Gözde Işık Çakması ve Uçuşmalar Neden Olur?

Bazı insanlar baktığı yerde küçük tanecilerin olduğunu fark edecektir. Bu durumu sizler de gökyüzüne ya da düz bir zemine baktığınız zaman görünecektir.

Gözde Işık Saçması

Gözde Işık Saçması

Gökyüzüne ya da yere baktığınız zamanlarda her zaman olmasa da arada bir uçuşmaların olduğunu görebilirsiniz. Bu uçuşmalar gözlerin içinde bulunan jel tabaka içinde bulunan küçük yumuşaklar sayesinde meydana gelecektir. Bu uçuşmalar her zaman aynı şekilde olmayacaktır. Bazı zamanlarda noktalar halinde olacakken bazı durumlarda da çizgiler halinde olabilir. Uçuşmaların neden olduğunu merak ediyorsanız zamanla gözde ki jel tabakasında değişiklikler olacaktır. Bu jel her zaman için gözün arka duvar kısmında ve zara yapışık bir şekilde olacaktır. Bu nedenle de uçuşmalar ortaya çıkacaktır. Bu durum miyoplarda ve göz içi iltihap geçirmiş olan kişilerde daha da çoğaalcaktır.

Daha çok 45 yaş üzerinde olan kişilerde görülmektedir. Vitreus adı verlien jelin gözün arkada kalan duvar kısmında bulunan ağ yırtılması ile meydana gelecektir. Bu yırtılma sonucunda az da olsa bir kanama meydana gelecektir. Bu kanama az olsa bile eğer ki ağ tabakasında bir yırtılma olduğu zaman çok ciddi sorunlara yol açacaktır. Sizler de çok ani bir şekilde uçuşmalarınız ortaya çıkıyorsa ve ışık çakmalarını hissetmeniz sonucunda göze perde inmesi gibi bir şikayette olursanız hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Uçuşmalar zaman içerisinde gerçekten de çok can sıkıcı olacaktır. Şiddetli ışık patlamalarınında görülecek olduğunu bilmelisiniz. Ve hayatınızda her zaman için doktora gitmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Gözlerinizi her hareket ettirdiğiniz zamanlarda ya da sizlerin aşağı yukarı baktığınız da tamamen kaybolacaktır. Ayrıca bilmelisiniz ki bu durumla karşı karşıya kaldığınız zamanlarda hemen doktora başvurmanız ve bir muayene olmanızın şart olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. 

Nedenleri

Bu durumun bir farklı yönü de sizler de gözünüze herhangi bir cisim çarpması sonucunda görmüş ve hissetmiş olabilirsiniz. Göz içerisinde bulunan jel kıvamında olan sıvı ağ tabakalarından ayrılacaktır. Bu da yüzlerce yıldızı sizlerin hissetmenize neden olacaktır. Bu ışık çakmaları bazen bir saat bazen ise haftalarca sürecektir. İnsanların yaşı ilerledikçe bu ışık çakmalarının daha da fazla olduğunu görmeniz mümkün olacaktır. Sizler de zamana yayılmış bir ışık çakması yerine bir anda var olan ışık çakması hissettiğiniz zaamn vakit kaybetmeden hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Bu ışık çakması her zaman gözlerimizde görmemiz mümkün olacaktır. Şikayetler arasında şimşek çakması ya da çakmak kıvılcımı şekilde olabilir. Bu durum tek göz içerisinde görülebileceği gibi her iki gözde de görülme olasılığı son derece fazla olacaktır. Bu ışık çakmasının altında birçok neden bulunmaktadır. Bu ışık çakmasının tekrarlar ve de her zaman için kalacağını biliyor olmalısınız. Tek gözümüzde ışık çakması genellikle gözlerimizin arkasında bulunan iç sıvının retinaya uygulayacak olduğu baskı nedeniyle oluşacaktır. 

İnsanların yaşı ilerledikçe her zaman için ışık çakmaları daha da sıklıkla görülmektedir. Işık çakmaları ve uçuşan cisimler eğer ki fazla oluyorsa o zaman sizlerin de bir göz hekimine gitmeniz gerekmektedir. Bu rahatsızlıklar bazı kişilerde migren nedeniyle oluşacakken bazı kişilerde ise hiçbir neden yokken de görülmektedir.

 Baktığınız zaman havada uçuşan cisimleri gördüğünüz zaman bunun ciddi bir problem olacağını bilmeniz gerekmektedir. Sizler de retina yırtılmasına karşı önlem almanız gerekmektedir. Retinanın da yırtılması son deece önemli bir sorun haline gelecektir. Sizler de ışık çakmaları gördüğünüz zaman ya da baktığınız yerde uçan cisimlerle sık sık görüyorsanız o zaman unutmayın ki bu durumda sizlerin de bir göz doktoruna gitmenizde fayda olacaktır. Çünkü retina yırtılması sonucunda ortaya çıkacak olduğunu da biliyor olmalısınız. 

Nasıl Muayene Edilir?

Göz hekimine gittiğiniz zaman gözlerin arka kısmını muayene edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde göz bebeğinizin büyütülmesi için bir damlayı damlatacaktır. Bu şekilde daha rahat bir şekilde gözlerinizin arkasını göreibilir. Bu muayenede herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. Parlak ışık tutacak ve sizlerin gözlerinizin arka kısmına bakacaktır. Bilmelisiniz ki yaş ilerledikçe sizlerin uçan cisimleri görmeniz daha da mümkün olacaktır. Her zaman için bu uçuşan cisimlerin ya da ışık çakmalarının retinanın yırtık olup olmamasına bakılması gerekmektedir.

 Unutmamalısınız ki göz hastalıklarının her yaşta ortaya çıkabilmesi mümkün olacaktır. Sizler de birçok hastalığın belirtisi olacağından düzenli olarak doktor kontrolüne gitmenizde fayda olacaktır. Hayatınız içerisinde gözlerin çok önemi vardır. Bu nedenle de retina yırtılması erken teşhis edildiği zaman tedavi edilebilir. Eğer ki geç kaldığınız zamanlar da ise görme yetinizi kaybetmeniz daha da hızlı olacaktır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle