Yetişkin Kişilerde Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılması Gerekir?

Yetişkin kişilerde ve çocuklarda var olan göz tembelliği sorunlarının ortadan kaldırılması adına uzman doktorların detaylı şekilde muayene yapması ve buna göre planlama yapması gerekir.

Yetişkinlerde Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliği tedavisinde en önemli etkenler erken dönem içinde koyulacak tanı ve tedaviye başlanmasıdır. Erken dönem içinde tanı koyulan göz tembelliği tedavisi kolay ve kısa sürede sonuçların elde edilmesini sağlar. Bu sorunda önemli olan tembelliğin sebebinin belirlenmesi ve sorunu ortadan kaldıracak tedavi yönteminin uygulanmasıdır. Yetişkinlerde göz tembelliği ilerlemiş düzeydedir.

Çocuklarda ise 1 yaşından sonra göz ile alakalı olan kontroller düzenli şekilde yapılırsa göz tembelliği görülmesinin riski oldukça düşüktür. Özellikle aile içinde gözlük kullanana kişilerin düzenli bir şekilde uzman hekime götürülmesi gerekir. Özellikle çocuklarda göz ile alakalı muayeneler erken dönemlerde yapılırsa göz tembelliği ile alakalı nedenler detaylı bir şekilde araştırılır, gerekirse numaralar belirlenir, tembel gözün daha çok çalıştırılması adına göz bölgesine kapatma tedavisi uygulaması yapılır. Kapatma tedavisi ve uygulama sürelerinin muhakkak göz uzmanı tarafından önerilmesi gerekir. Bu tedavide takip etmek oldukça önemli bir detaydır.

Göz tembelliği kapatma tedavisi kapsamında saati ve süreleri uzman hekimler tarafından belirlenir. Yetişkinler bu sorunun tedavisinde gözlük kullanımlarına alışmada zorluk çekerken çocuklar kısa süre zarfında gözlük kullanımına alışır. Göz tembelliği kapsamında kapatma tedavisi uygulamasında en son teknolojik yenilikler kullanılır.

Bu kapsamında akıllı elektronik gözlüklerin kullanımları yapılmaktadır. Bu tarz gözlüklerin kullanımları yetişkinlerin değil, çocukların hoşuna gider. Tedaviye uyumu artırarak ailelerin, bireylerinin ve uzman doktorların işlerini fazlasıyla kolaylaştırır. Özellikle göz tembelliği konusunda uygulanacak kapatma tedavisi bilinçli bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Bu kapsamda kişilerin muhakkak yakın mesafeyi görmesi ve yakın mesafeye odaklanarak göz egzersizleri çalışmaları yapması gerekir. Tedavi kapsamında bilgisayar oyunları oynamak, ödev yapak, yakın mesafeli oyunlar oynamak ve boyama yapmak gerekir.

Tedavisi İçin En Uygun Yaş

Göz tembelliği sorunları ile alakalı yapılacak tedavi için erken dönemde fark edilmesi çok önemlidir. Bu konuda uzmanların önerisi 6 yaş öncesidir. Son dönemlerde yapılmış bilisel çalışmalar kapsamında 6 yaş sonrasında tedavi edilmesinin mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Yalnız tedavinin daha etkili olması için 6 yaş öncesi çok önemlidir.

Özellikle erken dönemde tedavi edilmeyen bu sorun ilerleyen yaşlarda konforun ortadan kalkmasına olanak sağlar. İlerleyen yaşlarda fark edilen sorunlarda tedavide önemli detay uygulamanın nasıl yapılacağı ve tedavi sonucunda başarıya ulaşmaktır. Tedavilerdeki ilk basamak uygun numaralı gözlüklerin reçete edilmesi ve beyine ulaştırılacak görüntülerin eşitlenmesidir. Gözlüklerin kullanılması ile tembel gözün daha çok çalıştırılması sağlanır.

Göz tembelliklerinde en etkili tedavi uygulaması göz kapama işlemleri muhakkak göz doktor kontrolünde ve kişide bulunan sorun dâhilinde yapılmalıdır.  Bazı durumlarda gün içinde bir kaç saat ya da bazı durumlarda tam gün kapatma yapılarak tembel gözde çalışma sağlanmalıdır. Gözün kapanma zamanları bazen 3 bazen de 10 gün olabilir. Kapatma tedavisi zamanı içinde özellikle çocuklar, aileler ve doktorlar arasında oldukça iyi uyum ve olması gerekir. Gözdeki kapatma süreleri mutlaka uzman doktorların yönlendirilmesi ile ve oldukça disiplinli şekilde yapılması gerekir.

Kapama ne az ne fazla düzeyde yapılmalıdır. Belirtilen detaylara mutlaka dikkat edilmesi ve çocukların kapama tedavisine uyum göstermesi de göz tembelliği tedavisi kapsamında başarı oranları oldukça yüksek olmaktadır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle