Katarakt Ameliyatı Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Katarakt ameliyatı olan kişilerin mutlaka uzman hekimin dikkat edilmesini söylediği her detayı göz ardı etmemesi gerekir. Bu sayede sağlıklı ve kolay bir iyileşme dönemi geçirilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılabilir?

Ameliyat Sonrası Görüntü

Katarakt ameliyatı olan kişiler cerrahi işlemden bir sonra duş alabilir ya da banyo yapabilir. Duş alma ya da banyo esnasında gözün kapalı tutulması çok önemlidir. Banyo esnasında direkt olarak suyun yüz bölgesine tutulmaması çok önemlidir. Gerekirse banyo yapılacağı zaman hastalar gözlerini kapatmalı ve saç bölgesi bir başka kişi tarafından yıkanmalıdır. Banyo esnasında direkt olarak suyun yüz bölgesine tutulmaması çok önemlidir. Gerekirse banyo yapılacağı zaman hastalar gözlerini kapatmalı ve saç bölgesi bir başka kişi tarafından yıkanmalıdır. Katarak ameliyatından sonra 7 gün boyunca suyun içinde yüzülmemesi gerekir. Ayrıca direkt olarak yüzün su ile yıkanmaması da çok önemlidir. Kafa bölgesi üst kısmında tutulduğu zaman havuza ve denize girmek uzman hekim tarafından onaylanabilir. Bu konuda uzman hekimden onay olmak çok önemlidir. Banyonun ne zaman yapılacağı konusunda ve kaç gün beklenmesi konusunda zaten uzmanlar hastalarına detaylı şekilde bilgi verecektir. Bu bilgilere ve uyulması gereken kurallara dikkat edildiği sürece sorun yaşanmadan tedavi sonrası süreç kolay şekilde tamamlanır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

  • Katarakt ameliyatı sonrasında en az 7 gün boyunca göz bölgesinin kesinlikle ovuşturulmaması gerekir. Gözün ovuşturulması insizyonu açabilir ve bir enfeksiyona neden olabilir.
  • Bahçedeki ağır eşyaların kaldırılması veya yüksek düzeyde egzersizlerin yapılması ve yorucu her türlü faaliyetten bir hafta boyunca kaçınmak gerekir. Normal ev faaliyetlerinin bu süreçte yürütülmesi daha uygun olacaktır.
  • Ameliyat uygulamasından sonraki 14 gün boyunca gözün içinde bir şey varmış hissinin yaşanması çok normaldir. Hatta bu hissiyat bazı kişilerde 3 ay boyunca bile sürebilmektedir.
  • Ameliyattan sonra uzun bir zaman gözde yapışkan durum hissi yaşamakta mümkündür.
  • Katarakt ameliyatı sonrası 14 gün boyunca çift görme sorunu yaşanabilir. Zaman geçtikçe bu sorun kendiliğinden ortadan kalkar.
  • Katarak ameliyatı sonrası hastanın göz bölgesi plastik gözü koruyacak olan bir kalkan ile örtülür. Uyuma esnasında hastaların bu koruyucu materyali kullanmaları istenir. Bu sayede gözde oluşabilecek olan her türlü sıkıntı da ortadan kaldırılabilir.
  • Katarak ameliyatı sonrası uygulanması gereken göz damlaları ve kullanılması gereken ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Görüş

Katarak ameliyatı olan hastaların görüşleri genelde birkaç gün sonra netleşmeye başlar. Hastanın görüşü gözlük kullandığı zaman içindekinden daha nettir. Yapılacak olan ameliyat ilk katarak ameliyatı ise belli bir süre gözlük kullanımı bazı hastalarda gerekli olabilir. Görme ile alakalı sıkıntı yaşayan kişilerde görme değişikliği ile başa çıkmanın iyi bir yolu mercekleri cerrahi gözün önündeki gözlüğünüzden çıkarmaktır. Bu işlemi evde yapma konusunda zorlanan hastaların kaliteli gözlük satan mağazalardan yardım almalıdır. Bunun için farklı bir seçenek de sadece gözlükleri açık tutmaktır; bu durumda cerrahi göz açıkça görülemez veya gözlükleri tamamen çıkaramaya gerek kalmaz. Bir gözün dışında diğer gözde de katarakt mevcutsa, ameliyat birkaç hafta içinde yapılabilir. Bu sayede iyileşme sürecine daha hızlı başlanabilir ve hastaya eşit vizyon verilmesine yardımcı olunabilir. Ameliyat sonrasında göz bölgesinde ödem, şişlik, iltihap ya da farklı sıkıntılar ortaya çıkarsa mutlaka beklemeden uzman hekime başvurulması gerekir. Ayrıca tedavi sonrasında bu süreçte yapılması gereken ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda uzman hekimlere kulak vermek gerekir. Bu detaylara dikkat edildiği zaman hastalar daha hızlı, kolay ve daha sağlıklı şekilde yaşamlarına devam edebilir.

 

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle