İlk Göz Ağrısı Ne Demek?

Görme organımız olan gözümüz bazen alerjen sebeplerden dolayı bazen de bir hastalıktan ötürü ağrıması mümkün olacaktır. Göz ağrısının oluşmasında birçok neden vardır.

Göz Ağrısı

Göz Ağrısı

Gözümüzde oluşan ağrılar genellikle yüzey kısmında meydana gelmektedir. En sıklıkla rastlanan şekillerinden bir tanesi de göze kaçan tozlar ya da kirpik nedeniyle dışardan etkenler sebebi ile oluşacaktır. Göze kirpik kaçması ya da tozlu havalarda gözlerimize kaçan toz son derece ağrının nedeni olacaktır. Bunların dışında da birçok nedenden ötürü gözlerimizde ağrının olması mümkündür. Mesela bayanların yapmakta olduğu makyaj gözlerde iritasyon oluşmasına neden olacağı gibi bazı temizlik maddelerinin de göz ağrılarına neden olduğu bilinmektedir.

Konjoktivit olarak adlandırılan göz ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu isim göz kapağının altında olan kısımda ve göz akı dediğimiz bölümün iltihaplanması sonucunda olacaktır. Şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olur. Ve alerjinin de oluşması sonucunda bu hastalık nedeniyle ciddi miktarda kaşıntı olacağı gibi ağrının yanında bir de kızarıklığın oluşmasına neden olacaktır.

Kontakt Lens Gözleri Tahriş Yapıyor

Gözlük kullanmak yerine ya da gözlerinin renkli olmasını isteyen kişilerin kullanmakta olduğu kontakt lens gözlerimizi tahriş yapmaktadır. Bu lensleri mutlaka gece çıkarmak ve temizliğini de çok iyi yapmak gerekmektedir. Süresi dolmuş olan lensleri ise asla kullanmamaız gerekmektedir. Lens temizliğini yapmadığımız zaman ve gece gözlerimizde kaldığı zaman enfeksiyon oluşmasına neden olacaktır. Ve bu da şiddetli bir şekilde tahriş yapacak sonucunda da ciddi bir göz ağrısının oluşmasına neden olacaktır. Uzmanlar lens kullanmakta olan kişilerin temizliğini her zaman için çok iyi yapmalarını ve aynı zamanda da gece yatarken çıkarmaları gerektiği konusunda uyarmaktadır. Özellikle de başkasına ait olan lensleri asla kullanmamız gerekmektedir.

Kornea abrazyonu: Gözlerimizi kaplamakta olan saydam yüzeyin ismine kornea denmektedir. Bu kornea abrzayonunda kişi her zaman için gözlerinde bir şey var mış sanki bir şey batıyormış gibi hissedecektir. Gözü yıkama gibi ya da gözlerimizi silme gözleri birinin üflemesi gibi durumlar asla bu durumu değişmesine neden olmayacaktır. Bu da şiddetli bir göz ağrısının oluşmasına neden olacaktır.

Yaralanmalar: Gözlerde ağrıya neden olan bir diğer durum ise kimyasallar olmaktadır. Ya da yanıklar da gözlerde ciddi miktarda ağrının oluşmasında neden olacaktır. Gözlerde aniden bir ışık vurması sonucunda da parlama oluşacaktır. Ve bunlar tahriş edecek olduğundan ağrı oluşmasına neden olacaktır.

Blefarit: Göz kapağımızın yan tarafından bulunan yağ bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerinin enfeksiyon kapması sonucunda iltihaplanacaktır. Ve bu durumda da göz ağrısı ciddi miktarda olacaktır.

Arpacık: göz kapağı içerisinde oluşan bir yumruya arpacık denmektedir. Gözün içerisinde çok ciddi bir şekilde hassasiyetin oluşmasına neden olacaktır. Ve bu da çıktığı gözde ağrının oluşmasına neden olur.

Göz Ağrısı Tedavisi

Gözlerimizde ağrı olduğu zaman ilk olarak gözlerimizi dinlendirmek son derece önemli olacaktır. Şiddetine göre gözlerimizi bulunduğumuz ortam içerisinde sık sık dinlendirmek gerekmektedir. Eğer kişi lens kullanmaktaysa o halde 3 gün kadar gözlük kullanması tavsiye edilmektedir. Arpacık gibi hastalığınım olması durumunda nemli bir havlu ile gözlerin üzerine konulması gerekmektedir. Eğer gözlerinizde ki ağrı yabancı bir madde den kaynaklanmaktaysa o zaman gözleri yıkamak her zaman gerekmektedir. Gözlerinizde iltihaplanma meydana geldiği zaman doktor tarafından verilecek ilaçlar mutlaka zamanında kullanılması gerekmektedir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle