Üst Göz Kapaklarında Şişmeler Neden Olur ve Nasıl Ortdan Kaldırılır?

Gözlerin üst kapaklarında meydana gelen şişlik sorunlarının ortadan kaldırılması adına bitkisel maskeler ile alakalı uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamaların önerilen dozda uygulanması çok önemlidir.

Üst Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Göz şişmesi aslında tıp dünyasında göz kapağı şişmesi olarak adlandırılıyor. Zira esas şişen gözlerimiz değil, göz kapaklarımız olduğu için bize gözlerimiz şişmiş gibi görünebiliyor. Bu tarz durumları göz altı şişkinlikleri ile bağdaştırmamak gerekir.  Bu iki durumda farklı sorunlardan ve rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir ve bunların belirtisi olabilir. Göz kapaklarında şişkinlik hissiyatı varsa bu sadece fazla uyumaktan olabileceği gibi çeşitli hastalıklardan ve rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor da olabilir.

Bu sorunun başlıca sebepleri arasında;

  • Alerjik reaksiyon
  • Bulaşıcı hastalık
  • Kazanılmış ve konjenital hastalıklar
  • Kontak lens
  • Bilgisayarda uzun süre çalışma
  • Vizyon organlarıyla ilgili olmayan bazı hastalıklar
  • Yorgunluk

Gözlerde bulunan şişkinlik sorunları için uygulanacak maskelerin düzenli şekilde kullanılması sonucunda sorunu ortadan kaldırmak mümkün hale gelecektir. Aksi şekilde uygulama yapıldığı zaman maskeler kesinlikle fayda sağlamaz.

Ispanak maskesi; ıspanak suyu (bir çay kaşığı) 10 ml A vitamini ile karıştırılır ve göz çevresindeki cilt için 5 gramlık bir krem ​​ilave edilir.

Nişasta maske; patates nişastası iki çorba kaşığı kıvamlı bir karışım krem ile seyreltilmiş, E vitamini, bir ya da iki çay kaşığı ve soğutulması için bir buzdolabında muhafaza edilir. Uygulamadan önce püre nane ve maydanoz maskeye müdahale eder. Haftada 2 kez uygulandığı zaman fayda sağlar.

Yumurta Maske: bir yumurta sarısı ve zeytin yağı karıştırılır. Karışım yüzde kuruyuncaya kadar bekletilir ve ardından sıcak su ile durulanması gerekir. Haftada 3 kez uygulandığı zaman fayda sağlar.

Ekmek ve süt maskesi: beyaz ekmek hamuru az sıcak süt içine batırılır ve göz çevresine uygulanır. Ardından 15-20 dakika boyunca gözlerin üzerinde bekletilir. Haftada 3 kez uygulandığı zaman sorunlara iyi gelir.

Farklı Maske ve Çözüm Uygulamaları

Buz küpleri ile bir kompres; gözlerin altında ve üstlerinde bulunan şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Bundan dolayı buz küpleri plastik torbaya sarılır ve göz kapaklarının üstlerine yaklaşık olarak 5 dakika boyunca tutulur. Her gün düzenli bir şekilde gözlerin üstlerine ve altlarına uygulanmalıdır.

Badem ve zeytin; şişme ile mücadelede konusunda fayda sağlayan besin kaynakları arasında zeytin ya da badem yağı bulunur. gözlerinin altındaki ve üstündeki bölgeyi masaj ile ovmak gerekir.

Huş yaprakları; kaynayan suyun içine 7 adet huş yaprağı atılır ve 3 saat boyunca kaynatılır. Ortaya çıkan karışım ile 15 dakika boyunca göz kapaklarının üstleri ve altları nemlendirilir.

Işık lenfatik drenaj masajı; gözlerin altında, üstlerinde şişlikleri ve torbaları düzenlemek adına etkili bir yöntemdir. Bunun için işaret kullanılır. Parmak uçları ile gözün iç köşesinden, üst göz kapağından dış köşeye doğru uygulama yapılır. ardından deriyi düzeltilir, hafifçe baskı uygulanır ve ardından parmaklar gözün alt kenarından burnun köprüsüne doğru geçmelidir. Bu tür masaj doğal yağlar veya vitamin kremi ile yapılabilir.

Patates Maskesi; bir rende yardımı ile ya da blender yardımı ile patates rendelenir. Suyu ile birlikte temiz bir bezin içine alınır. Ardından 15 dakika boyunca gözleri kapatıp üzerine uygulanır. Bu sorun için yumurta ve patatesi karışımı maskesi de kullanılabilir. bir yumurta beyazı, bir tutam tuz ve bir adet rendelenen patates iyice karıştırılır. Karışım gözlerin altına ve üstlerine uygulayın. Tamamen kuruması için beklenir ve ardından sıcak su ile durulanır. Haftada 2 kez uygulandığı zaman sorunlara iyi gelir.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle