Miyopun Önüne Geçmek İçin Hangi Egzersizlerin Yapılması Gerekir?

Miyop göz hastalığının önüne geçmek adına tedavi kapsamında egzersizlerde yapılabilmektedir. Bu egzersizlerin düzenli, aksatılmadan ve söylenildiği şekilde yapılması gerekmektedir.

Miyopun Önüne Geçmek İçin Göz Egzersizleri

Miyop hastalığı insanlar arasında rastlanan bir göz hastalığıdır. Bilim adamlarının tahminlerine göre Avrupalıların % 30’u ve Asyalıların % 60’ı kısa görüş mesafesi çekiyor. Çoğu durumda kusur 20. yaşından önce ortaya çıkar. Anatomi söz konusu olduğunda göz bebekleri uzar, bu da gözlerin içine düşen ışık ışınlarının hatalı kırılmasına ve ışınların yerine retina üzerinde odaklanmasına neden olur. Bundan kaynaklı olarak da sorun yaşanmaya başlar. Miyop göz egzersizleri yapılarak da belli düzeyde ilerlemesi durdurulabilir. Miyop egzersizleri için;

Yazılar ile egzersiz yapın

Miyop için gözde yapılacak egzersizleri ve kusurları için basit bir alıştırmadır. Doğru görüş sahibi olunduğunun anlaşılması adına yapılması gerekir. Doğru görüş 20/20’dir ve iyi bir görme keskinliğine sahip olmak adına bu egzersizi yapmak gerekir. Belli bir mesafede Snellen grafiği ayarlaması yapılması gerekir ve grafiğin yaklaşık yarısını görmek gerekmektedir.

Eğik kaslarının gerilmesi

Yapılacak olan bu egzersiz göz optik uzunluğunu değiştirmek adına kullanılmaktadır. Göz eğik kaslarının rahatlatılması için tasarlanmıştır. Doğru ile akut görmeden sorumludur. Miyop göz egzersizleri tedavisi için bir kalem alınır ya da kişi kendi başparmağını kullanmalıdır.  Vücudun yanından yavaş bir şekilde aşağıya doğru hareket ettirmeye başlamak gerekir ve burun ucuna doğru hareket ettirilmelidir. Sonrasında parmak hareket halinde iken sağa doğru yatay bir hareket ile başlamak gerekir. Kolun uzunluğu için hareket yapılmalı ya da biraz daha kısa hareket edilmelidir. Bu hareket halindeyken kaslar zorlanır. Hareket etme halindeyken nefes alınmalı ve 1- 2 saniye durulmalıdır. Daha sonra burna doğru hareket edilirken nefes alınır ve kaslar gevşer. Miyop göz egzersizleri tedavisi kapsamında 32 dakika boyunca uygulanmalıdır. Gün içinde en az 2 kez en fazla 4 kez uygulanır. Egzersizler düzenli bir şekilde yapıldığında özellikle gözdeki miyopun ilerlemesi konusunda fayda sağlanır. Aksi takdirde fayda bulmak zor olacaktır.

Diğer Egzersizler

İki çizelge ile egzersiz yapmak;

Miyopun gözdeki egzersizleri tedavisi kapsamında kullanılır. Bu uygulama göz kalışını ve mekânsal algılamayı geliştirir. Yakın ve uzaktaki algılamayı anlamaya olanak tanır. Egzersizin yapılabilmesi için harfli ve uzaktan bakılabilecek özel bir grafik gerekmektedir. Çizelgenin bir tanesi büyük harfli bir diğeri de küçük harfli olmalıdır. Bu alıştırma esnasında harfler çeşitli şekillerde okunabilir. Harfleri kolonlar, sıralar veya eğimli olarak okumak mümkündür. Ayriyeten daha düzensiz şekiller oluşturulabilir. Bu işlemi en fazla gün içinde 5 kez uygulamak gerekir. Miyop sorunu olan kişilerde bu tarz egzersizlerde genelde göz ağrısı ve yorgunluğu da meydana gelir.

Kablo ile egzersiz yapın

Miyopun gözdeki tedavisi egzersizleri kapsamında yapılan alıştırma, iyi bir görüşün bireysel aralığını (yakın ve uzak noktalar) değerlendirmeye, genişletmeye yardımcı olmaktadır. Egzersiz esnasında 1 mm’lik kablo kullanılır. Bu uygulamada bir kişinin yardımcı olması gerekir. Kablonun bir ucu yanak kemiğinde tutulur. Diğer uç gözlerin üstünde herhangi bir şeye sabitlenmelidir. Akut görme yakın noktası 5- 20 cm’lik bir alanda işaretlenerek işaretçiyi kordonun başlangıcından hareket ettirmeye başlanır. Bu uygulamada noktayı görmeli ve kişi noktada sabitlenmelidir. Kablo hareket halindeyken gözden çekilir ama hasta işaretlenen noktayı kaybetmemelidir.

Takvimle egzersiz

Miyop göz tedavisi egzersizleri kapsamında göz keskinliğinin arttırılmasına yardımcı olur. Egzersiz, üç farklı boyutta basamakları var olan özel bir takvim grafiği gerekmektedir. Takvimi bir duvara sabitleyin, büyük yazılardan küçük yazılara doğru okumaya başlayın. Egzersize başladığınız bir gözü kapatın, harfi okuyun ve gözlerinizi kapatın. Tekrardan gözleri açın ve bir gözü kapatarak daha küçük harfi okumaya çalışın. Egzersiz sırasında herhangi bir göz ağrısı hissedilirse uygulamayı durdurmak gerekir. Uygulamanın günde en fazla 2 kez yapılması gerekir. Egzersiz en fazla 5 dakika içinde bitirmek gerekir. 5 dakikayı geçen egzersizler kesinlikle gözü yoracak ve ağrı oluşmasına neden olacaktır.

Göz doktorunda muayene olan kişilere uzman hekim göz egzersizleri konusunda detaylı şekilde bilgi verir. Egzersizlerin nasıl uygulanacağı, hangi aralıklar ile yapılacağı ve ne zaman yapılacağı konusunda verilen detayların hepsine uymak gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir görüşe sahip olmak da mümkün hale gelecektir. Bunlar dışında göz yogası miyop konusunda da etkilidir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle