Gözlerdeki Sulanma Sorununu Ortadan Kaldırmak İçin Neler Yapılır?

Gözlerde meydana gelen sulanma sorunlarını ortadan kaldırmak için evde göz sağlığına iyi gelen uygulamalar düzenli şekilde tekrarlanmalıdır. Bu sayede sulanma dışında yanma, batma, ağrı ve kızarıklıklarda ortadan kalkar.

Göz Sulanması Ve Çapaklanmasına Ne İyi Gelir?

Göz sulanması bir yüzey hastalığı olarak meydana gelir. gözde meydana gelen yüzey hastalıklarının yönetiminde uzmanlaşmış olan doktorlar tarafından muayene yapılması ve tedavi yapılması gerekir. Göz sulanmasına ne iyi gelir kapsamında genelde uzmanlar tarafından aşağıda bulunana adımlar izlenir;

  • Gözler ve genel sağlık ile alakalı olarak tıbbi geçmiş araştırılır
  • Gözyaşı miktarı ve kalitesi konusunda bir dizi test yapılır.
  • Gözler gözyaşı drenaj kanallarında bulunan bir tıkanıklık için fiziksel olarak muayene edilir.

Bu testlerin ve tetkiklerin yapılmasından sonra uzmanlar gerekli tedavi için planlama sürecine başlarlar.

  • Sorun drenaj bölümündeyse, göz doktoru ameliyat önerebilir ya da bu konuda yönlendirmeler yapar. Bu işlem göz muayenehanelerinde alt uzmanlık sahibi bir göz doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir. Göz yaşı kanallarının temizlenmesini içeren bir uygulamadır. Bu sayede etkili bir şekilde çalışabilirler.
  • Sorunun kökeninde bir enfeksiyon mevcutsa antibiyotik damlalarının kullanılması uzman tarafından istenir. Antibiyotik göz batması, yanması ve ağrısı ile alakalı sorunlara da iyi gelir.
  • Antihistaminikler alerjinin neden olduğu göz sulanmasına ve çapaklanmasına iyi gelir.
  • Göz batması, ağrısı, yanması ve sulanması tarzında sorunlara uzmanların vereceği kremler, damlalar ve merhemlerde iyi gelir.

 Uzman hekimlerin verdiği ilaçlar ve diğer uygulamalar düzenli ve aksatılmadan kullanıldığı sürece sağlık açısından fayda bulmak mümkün hale gelir.

Evde Tedavi Seçenekleri

Sulanan gözlerin başlıca sebepleri arasında zayıf gözyaşı drenajı veya aşırı gözyaşı üretimi yer alır. bunun dışında alerjiler veya diğer enfeksiyon ajanlarından kaynaklıda ortaya çıkabilir. Nedene bakılmadan göz yanması, batması, sulanması ve ağrısı ile alakalı sorunların önüne geçmek için ev ilaçları da kullanılabilir. sorunları hafifletmeye yardımcı olan en iyi bilinen telafi yöntemlerinden bazıları;

Salatalık; gözlerin üzerine koyulacak olan soğuk salatalık dilimler 15 dakika boyunca bekletilir. Göz sululuğu, yanması, batması ve ağrısı dışında şişlikler ile kızarıklık sorunlarına da iyi gelir.

Çay poşetleri; en iyi ev ilaçlarından biridir ve herkesin evinde kolaylıkla bulunur. İki tane kullanılmış çay poşeti buzdolabında soğuması için bekletilir. gözlerin üzerine koyulacak olan soğuk çay poşetleri 15 dakika boyunca bekletilir. Her gün düzenli şekilde uygulanması gerekir.

Soğuk süt: soğuk sütün içine gazlı be batırın ve biraz sıkın. Ardından göz batması, ağrısı, yanması ve sulanması ile alakalı sorunların yok olması için gözlerin üstünde 10 dakika bekletilir. Gün içinde 2 defa uygulanmalıdır.

Kişniş tohumları: bu tohumları kullanmak için öncelikli olarak 2 yemek kaşığı öğütüp, 250 ml su içinde bekletin. Ardından karışımı birkaç dakika kaynatın, sonra oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Son olarak, gözleri bu karışım ile yıkayın. Her gün düzenli şekilde yapılması fayda sağlar.

Havuç: havuçların gözlere iyi geldiğini herkes duymuştur. Havuç vitamin A ve beta-karoten içerir. Havuç suyunu haftada 2 kere içmek, çiğ yemek ve bu sebzeyi diyetinize dahil etmek gerekir.

Sıcak tuzlu su: biraz su ısıtılır ve 1 çorba kaşığı tuzu atılarak karıştırılır. Soğuyan karışıma pamuklu bir bez batırılır ve gözlere uygulanır. Tuzlu su alerjiler esnasında oluşan histamin tepkisini azaltmada konusunda oldukça faydalıdır. Sulanmalar ile alakalı sorunlar dışında göz yanması, batması ve ağrısı konusunda da faydalıdır.

Gül suyu: Pamuk pedlerin üzerine dökülecek olan doğal gül suyu ile düzenli bir şekilde gözler silinmelidir.

Anında tedavi: Hemen işe yarayan çözüm gözün üzerine uygulanacak olan buz küpleridir. Soğuk buz küpleri gazlı beze sarılır ve gün içinde 3 ila 4 kez uygulanır.

 

 

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle