Gözlerde Meydana Gelen Yanmalar İyi Gelen Bitkisel Karışımlar Nelerdir?

Gözlerde meydana gelen yanmalar için uygulanacak olan bitkisel karışımlar düzenli bir şekilde kullanılır. Bu karışımlar her gün taze bitkiler ile hazırlandığı zaman sorunun ortadan kalkması adına fayda sağlar.

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Soğuk Sıkıştırma; gözlere ve yüze çarpılacak olan soğuk su göz yanması ile alakalı sorunların yanında kızarıklık ile şişliklere de çözüm olanağı sunar. Özellikle sabahları soğuk ile gözleri yıkamak gerekir. Ayrıca gün içinde göze ve yüze soğuk su çarpılması da göz yanması sorunun daha kolay atlatılmasını sağlar.

Salatalık Dilimleri; göz yanası, tahrişi, şişmesi ve iltihapları için en yaygın şekilde kullanılan yollardan bir tanesidir. İki adet salatalık dilimini buzdolabında bekletin ya da soğuk suyun içinde 10 dakika boyunca bekletin. Ardından göz yanması tedavi seçeneği için gözlerin üzerinde 10 dakika boyunca bekletin. Salatalık tahrişi azaltan güçlü antioksidanlar ve flavinoidleri içinde barındırır. Bitkisel konuda destek olan salatalık tedavi konusunda en iyi çözüm yolları içinde bulunur.

Çay Poşetleri; etkilenen gözün üstüne birkaç dakika boyunca nemli yeşil ya da siyah çay koyulur. Gün içinde bu uygulama birkaç kez tekrarlanır. Gözlerde şişme olursa çay poşetini soğuk su ile nemlendirmek gerekir. Çay viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile mücadele eden ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan biyo flavonoidleri içermektedir. Çayın içinde bulunan tanik asit yanmaları ve kaşıntıları da hafifletir. 

Soğutulmuş Kaşıklar; bir su bardağı buz dolu suyun içine 4 adet metal kaşık koyulur. Soğutulduğu zaman her gözün üzerine bir adet kaşık yerleştirilir. Kaşıklar ısınmaya başladığı zaman buzlu su bardağında bulunan soğuyan kaşıklar ile değişim yapın.  Metal kaşıkların serin sıcaklığı kan damarlarını daraltılmasına olanak sağlar. Bunun sonucunda da göz bölgesinde bulunan yanma kızarıklık ve şişkinliği azalır.

Aloe Vera; Aloe vera suyunu dondurup biraz soğuk su ile karıştırmak gerekir. Ardından temiz bir pamuk parçası kullanarak bu karışımı gözlerin üstüne yerleştirin.  Göz yanması, tahriş, kızarıklık ve şişliklere tedavi konusunda çözüm olanağı sunar.

Farklı Bitkisel Destekler

Hint Yağı; temiz kullanılmayan bir damlalık satın alınır. Temiz damlalık içine % 100 saf hint yağı koyulur. Yatmadan önce gözlerin içine bir damla damlatıldığı zaman göz yanması ve diğer sorunlara iyi gelir. Tedavi kapsamında oldukça hızlı sonuç almanızı sağlar.

Bal ve Sıcak Süt; balın anti bakteriyel özellikleri bulunur. Sıcak süt ve bal ile göz yıkama yapılması konjonktivitlerin yatıştırılmasına, bundan kaynaklı yanmaya ve iyileştirilmesine yardımcı olur. Balın ve sütun eşit parçalarda kullanılması gerekir. Süt sıcak (kaynar değil) olmadığından emin olmak gerekir. Bu ikili karıştırılırken kesinlikle pürüz kalmadığına dikkat etmek gerekir. Karışım oldukça temiz bir damlalık içine koyulur ve gün içinde 2 ila 3 damla kullanılır. Ayrıca bu karışımı gözlerin çevresine ve yüz bölgesine sıkılaştırıcı maske olarak da kullanmak mümkündür.

Elma Sirkesi; 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 su bardağı suyu karıştırın. Küçük bir pamuk parçasını bu karışımın içine batırarak gözlerin üzerine sürün. Özellikle enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan yanmalar iyi gelir. Tedavi seçenekleri arasında oldukça sık şekilde kullanılır.

Gül Suyu; gül suyu eski dönemlerden bu yana cilt sağlığı için kullanılır. Doğal gül suyu pamuk üzerine dökülür ve gözlerin üzerinde bekletilir. Bu uygulama özellikle şişlikler ve yanmalara iyi gelir. Uygulandığı anda rahatlama sağlar

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle