Katarakt Hastalığı’nın Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Katarakt hastalığında uygulanan bilimsel tedaviler, günümüzde sıkça tercih edilmekte ve özellikle doktor İbrahim Saraçoğlu’nun sunduğu tavsiyelerle bitkisel çözümlere ulaşılabilmektedir.

Katarakt Hastalığı ve Bitkisel Çözümler

Katarakt hastalığı daha çok yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkar ve görüş açısında bir takım azalmalar meydana gelir. Ayrıca oldukça puslu bir görünüm ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra bitkisel çözümlerden de yararlanılabilir. Bu çözümler görüş açısındaki mesafeyi artırabilirken görme yetisinin yeniden kazanmasına da yardımcı olabilir. Yazımızın devamında katarakta iyi gelen bitkiler ile beraber etkili çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Katarakta İyi Gelen Besinler

Katarakta iyi gelen besinler olarak öncelikle havuç suyu tüketimenin çok önemli olduğu belirtilmektedir. Zaten havucun görme yeteneğinin gelişmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. İçeriğinde yer alan A vitamini ve mineraller ile beraber göz sağlığını da korumaktadır. Bu yüzden bol tüketim yapılması, uzun vadede yaşanabilecek gözdeki katarakt hastalığını engelleyebilir.

Katarakt için anason tüketiminin de önemli olduğunu söyleyebiliriz. Günde en az 6 gram olmak kaydıyla anason tüketimi yapıldığında bu hastalık için uygun sonuçlar alınabilir. Anasonun yanı sıra yine düzenli olarak günde 2 veya 3 diş çiğ sarımsak tüketimi hem sindirime hem de görüş alanının artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca gözlerinizde oluşabilecek puslu görünümü de engelleyebilir.

Katarakt için yararlanılacak bir diğer besin kaynağı badendir. Birkaç bademi gece suda ıslatarak sabah uyandığınızda soyarak ezebilir ve daha sonra süte ekleyerek tüketebilirsiniz. Alternatif olarak kür şeklinde gözlerinize uygulamanız da yeterli olacaktır.

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu, 60’lı yaşlardan sonra ortaya çıkabilecek katarakt hastalığı için kişilerin süt tüketimine karşı dikkatli olmalarını söylemiştir. Ayrıca kataraktı engellemek için de 1 bardak domates suyunu 7 gün boyunca tüketmek ve hemen ardından kök şeklindeki zencefil çayının tüketilmesini önermiştir.

Kataraktın bitkisel tedavisinde ıspanak tüketimi de son derece önemlidir. Sadece göz için değil tüm vücut için de faydalı olan bu besinin görme fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediği aktarılmaktadır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine de gereken destek verilmelidir. Çünkü C ve E vitamini açısından zengin olan bu sebzeler katarakt için günümüzde tavsiye edilmektedir.

Katarakta iyi gelen besinler arasında kabak suyu da bulunmaktadır. Göz sağlığı için oldukça etkili olan bu çözümde, her gün balkabağı suyu tüketilebilir. Gözlerde de 15 dakika kadar tutularak alternatif bir şekilde kullanılabilmektedir.

Katarakt Nedenleri ve Belirtileri

Katarakt hastalığının en büyük nedeni yaşlılıktır. Bunun yanı sıra şeker hastalıkları ve diğer göz hastalıkları da bu durumu tetikleyebilir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkilerinin yanı sıra göz bölgesine alınan sert darbeler de katarakt oluşumuna neden olabilir.

Katarakt belirtilerine baktığımız zaman ise şu bilgileri sıralayabiliriz;

  • Cisimleri çift olarak görmeye başlamak
  • Karanlıkta cisimleri seçme zorluğu
  • Bulanık bir cam arkasından bakıyormuş gibi görmeye başlamak
  • Renklerin seçiminde yaşanan zorluk
  • Araç kullanırken ortaya çıkabilecek zorluklar
  • Gözlük kullanırken sürekli olarak gözlük numaralarının değiştirilmesi, katarakt belirtileri arasındadır.

Sadece göz doktorunuzun tavsiyesi ile ameliyat işlemlerinin gerçekleşebileceği bu hastalıkta, hastalığın ilerlemesini yukarıda sıraladığımız tavsiyelerle engelleyebilirsiniz. Yaşanabilecek en küçük yan etkilerde ise hemen göz doktorunuzla iletişime geçmeli ve uygulanabilecek tedavi yöntemleri hakkında çok daha detaylı bilgiler almalısınız.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle