Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Yağlar Ve Kullanımları

Göz altı morluğu tedavisi için badem yağı gibi bazı doğal yağları kullanabilirsiniz. Bu yağların kullanımını ve özeliklerini yazımızda açıkladık. Göz altı morluklarına en iyi gelen yağ çeşitlerini sıraladık.

Göz Altı Morlukları Tedavisinde Yağlar

Göz altı morluklarından muzdarip iseniz ve bu morlukları tedavi edecek doğal bir yöntem arıyorsanız, doğal yağları kullanabilirsiniz. Doğal yağlar, göz altı morluklarının azaltılmasında etkili olduğu kanıtlanmış ürünlerdir. Bu tedavi yöntemini evde uygulayabilirsiniz. Bu yüzden gündelik hayatınızı aksatmayacak veya sizi maddi olarak sıkıntıya düşürmeyecek bir tedavi yöntemidir. Doğal yağlar ile göz altı morluğu tedavisi son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Evde kendi başınıza hazırlayacağınız bazı kür ve karışımlar ile kısa zamanda göz altındaki koyuluklardan kurtulabilirsiniz. Lakin bu tedaviyi uygularken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Tedaviyi aksatmamalı ve gerekli olan süre boyunca önerilen kürleri uygulamalısınız. Aksi taktirde göz altı morluklarınızın tedavisinde pek başarılı sonuçlara ulaşamazsınız. Şimdi göz altı morluklarına iyi gelen yağların neler olduğunu görelim.

Badem Yağı

Badem yağı, koyu halkların tedavisinde yardımcı olabilecek üç temel bileşen içerir. Vitamin K, Palmatik Asit ve Retinol. K vitamini kan pıhtılaşmasını arttırır, bu nedenle morlukların varlığını ve göz çevresindeki derinin renk değişikliğini azaltır. Palmatik asit ise bir nemlendirici olarak işlev görür. Badem yağı içindeki retinol, cildi yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirerek yeniden canlandırır.

Bu yağı doğrudan yerel eczanenizden satın alabilirsiniz. Yatmadan önce bu yağı doğrudan göz altı morluklarına uygulayın ve masaj yapın. Uyuduğunuz süre boyunca yüzünüzde kalsın. Ertesi sabah yüzünüzü yıkayın ve göz çevrenizi temizleyin. Bu tedavi zamanla morlukları iyileştirecektir. En iyi sonuçları elde edebilmek için badem yağını gece uygulayın. Ayrıca, cildi yatıştırmak için badem yağını balla harmanlayıp öyle kullanabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı gözlerin çevresinde ki şişliği azaltmaya yardımcı olur. Okaliptüs yağları gözleri tahriş edebileceğinden dolayı düşük miktarlarda ve dikkatli kullanmak gerekir.

Bu da badem yağı gibi, doğrudan göz altı alanına uygulanır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, uygularken çok dikkatli olun çünkü çok fazla uygulandığında toksik olabilir. Uyguladıktan sonra 15-20 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya yanma görürseniz okaliptüs yağını kullanmayı bırakın.

Gül ve Sandalağacığı Yağı

Bu özel yağlar cildinizi nemlendirir ve canlandırır. Su buharı ile birlikte uygulandığında cildinizin hidratlanmasına yardımcı olurlar, bu nedenle koyu halkaların etkisini azaltırlar.

Bu yağlar en iyi su buharı ile birlikte kullanılır. Yağı suda seyreltin ve daha sonra su buharını beş ila on dakika arasında morluk olan bölgeye uygulayın. Uygulamayı yapmak için başınızın üstüne bir havlu koyup, buharın tamamen yüzünüze temas etmesini sağlayabilirsiniz. Bu cildinizi gençleştiren ve göz altı morluklarının etkisini azaltmaya yardımcı olan terapötik bir yöntemdir.

Papatya Yağı

Bu yağın göz altı morluklarını tedavi etmek için uygulanabilen birkaç farklı kullanımı vardır. Yağı doğrudan içebilirsiniz. Uykunuzu düzene sokmanızda yardımcı olur ve bir stres giderici olarak da kullanılabilir. Zaten göz altı morluklarının en büyük sebeplerinden birisi düzensiz uyku ve yüksek stres seviyesidir. Bir başka kullanımı ise doğrudan gözlerin altında ki mor bölgeye sürmektir. Papatya yağı şişliği azaltmaya yardımcı olan anti inflamatuar ajanlar içerir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi papatya birçok farklı yöntem ile kullanılabilir.  İsterseniz bunun çayını yapıp içebilirsiniz. Papatya çayı uyku için son derece iyi bir maddedir. Ayrıca yağ formunu kullanmak istemiyorsanız papatyanın çay formundan da yararlanabilirsiniz. Çay torbalarını soğutup direkt bölgesel olarak da uygulayabilirsiniz. Yirmi ila otuz dakika kadar göz altı morluklarınıza uyguladıktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.

Hatırlatma

Bu yağların özellikleri genel kullanıma göre yazılmıştır. Hassas bir cildiniz veya herhangi bir yağa karşı alerjiniz varsa bu yağlar sizin üstünüzde yan etkiler gösterebilir. Bu yüzden lütfen dikkatli kullanın. Alerjik reaksiyon, tahriş, kızarıklık veya görme kaybı gibi herhangi bir  yan etki yaşamaya başlarsanız derhal doktorunuza danışın.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle