Viral Konjonktivit Tedavisi ve İyileşme Süreci Nasıldır?

Viral Konjonktivit hastalığının türlerine göre tedavisi ve iyileşme süreci farklılıklar göstermektedir. Gerekli talimatlara uyulmadığından bu süreç olumsuz yönde artmaktadır.

Viral Konjonktivit diğer gözde iltihap türlerinden daha tehlikeli olabilir. İlk fark edildiği anda tedavi amacıyla doktorunuza başvurarak muayene olmanız önerilir. Aksi halde bulaşıcı olabileceği gibi göz sağlığınızı ciddi oranda riske atabilir.

Viral Konjonktivit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Viral konjonktivit bulanık görme, kızarıklık, kaşıntı, batma, ağrı, şişme, çapak oluşumu gibi belirtilerle başlayan bir rahatsızlıktır. Gözün üst tabaka zarında Keratit ismi verilen kornea bölgesinde konumlanır. İltihap yayılmaya müsaittir ve ulaştığı noktalarda iltihap akıntısı olarak beyaz renkli yapışkan dokusuyla görülebilir. Bazen uykudan uyandığınızda bazen ise günlük hayatınızda kornea önünde bu iltihap akıntılarını fark edebilirsiniz.

Bulanık görmenizi sağlayan bu akıntılar tedavi edilmediği sürece devam edebilir. Hatta daha ciddi bir göz rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Viral Konjonktivit isminde bulunan viral tanımıyla kendisini belli etmektedir. Kendiliğinden yayılabilen ve ortak kullanım eşyaları ya da kalabalık ortamlarda rahatlıkla başkasına geçebilen bir iltihaplanma türüdür. Bu sebeple dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamalıyız.

Tamamıyla Adenovirüs ismi verilen bir bakteriden kaynaklanan ve insanlar arasında çok çabuk bulaşan bir rahatsızlıktır. Viral Konjonktivit tedavisi için kullanılan ilaçlar ise yalnızca doktorunuz tarafından verilmelidir. Başka birinin kullanarak olumlu sonuç aldığı ya da size yazılmamış bir ilacı asla kullanmamanız gerekir. Aksi halde Viral Konjonktivit kaç günde iyileşir sorusunun cevabı olabildiğince uzun bir süreci kapsayabilir.

Viral Konjonktivit reçetesi çoğunlukla göz damlası ve çok ciddi bir alerjen ya da hassasiyet varsa bunları rahatlatıcı bazı ilaçları kapsar. Tamamıyla medikal tedavi metodu uygulanır.

Viral Konjonktivit Kaç Günde Geçer?

Viral Konjonktivit nedir sorusunun cevabını verdikten sonra herkesin merak ettiği iyileşme sürecine ve evrelerine geçebiliriz. Öncelikle Adenovirüs tespit edildikten sonra kornea üzerinde yayılan iltihabın diğer rahatsızlıklarınızla ne kadar ilişikli olduğu ölçümlenir. Doktorunuz yaptığı tetkikler sonucunda Viral Konjonktivit tedavisi için uygun ilaçlar üzerinden bir reçete oluşturur.

Bulanık görme başta olmak üzere günlük hayatınızı olumsuz etkileyen faktörler için bitkisel veya doğal metotlar önerebilir. Örneğin çay pansumanı veya sıcak kompres bunlardan bazılarıdır. Verilen damlayı düzenli kullanmanıza, kompres uygulamalarına ve gözünüze her zamankinden daha dikkatli davranmanıza rağmen Viral Konjonktivit geçme süresi aylarca sürebilir.

   
Viral Konjonktivit Bulaşma Süresi 4 ile 10 gün arası
Teşhis Sonrası Başkalarına Bulaşabilme İhtimali 10-12 gün boyunca %60
Viral Konjonktivit Normal İyileşme Süresi 2-4 Hafta
İlaç Kullanımı Olmazsa Konjonktivitin Kalacağı Süre 2-3 Yıl

Eğer gözünüzde Viral Konjonktivit tedavisine ihtiyaç var ve siz bunu reddediyorsanız bu sorunla 3 yıl boyunca uğraşmanız muhtemeldir. Fakat asıl önemli olan nokta bulaşıcı olduğunu unutmamaktan geçer. Kendi göz sağlığınız kadar çevrenizdekilerin sağlığını da düşünmek durumundasınız.

Viral Konjonktivit Bulaşıcı Mıdır?

Ortalama 2 ile 4 hafta arasında geçmeye başlayan Viral Konjonktivit görme netliğini kazanmanız ve bulanıklığın gitmesi ile rahat bir nefes aldırabilir. Ancak bu aşamada Adenovirüs başkasına geçmiş olabilir. Doğal olarak tekrardan size geçme ihtimali bulunduğunu dile getirmek gerek.

Havuzlar, ortak kullanılan eşyalar, göze temas eden nesneler, kirli eller veya göze sürülen ürünler 4 ile 10 gün arasında Konjonktivit başlangıcı olarak yorumlanabilir. Size Viral Konjonktivit teşhisi koyulduktan sonra ilaç kullanmaya başlasanız bile 10-12 günlük süre boyunca başkalarına bulaştırma riskiniz doğacaktır.

Haliyle okul ve iş hayatınıza bu 2 haftalık süreç içerisinde izin alarak ara vermeniz hem sizin hem de çevrenizdekilerin yararına olur. Tedavi göz damlası ile yapıldığı için ilaçlar çok ağır bir kullanım detayına sahip değildir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle