Darbe Sonucu Göz Kanlanması ve Acil Yapılması Gerekenler

Darbe alınan gözün kan toplaması durumunda ilk yapılması gereken müdahaleler oldukça önemlidir. İyileşme sürecini olumlu yönde etkiler. Peki, ne yapmak gerekir?

Darbe sonucu göz kanlanması toplum nezdinde sık karşılaşılan bir deformasyondur. Burun, göz ve çevresine alınan tüm darbelerde gözün kanlanması ve morarması oldukça normaldir.

Darbe Alan Gözde Kanlanma İçin Ne Yapılır?

Darbe alınan gözde kanlanma olması çevresinin oldukça hassas bir dokuya sahip olmasından ötürü gayet normaldir. Bu aynı zamanda net olarak bir cismin girmesi veya alınabilecek sert bir darbeye bağlı değildir. Ufak dokunuşlar ya da gözünüze temas eden yabancı bir cisim bile bu sorunu yaşamanızı sağlayabilir. Birçok kişi toza karşı alerjisi olduğu için göz kanlanması şikâyetinden sürekli olarak rahatsızdır.

Bu tip durumlarda herkesin aklına gelen bazı ilk yardım metotları vardır. Özellikle göze darbe sonucu kanlanma oluşması dakikalar içerisinde gerçekleşen bir semptomdur. Tedavisi içinse ilk etapta etkiyi azaltacak bir şok tedavisine başvurulur. Burada zarar gören, zedelenen ve çatlayan kılcal damarlar kısa sürede kan toplanmasını sağlar. Morarmanın asli sebebi bu kan toplanma durumunun tüm göz çevresinde aktif olmasıdır.

Kan oturması gözünüzün beyaz kısmında leke gibi görünebilir. Bazı durumlarda ise bu çok daha ciddi bir soruna dönüşür. Tüm beyaz kısmın tamamıyla kanlanması ile göz sağlığınız tehdit altına girebilir. Bu tip darbeler sonucunda oluşacak etkileri en minimal seviyeye indirmek için kompres uygulanması gerekir. Ancak sıcak ve soğuk kompres zarar vermeyecek şekilde doğru zamanda uygulandığında işlevsel sonuçlar verir.

Darbe Sonucu Göz Kanlanmasında İlk Yapılması Gereken

Darbe sonucu gözde kanlanma olduğunda nasıl geçer diye düşünmeniz oldukça yüksek bir ihtimal. Fakat bazen bu durum çok uzun süreli olabilir. Özellikle parmak girmesi gibi gözün fizyolojik yapısına zarar verebilecek müdahalelerde göz doktorunuza başvurmanız en doğrusu olacaktır. Kompres uygulamalar soğuk ve sıcak olarak ikiye ayrılır. İlk etapta soğuk kompres için buz torbası ile müdahale önemlidir.

  • Buz Kompresi

Alınan darbenin ardından gözün üzerine buz torbası ile beraber uygulanabilir. Bu etkiyi azaltacak, oturan kanı dağıtmasa da morarma oranını düşürecektir. Çok daha fazla reaksiyon göstermemesi için uygulanabilir.

  • Yüz Yıkama

Yüzünüzü yıkamak darbe sonrası oluşan kanlanmalar için önemlidir. Oluşmuş bir bakteriyel ortam varsa yüzünüzü yıkadığınızda bu temizlenebilir. Aynı şekilde göze parmak girmesi gibi durumlar söz konusuysa mutlaka yüzünüzü bol suyla yıkamanız tavsiye edilir.

Göz kanlanması nedenine bağlı olarak farklı şekilde yöntemler kullanılabilir. Kanlanma tedavisi ilk etapta kompres üzerine kurulu olsa da alerjenlerden kaynaklanan bir durum söz konusuysa bunlar işe yaramayacaktır. Göz doktorunuza başvurarak muayene olduktan sonra size önerdiği damlaları eksiz kullanarak daha yararlı bir tedavisi olduğunu anlayabilirsiniz.

Darbe Sonucu Gözün Kanlanması Nasıl Geçer?

Darbeye bağlı göz kanlanması ne zaman geçer diye sorulan sorulara farklı süreçlerden söz etmek mümkün olmaktadır. Gözünüzü ne kadar yorduğunuz, göze alınan darbenin boyutu ve glokom, katarakt gibi göz hastalıkları önemli etkenlerdir. Alerjenler ve diğer ikincil faktörler ise süreci değiştirebilecek yapıya sahiptir.

Türü Ne Zama Geçer?
Akut Göz Kanlanmaları 2-24 saat
Darbe Sonucu Göz Kanlanmaları 2-7 gün
Ağır Travmalı Göz Kanlanmaları 7-28 gün

Sebebine bağlı olarak göz içi tehdit oluşturan göz kanlanmalarında kanamanın durdurulması önemlidir. Başta retina ve göz içi sağlığı açısından cerrahi müdahale gerektirebilecek vakalar vardır. Uykusuzluk ve yorgunluk gibi faktörlere dayalı olarak görülen kanlanmalar içinse aşağıdaki yöntemler işlevsel sonuçlar verebilir.

  • Gül suyu veya salatalık kürü
  • Çay poşeti
  • Sıcak kompres

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle