Göz Sulanması Ve Çapaklanması Tedavi Yöntemleri

Göz sulanması ve çapaklanma herkeste meydana gelen bir durumdur. Fakat epifora ve çapaklanma durumu günlük yaşamsal faaliyetlerinizi etkiliyorsa o zaman tedavi edilmesi gerekir.

Epifora Ve Çapaklanma Tedavisi

Göz sulanması ve gözlerde çapaklanma çok sık meydana gelen ve birçok farklı sebebe bağlı olan bir problemdir. Bu problemler bir hastalıktan kaynaklı meydana gelebilir veya kendi kendine de ortaya çıkabilir. Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın göz sulanması ve çapaklanma problemi ile karşılaşabilirsiniz. Hastalık tanısının konması için bir takım testlere ihtiyaç olabilir. Çapaklanma veya sulanma sıkıntıları ile karşı karşıya kaldığınız zaman hemen doktora danışmak gerekmez. İlk önce bu problemlerin seyrine ve süresine bakmak gereklidir. Eğer gözlerde meydana gelen sulanma veya çapaklanma durumu çok uzun sürüyorsa ve kişiyi rahatsız etmeye başlamışsa bir doktora başvurmak gereklidir. Göz sulanması tedavisi ve çapaklanma durumunda yapılan medikal hamleleri gelin birlikte inceleyelim.

Göz Sulanması

Göz sulanması özellikle yaşlı insanlarda ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Göz sulanmasının en büyük sebebi kapalı gözyaşı kanalları olmakla birlikte, farklı nedenler de vardır. Belirtiler hafifse herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Eğer durum daha ağır ise bir operasyon ile tıkanmış gözyaşı kanalı tedavi edilebilir. Hangi tedavinin kullanılacağı hastalığın sebebine bağlıdır.

Göz Sulanmasının Tedavisi

Tedavi yöntemi tercih edileceği zaman hastalığın nedenine bakılır ve sıklıkla bu neden ortadan kaldırılmaya çalışılır. Örneğin:

  • Gözün ön kısmını tahriş eden sivilce (entropion) ortadan kaldırılabilir.
  • Konjoktivitten kaynaklı bir sorun varsa göz damlaları kullanılabilir.
  • Göze kaçmış yabancı bir cisim varsa (kum parçaları vb) çıkarılabilir.
  • Gözyaşı kanalları tıkalıysa drenaj tedavisi yapılabiir.
  • Ektropiondan kaynaklı bir problem varsa alt gözkapağına hafif bir müdahale ile bu sıkıntı tedavi edilebilir.
  • Eğer sulanma hafifse herhangi bir tedaviye ihtiyacınız kalmayabilir.

Kapalı gözyaşı kanalı cerrahi bir işlem ile tedavi edilebilir. Bu operasyon dacrocystorinostomy (DCR) olarak adlandırılır. Bu işlemde gözyaşı keseniz ve burnunuz arasına yeni bir geçiş yapılır. Bu sayede kesede meydana gelen tıkanma atlanır ve gözyaşlarının normal bir şekilde boşalmasına izin verilir.  Eğer göz sulanması problemi günlük yaşam aktivitelerinizi etkileyecek kadar kötüyse DCR cerrahisi faydalı olacaktır. Bu ameliyat gözyaşı tıkanıklığının bir sonucu olarak gözyaşı kesenizde bir enfeksiyona sahipseniz önerilir. Ameliyat, gözün köşesinde çıkan ve kronik bir hale gelmiş kırmızı, ağrılı şişlikleri de önleyebilir. Bu ameliyat dışarıdan ya da burun deliğinizden endoskopik olarak yapılabilir. Ameliyatı yapmanın iki yolu vardır. Doktorunuz size bununla ilgili daha fazla bilgi verecektir.

Çapaklanma

Gözlerde ortaya çıkan çapaklanma uyku sırasında; mukus, yağ, cilt hücreleri ve gözün köşesinde biriken diğer pisliklerin bir kombinasyonudur. Çapağın yapısı, içinde ki sıvının ne kadar buharlaştığına bağlı olarak ıslak, yapışkan veya kuru olabilir. Az miktarda çapak zararsızdır ve herkeste meydana gelir. Ancak çapağınızda renk, frekans, tutarlılık veya miktarında değişiklikler fark ederseniz bir göz doktoruna danışmanız gerekecektir. Yani uyandıktan sonra gözünüzde biriken çapak sizi çok fazla rahatsız ediyorsa bir doktora danışmalısınız. Eğer gözünüzde ki çapaklanmanın nedeni bir göz enfeksiyonu ise göz doktorunuz size antibiyotik veya antiviral göz damlaları ve merhemleri reçete edecektir. Göz alerjiniz varsa ve aşırı miktarda çapak problemi yaşıyorsanız reçetesiz satılan antihistaminik göz damlaları belirtilerinizi hafifletip sizi birazda olsa rahatlatabilir. Bu ilaçların yanı sıra evde uygulayabileceğiniz bir yöntem daha var. Gözlerinizin üzerine yerleştireceğiniz sıcak kompresler ile gözlerinizde biriken mukusun azalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kaşıntı semptomları ve diğer genel göz rahatsızlıklarınıza da iyi gelecektir.

Eğer sabah uyandığınız da göz kapaklarınız birbirine yapışmış ise, kapaklarınızı silmek için en iyi yol sıcak suyla ıslatılmış bir bezdir. Bu bezi birkaç dakika gözünüzün üzerine yerleştirip, göz çevrenizi de hafifçe silerseniz kolay şekilde göz kapaklarınızı açabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle