Göz Kaşıntısına İyi Gelen Çözümler

Göz kaşıntısı birçok nedenden ötürü kaynaklanmaktadır. Bazı zamanlarda alerjinin olması nedeniyle gerçekleşeceği gibi bazı zamanlarda ise göze giren yabancı bir cisim nedeniyle de gözlerimizin kaşınmasına neden olacaktır.

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Yılın belirli zamanlarında mevsimsel alerji nedeniyle gözlerimizde kaşıntının olması normaldir. Göz kaşıntısının oluşmasının bir diğer nedeni ise göze yabancı bir cismin girmesidir. Toz kaçması ya da göz kuruluğu nedeniyle de gözlerde kaşıntı olacaktır. Ayrıca kaşıdıkça da daha da çok kaşımak isteyeceğiz. Bu da gözlerimize zarar verecektir. Bu nedenle de göz kaşıntısının olmaması için bir takım kurallara uymalısınız. Gözleriniz her zaman için nemli olması durumunda sizler de göz kuruluğunun önüne geçmiş olacaksınız. Gözlerimiz yeteri kadar nemli kalmadığı zamanlarda göz kuruluğu olacaktır. Bu da ciddi bir kaşıntının olmasına neden olacaktır. Göz kaşıntısı göz enfeksiyonları nedeniyle de olur ve korneanın çizilmesi sonucunda da gözlerde hasar kalabilir ve insanlar da daha çok göz enfeksiyonunun etkisi olarak kaşıntının da olması mümkün olacaktır.

Nedenleri

  • İlk sırada her zaman için alerji gelmektedir. (tozlara, polenlere ya da hayvan tüylerine karşı oluşan alerji) sebebi ile gözlerde kaşıntı olur;
  • Göz iltihabının da en büyük nedeni kaşıntı olmaktadır;
  • Göz kurluğu çok ciddi bir durumdur ve kaşıntı yapar;
  • Astım ya da egzama da göz kuruluğuna neden olacaktır;
  • Mevsimsel alerji ya da sürekli olarak alerjiye yakalanma;
  • Kontak lens kullanımı ve bir takım ilaçların yan etkisi göz kaşıntısına neden olacaktır;
  • Yaşlanma ve hayvan tüyleri en çok göz kaşıntısına neden olan detaylardır.

Evde Uygulayacağınız Yöntemlerle Kaşıntıyı Durdurabilirsiniz

Su: Her zaman için günde iki ile üç litre su tüketmemiz gerekmektedir. Eğer ki günlük almamız gereken su miktarından daha az alıyorsak o zaman bilmelisiniz ki gözlerimizde de kaşıntının olmasına neden olacaktır. Gözlerde ki kaşıntının asıl nedenlerinden bir tanesi de günlük su oranımımızı alamadığımız için bu ortaya çıkacaktır. Sizler de 10 ile 12 bardak su tüketmeniz her zaman için gereklidir.

Salatalık: Gözlerimizde uyguladığımız zaman en iyi doğal ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Salatalığı buzlukta 20 dakika kadar bekletin ve daha sonradan gözlerinize koyun. Bunu günde 5 defa uygulamanız sonucunda gözlerde olan kaşıntı ve de yanma hissinden sizler de kurtulmuş olacaksınız.

 Aloe Vera: Bu bitkinin yaprağını uzunlama bir şekilde kesin ve sizler de içerisinde bulunan jeli dışarıya çıkarın. Jeli bir tatlı kaşığı kadar bal ve yarım bardak mürver çayı ile karıştırın. Bu karışım ile sizler de gün içerisinde iki kere göz kapaklarınızı yıkalamalısınız. Jel içerisinde antibakteriyel içeriği olmaktadır. Bu nedenle de sizlerin gözlerde bulunan kaşıntının önüne geçmiş olacaksınız. 

 Çemen Tohumu: Bir miktar çemen otu tohumunu aktardan alınız. Bir gün boyunca soğuk su içerisinde bırakılması gerekmektedir. 24 saat sonunda suyunu süzmelisiniz ve blenderdan geçirmeniz gerekmektedir. Elde ettiğiniz macun kıvamında ki çemen tohumunu bir tülbentin ya da ince bir havlunun içerisine koyun. Ve gözlerinizin üzerine koyun. Bunu 20 dakika boyunca sırt üstü yatarak uygulayın. Bu karışımı günde iki kez uygulamalısınız. Hem kızarıklığa çok iyi gelecektir. Hem de sizlerin kaşıntının da üstesinden gelecek ve gözlerinizde rahatlama hissedeceksiniz. 

 Soğuk Süt: Sizler de tam yağlı soğuk süt ile göz kaşıntılarınızdan kurtulmanızın mümkün olacağını unutmamalısınız. Soğuk sütü bir pamuğa batırın ve göz kapaklarınızın çevresine sürün. 20 dakika boyunca gözleriniz kapalı bir şekilde dinlenmelisiniz. Daha sonradan yüzünüzü yıkayın. Bu karışımı günde iki ya da üç kez olmak üzere uygularsanız gözlerinizde ki kaşıntının üstesinden gelmiş olacaksınız. 

 Patates: Her zaman için göz kapağının üzerine koyduğunuz da gözlerinizi dinlendirici etkisi olacaktır. Sizler de yuvarlak bir şekilde kesmiş olduğunuz patatesi alın. Ve sırt üstü uzanarak 15 dakika kadar göz kapaklarınızın üstünde tutun. Patatesi günde üç defa uygulamalısınız. 

 Yeşil Çay: İltihap önleyici olarak bilinen yeşil çayın son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Gözlerinizde kaşıntı ya da göz çevrenizde kızarıklık olduğu zaman kaynamış olan yeşil çayın poşetlerini alın ve hafif ılık olması şartı ile gözlerinize uygulamalısınız. Bunu günde iki defa tekrarlamanız göz kaşıntınızın her zaman için üstesinden gelecektir. 

Elma Sirkesi: Elma sirkesi antiseptik özelliğinin yanı sıra antibakteriyel özelliklerinin de olduğunu unutmamalısınız. Gözlerin kaşıntısına neden olan mikrobu öldürme konusunda çok başarılıdır. Bir bardak suyun içine iki yemek kaşığı kadar sizler de elma sirkesi ekleyin. Bunları gözlerinize koyun ve 10 dakika sonra duruların. Kızarıklık ve kaşıntıyı engellemiş olacaksınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle