Askerliğe Engel Göz Hastalıkları ve Göz Bozukluğu Dereceleri

Askerlikten göz bozukluğu ya da hastalıkları ile muaf olunabilir. Bunun için öncelikle kırılma kusurunun hangi boyutta olduğuna ve görme netliğine bakılır.

Askerlik göz muafiyeti olanlar için zorunlu olmaktan çıkmaktadır. Muaf olunduğunda askerliğe elverişli değildir raporu kişiye sunularak terhis belgesi yerine geçmektedir.

Askerliğe Engel Olan Göz Hastalıkları Hangileridir?

Askerlik yapmaya engel göz hastalıkları hususunda birçok farklı bilgi kirliliği olduğunu söylemek mümkün. Öncelikli olarak görme netliğinin burada önemine vurgu yapmak gerekiyor. Çürük raporu almak için göz dereceleri belirlenen şartlara ulaşsa dahi geri hizmette askerlik yapılabiliyor. Tetkikler ciddi anlamda gelişmiş göz tarama cihazları ile yapılarak görme kaybı veya engel teşkil edecek bir durum olup olmadığı saptanmaya çalışılıyor.

Tabi ki herkesin aklına ilk olarak göz bozukluğu geliyor. Fakat diğer göz hastalıkları askerlikten muafiyet için önemli faktörlerdir.

  • Kornea Rahatsızlıkları
  • Tek Gözde Görme Kaybı
  • Her İki Gözde Görme Kaybı
  • Kronik Göz İçi Kanamaları
  • Göz Tembelliği
  • Göz Kayması
  • Gözün Fizyolojik Yapısında Hasar
  • Kırılma Kusurları (Hipermetrop, Miyop, Astigmat)

Yukarıda görülen hastalıkların Milli Güvenlik tarafından açıklanan sağlık yönergesinde yer aldığını belirtmek gerekiyor. Ancak bunun muafiyet şartları için yeterli düzeyde olup olmadığına Askeri Hastane’de görev yapan doktorlar karar verecektir. Göz tembelliği seviyesine bağlı olarak muaf olabilir veya olamayabilirsiniz. Bu durum aynı şekilde göz bozukluğu için geçerliliğini korumaktadır.

Askerlikten Muaf Olmak İçin Göz Bozukluğu Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik yapmaya göz rahatsızlığı engel olur mu sorusunun cevabı kesinlikle evet olarak yanıtlanabilir. Aslında geri planda çalışan ve gözlükle asker olabilen çok kişi vardır. Çünkü bunun belirli sınırları olduğundan yönergede bahsedilmektedir. Tek gözü görmeyen askerlik yapabilirmi diye merak edenlere muafiyet raporu alacağını söyleyebiliriz. Gözün bozukluk dereceleri içinse sınırı aşan hipermetrop ve miyop baz alınmaktadır. Görme kusuru ile ilgili görüş netliği ile derece farklılığından ayrıca söz edeceğiz.

Hipermetrop Her İki Gözün Derecesi Toplanır
Miyop Her İki Gözün Derecesi Toplanır
Astigmat Her İki Gözünde Derecesinin Yarısı Toplanır
Toplam Sınır 14 Numaranın Üzeri (14.00 Dahil Değil)

Tabloyu örnek ile açıklamak daha etkili olacaktır. Öncelikle askerlikten 14 derece göz bozukluğu ile muaf olunmamaktadır. Sınırı 14 derecenin üzeridir. İki gözünüzde de 6 numara hipermetrop veya miyop olduğunu varsayalım. Buna istinaden her iki gözünüzde 2 derece astigmat olduğunda tamamı toplanır. Astigmatların yarısı alınacağından toplam 2 olarak hesaplanır. Diğer göz kusurunuz ise iki gözde de 6 olduğundan 12’ye tekabül eder. 14 derece ile muaf olamazsınız ve sınırı geçemediğiniz için komando olamayıp geri hizmette er olarak birliğinize katılırsınız.

Eğer göz muayenesi sonrasında askerlik yapmaya müsait olmayan bir sonuç çıkıyorsa derecelerin toplam değeri 14’ün üzerine çıkmış demektir. Burada gözün görüş netliği içinse bir gözün 4/10 aralığında olması gerektiği açıkça belirtilmektedir. Her iki gözünüzde 2/10 oranında görüyorsa ve numaralar 14’ü bulmuyorsa da askerlikten çürük raporu alınabilir.

Askerlikten Göz Bozukluğu İle Muaf Olunur Mu?

Askerlik göz muafiyeti sonucunda ömrünüzün sonuna kadar ilişiğinizi kesebileceğiniz bir durum sunuyor. Görmeye engel bir göz hastalığı ya da görme netliğini olabildiğince düşüren dereceler söz konusu ise muaf olabilirsiniz. Tek gözü görmeyenler, doğrudan iki gözünde de ciddi görme kaybı yaşayanlar, yüksek numaralı göz bozuklukları yaşayanlar askeriyede de göz muayenesine giderek muaf olmak için hastaneye sevk isteyebilirler.

Türkiye’de Askeri hastanelerde özel damlalarla saatlerce süren ölçümler yapılır. Bu ölçümlerden elde edilen sonuçlarla beraber doktorunuz sınıra yakınsanız sizi heyete yollar. Heyet ise çürük raporunu onaylama aşamasında 2015 yılından beri büyük bir ambargo uygulamaktadır. Birçok kişi rahatsızlığından ötürü askerlik yapmaya elverişli olmasa da raporu verilmez. Gözlük numarası yüksek olmasına rağmen askere gidenler görme kusuru için tekrardan hastaneye başvurabilirler.

Göz ameliyatı geçirmeniz ve bunun sonrasında komplikasyonlar görülmesi ya da görmeyen gözüne rağmen askeriyeye sevk edilmiş askerler acemi birliğinde dahi askeri heyetten rapor alabilmektedir. Görme netliği için 4/10 ve altında değerler ya da 14’ün üzerinde göz bozukluğu olanlar şartları yerine getirerek muafiyet belgelerini alabilirler.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle