonda olduğumuz zamanlarda ya da otururken bir anda acil olarak ayağa kalktığımız zamanlarda yerçekimi nedeniyle bacaklarımıza kan hücüm edecektir. Bunun sonucunda bacaklarımızda yer çekimi ile birlikte kan ayaklarta göllenecektir. Bunun sonucunda da kalbe geri dönecek olan kalbe giden kan miktarının çok az olması nedeniyle de anlık olarak kan basıncı göz kararması meydana gelecektir.

Bu durum daha çok 65 yaş üzerinde olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Kalp yakınlarında bazı özel hücreler bulunmaktadır. Bu nedenle de kan basıncını düzenleyecek olan boyun kısmında bulunan atar damarlar yavaşlayacaktır. Hızlı bir şekilde ayağa kalktığımız zamanlarda da kan basıncının yukarıya çıkmaması sonucunda göz kararması meydana gelecektir. Bazı insanların göz kapağı kararması da meydana gelecektir. Kalp kapakçığında oluşacak sorunlar nedeniyle de ayağa kalktığınız zaman göz kararmasının meydana gelecek olduğu konusunda da bilgili olmalısınız. Sinir sisteminin bozuklukları ve diyabet hastalıklarının olması nedeniyle de düşük kan basıncının meydana gelecek olduğunu bilmelisiniz. Bu durum sıcak ortamlarda daha çok gözlemlenmektedir. Kişinin sıcak ortamlar içerisinde terlemesi sonucunda su kaybı yaşayacaktır. Bu da göz kararmalarını tetikleyebilir. Daha çok bayanların gebelik sorunları olduğu zamanlarda da yaşayacak olduğu bir sorun olarak göz kararması meydana gelebilir.

Göz Kararmasına Ne İyi Gelir?

 Sizlerde aniden ayağa kalktığınız zaman sıklıkla göz kararması meydana geliyorsa ve sizlerin hayatınız içerisinde bu durum olumsuz olarak yaşantınızı etkilemekteyse gün içerisinde mutlaka en az 3 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Vücudun susuz kalması nedeniyle de bu durum yaşanacak olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Her zaman için sodyum içermekte olan sağlığınızı tehdit etmeyecek olan besinler tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle de bunu düşük tansiyon hastası olan kişilerin uygulaması gerekmektedir. Vücudumuzda ki suyu tutma konusunda çok başarılı olan tuz sayesinde göz kapağında kararmadir. Ayrıca göz kapağında kararma meydana gelecek olan kişilerin sodyum alımını her zaman için 2000 miligrama çıkarmasının da gerektiğini unutmamalısınız. Sodyum daha çok pancar, havuç ve ıspanak gii yiyeceklerde bulunmaktadır. Sizler de göz kararması rahatsızlığını sıklıkla yaşamaktaysanız o zaman yemeklerinize fazla miktarda tuz atmanız gerekmektedir. 

 Yemek öğünlerini atlamamanız gerekmektedir. Her zaman için yağlı ya da hazır olan yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Sizlerin de kan basıncınızı harekete geçirecek olan gıdaları tüketmeniz faydalı olacaktır. Düzenli olarak bir program yapmalısınız ve her zaman için bu programlarınıza da uymanız gerekmektedir. Gün içerisinde mutlaka beş ya da altı öğün olacak şekilde besinler tüketmeniz sizlere son derece faydalı olacaktır. Öğün atlamadan yemeklerinizi yemek her zaman için kan basıncınızı etkileyecek olduğunu da biliyor olmalısınız. 

Sizlerde herhangi bir iş yapacaksanız göz kararması olmaması için mutlaka çok yavaş hareket etmeniz gerekmektedir. Yattığınız zaman ayağa kalkacağınız zaman bir anda ayağa kalkmamanız tavsiye edilmektedir. Bu sizin göz kararması yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle de kanın ayaklarınızda birikmesi sonucunda göz kararması yaşamamanız için tavsiyemiz yatar pozisyonda iken ayağa kalkacağınız zaman hemen kalkmak yerine önce oturun ve birkaç saniye sonra yavaş bir şekilde ayağa kalkmanız son derece önemli olacaktır.

 Göz Kararması Nasıl Geçer?

 Bazı ilaçlar kan basıncının düşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu durumda sizler kullanmakta olduğunuz ilaçlarınızı doktorunuza söylemelisiniz. Özellikle de depresyon ya da anksiyete gibi ilaçların yanı sıra ağrı kesicilerde son derece kan basıncının düşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu tür ilaçları kullanmaktaysanız hekiminize mutlaka belirtmeniz gerekmektedir. 

Aniden ayağa kalktığınız zamanlarda sizlerin de bacaklarınızda kan birikmesine ve yukarı kısımda kalan kalbinize ve beyninizze de kan gitmesini engelleyecektir. Bu da birkaç dakikalığına kişilerde göz kararmasına ya da baş dönmesine neden olacaktır. Böylesi bir durumda kaldığınız zamanlarda sizlerin yapacağınız her zaman için sıkılaştırma çoraplarını giyinmek olacağını da unutmamalısınız. Sıkılaştırma çorapları her zaman için kanın bacaklarda dolaşımının daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Kanın daha hızlı bir şekilde dolaşımını sağlayacak olduğundan aynı çorapları giyinmek unutmamalısınız ki variköz adı verilen damarların daha hızlı kan akışını da sağlamasını sağlayadığı için her zaman için bu çorapları giyinmeniz gerektiğini de biliyor olmanız gerekmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle