Göz Nezlesinin Tedavisi İçin Kullanılacak Olan Bitkisel Çözümler

Göz nezlesi sorunları ve nezleden kaynaklı enfeksiyonların önüne geçmek adına bitkisel ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerin nasıl kullanılacağı ve nasıl etki ettiği konusunda bilgili olmak gerekir.

Gözdeki Nezleye Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz nezlesi sorunu bitkisel destekler ile çözüm bulmak mümkündür. Özellikle İbrahim Saraçoğlu tavsiyesi ile yapılacak olan uygulamalar sayesinde sorunları ortadan kaldırmak daha kolaydır. Saraçoğlu kürleri ve diğer bitkisel tedavi uygulamaları aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır.

Borik Asit

Nezle göz akıntısı, yanma, kuruluk ve kızarıklık problemlerine iyi gelir. Bir su bardağı kaynamış olan suyun içine 1 çay kaşığı kadar borik asit eklenir. Karışım göz nezlesi sorunu olan göze pamuk yardımı ile uygulanır. Günde 3 kez yapılacak olan uygulama sayesinde ılık su ile durulama işlemi yapılmalıdır.

Ilık ve Soğuk Kompres

Soğuk şekilde yapılacak olan kompres genelde nezle sebebiyle yaşanacak olan şişkinlik ve kaşıntı sorunlarının ortadan kaldırılmasına iyi gelir. Ilık şekilde yapılacak olan kompres ise göz nezlesi sorunu yatıştırmak adına iyi gelir. Temiz bir bezi ılık ya da soğuk suyun içine batırarak gözlerin üzerine koyun. Bu şekilde 10 dakika boyunca bekleyin. Gün içinde uygulama 4 defa yapılmalıdır.

Siyah Çay

Geçmiş dönemlerden bu yana sık şekilde kullanılan siyah çay sayesinde gözdeki birçok soruna çözüm bulmak kolaydır. Bitkisel tedavi konusunda gözlere iyi gelir. Poşet siyah çay gözün üstünde 10 dakika boyunca bekletilir.

Aynısafa Otu

Bu otun anti bakteriyel özelliği bulunur. Göz nezlesi dışında bölgede bulunan enfeksiyonlara da iyi gelir. 2 çay kaşığı aynısafa otu bir su bardağı sıcak suyun içine eklenir. Demlenmesi için kenara koyulur. Soğuyan karışım süzgeçten geçirilir ve göz banyosu yapılarak sorunlara çözüm olur. Oldukça pratik olan bu karışım sayesinde göz nezlesi kısa süre içinde geçer. Gün içinde birkaç kez uygulanması sorunlara iyi gelir.

Tuzlu Solüsyonlar

Bir su bardağı kaynatılmış olan suyun içine 1,5 çay kaşığı tuz eklenir ve eritilir. Bu karışım soğuduktan sonra gözler yıkanır. Bu sayede göz nezlesi ve enfeksiyonları geçer.

Diğer Bitkisel Tedavi Çözümleri

Aloe Vera

Taze olan aloe vera içinde bulunan jelimsi yapı soğutulan bir su bardağı suyun içine katılır. Ardından karışımın rengi yeşile gelinceye kadar kaynatılır. Soğuyunca bu karışımı gözünüze birkaç damla damlatın. Gün içinde bu işlemi göz nezlesi tedavisi kapsamında 3 ila 4 kez uygulayın.

Elma Sirkesi

Özellikle göz nezlesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan enfeksiyonların tedavisi konusunda iyi gelir. 2 çay kaşığı elma sirkesi filtrelenmiş olan suyun içine dökün. Ardından temiz bir bez ya da pamuk ile gözünüzü silin. Göz nezlesi tedavisi kapsamında uygulamayı gün içinde 3 kez tekrarlayın.

Ilık Süt ve Bal

Bal ile ılık süt karışı göz nezlesi sorunun önüne geçer ve gözü sakinleştiren etkilere sahiptir. Süt yumuşatma etkisi sayesinde iltihaplanmalarında önüne geçer. Bal da mikrobiyal özelliği desteği ile göz nezlesinin önüne geçer. Bir yemek kaşığı tam yağlı olan sütü hafif şekilde ılıtın. Sonra içine eşit düzeyde organik bal eklemesi yapın.

Anne Sütü

Anne sütü özellikle minik bebeklerde meydana gelen göz nezlesi sorunları için kullanılır. Anne sütü birçok hastalığa iyi gelen bir destektir. Göz nezlesi olan gözün üzerine birkaç dala anne sütü damlatılır. Uygulama gün içinde birkaç kez tekrarlanmalıdır. Karışım pürüzsüz bir hale gelinceye kadar karıştırın. Elde edilen bu karışı sorun olan gözün üstüne 3 damla kadar damlatın. Uygulama gün içinde 3 kez tekrarlanmalıdır. Anne sütünün bebekler üzerindeki faydasının yanı sıra bu konuda da oldukça faydalıdır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle