Göz Tansiyonunu Hangi Besinler Düşürür, Doğal Yollarla Göz Tansiyonunu Düşürme

Göz tansiyonu tedavi edilmezse son derece ciddi bir hastalıktır. Ancak beslenmenize dikkat ederek bile göz tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Doğal yollar ile göz tansiyonunuzu düşürme yöntemlerini bu yazımızda sizler için anlattık. Hangi besinler göz tansiyonunu düşürür, göz tansiyonu nasıl düşer ?

Göz Tansiyonunu Doğal Yollarla Düşürme

Göz tansiyonu tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçlara yol açabilecek bir durumdur. Gözdeki basınç arttıkça oküler sinirler hasar görebilir ve periferik görme kaybına yol açabilir. Göz basıncının  10- 20 mm/Hg aralığında korunması gerekmektedir. Peki göz tansiyonu nasıl düşürülür, bunun için ne yapmalıdır? Göz tansiyonunu düşürmek için kan damarlarına ve sinir sağlına katkıda bulunan besin maddelerinin tüketilmesi iyi olacaktır. Ayrıca bu gıdalar, yüksek göz tansiyonunu düşürmeye yardımcı olacaktır. 

Hangi Yiyecekler Göz Tansiyonunu Düşürür

Göz tansiyonu doğal yolla düşürme hadisesi şu besin maddeleri ve vitaminler ile olacaktır.

C Vitamini İçeren Gıdalar

Besleyici gıdalarda bulunan vitamin ve minerallerin yüzde 25’inden fazlası göz sağlımızı destekleyen sinirler, dokular ve kan damarlarına gider. Göz sağlımız için en önemli besin ögelerinden biri C vitaminidir. Yüksek oranda C vitamini içeren gıdalar portakal, nektarin, greyfurt, limon gibi narenciye familyasındadır. Diğer C vitamini içeren meyveler arasında ise kivi, çilek, ahududu, guava, şeftali, fasulye ve mango bulunur. C vitamini içeren sebzeler ise şöyledir; kırmızı biber, brokoli, Brüksel lahanası.

Çinko, A Vitamini ve B Vitamini İçeren Gıdalar

Bu vitaminler, göz sağlının korunması için yardımcı olurken, aynı zamanda göz tansiyonunu önlemek ve azaltmak için de işe yaramaktadırlar. Genellikle bir vitaminin eksikliği, vücudun diğer vitamini verimli kullanma kabiliyetini de engeller. Bu nedenle her üç vitamini de yeterli miktarda almanız önemlidir. Çinkosu yüksek gıdalar şöyledir: kabuklu deniz hayvanları, buğday tohumu, kepek, çam fıstığı, meyve suları, balık ve yumurta. A vitamini açısından zengin gıdalar havuç, mango, kantalon, kuru kayısı, tatlı patates, ıspanak, yumurta sarısı, mozzarella peyniri, süt ve karaciğeri içerir. B vitaminleri, muz, avokado, patates, bakliyat, fındık, orkinos balığı ve hindi gibi çeşitli gıdalarda bulunur.

Omega-3 Yağ Asitli Gıdalar

Omega 3’ün bulunduğu yiyecekler, antioksidanlar ve göz hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olan bioflaevoidler içerdiği için göz tansiyonunu düşürmeye yardımcı olur. US News and World Report’ta yayınlanan Melbourne Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre , omega-3 bakımından zengin gıdalar, retinal sinir hücrelerini zenginleştirerek göz sağlığına yardımcı olmaktadır. Omega 3 içeren zengin gıdalar şu şekildedir:

  • Balık
  • Keten Tohumu
  • Morina karaciğeri yağı
  • Ceviz
  • Soya fasulyesi
  • Çiğ Tofu

Lutein ve Zeaxanthinli Gıdalar

Lutein ve zeaxanthin içeren daha fazla gıda tüketin. Lutein ve zeaksantin, vücudu serbest radikallerden koruyan antioksidanlar gibi çalışan karotenoidlerdir. Bu serbest radikaller, enfeksiyona neden olur ve optik sinirlere zarar vererek bağışıklık sistemini zayıflatır. Lutein ve zeaksantin, optik sinir çevresinde oksidatif hasarı azaltarak göz tansiyonunu düşürmeye yardımcı olur. Optik sinirdeki herhangi bir hasar gözün basıncını arttırdığından bu önemlidir. Mükemmel oranda lutein ve zeaxanthin kaynakları içeren gıdalar, lahana, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli ve çiğ yumurta sarısıdır. Bu gıdalardan en az bir tanesini ana öğünlerinize dahil etmeye çalışın.

Daha Fazla Antioksidan Tüketmelisiniz

Daha fazla antioksidan içeren gıdalar yemelisiniz. Yaban mersini ve böğürtlen gibi koyu renkli meyveler, göz sinirlerine ve kaslara iletilen kılcal damarları güçlendirerek gözlerin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, koyu renkli meyvelerin kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanları içermesidir. Antioksidanlar, kan damarlarında hasar meydana gelme şansını azaltır. Üzüm çekirdeği özütü, bir antioksidandır ve göz tansiyonunu azaltmak için başarıyla kullanılmaktadır. Üzüm çekirdeği özü sıklıkla yaşlanmanın belirtileri ile mücadele etmek ve gece görüş yeteneğini geliştirmek için de kullanılır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle