Keratokonus Hastaları Askerlik Yapıyor mu, Muaf mı?

Askerlik için sağlık problemleri, özellikle de göz hastalıkları önemlidir. Keratokonus hastalarının askerlik yapacakları ya da muaf olacakları hastalığının durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Keratokonus hastaları askerlikten muaf olur mu sorusu her zaman gündeme gelen bir soru kalıbıdır. Zira göz rahatsızlıkları ile askerliğe elverişsiz olduğu teşhisine varılmış birçok kişiye rastlayabilirsiniz.

Askerlikte Hangi Göz Kusurları Muafiyet Sağlıyor?

Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri belirli bir mevzuata göre hareket eder. TSK sağlık yönetmenliği tarafından onaylanmış göz kusurları askerlikten muaf olmak için yeterli olabilmektedir. Fakat standart bir göz muayenesinin çok üzerinde olan Askeri hastane tetkikleri yapılmaktadır. Doğal olarak muayene ve muayene sonrası heyet kararı ile askerlikten muaf olunabilir. Sağlığa engel olan durumların tamamını içeren yönetmelik göz kategorisinde de tüm rahatsızlıkları içeren bir yelpazeyle karşımıza çıkıyor.

Askerliğe engel olan Keratokonus hastalığı için belirli görme kayıplarının tek ya da iki gözünüzde de olması gerekmektedir. Bununla ilgili maddelere baktığımızda aşağıdaki detaylarla karşılaşılmaktadır.

  1. Keratorefraktif ameliyatı geçiren, tashihle 1.maddenin A kuralına kadar olanlar
  2. Keratorefraktif ameliyatı geçiren, tashihle 1.maddenin A kuralına kadar olanlar
  3. madde A ve B kuralına uygun olan görme netliğine karşın Penetran Keratorefraktif ameliyat geçirmiş olanlar

TSK sağlık yönetmeliği kapsamında Keratokonus hastaları askerlikten muaf olur mu sorusuna cevap veren maddeler bu şekilde sıralanıyor. Tabi ki burada 1.madde kapsamında A ve B kurallarına uygun bir görme netliği arandığını görebiliyoruz. Hemen aşağıda bu görüş netliklerinin hangi sınırlarda olduğunu inceleyelim.

Keratokonus Hastalığı İle Askerlikten Muaf Olunabilir Mi?

Keratokonus hastalığı askerliğe engel mi sorusunun cevabı tamamıyla görme netliğiyle alakalıdır. Keza askerlik muaf şartları 2017 yılında da bir önceki yılda olduğu gibi güncellenmiştir. Her sene belirli düzenlemelerle en doğru yönetmelik yaratılmaya çalışılıyor. 2016 düzenlemesi göz sağlığı ile ilgili pek değişikliğe sahne olmamıştı.

Keratokonus askerlik için muaf durumu yaratır mı sorusu ise 2017 yılı için aşağıdaki derecelere göre cevaplanabilir.

  Askerlikten Muaf Olma Durumu
Madde A Kuralına Göre Camla düzeltilen göz kusurunun her iki göz derecelerinde de toplam 10/10 ve 20/10 aralığında olması gerekir.
1 Madde B Kuralına Göre Camla düzeltilen göz kusurunun her iki göz derecelerinde de toplam 10/10 ve 4/10 değerleri hariç olup aralığında olması gerekmektedir.
  • Madde A Kuralına Göre: Camla düzeltilen göz kusurunun her iki göz derecelerinde de toplam 10/10 ve 20/10 aralığında olması gerekir.
  • 1 Madde B Kuralına Göre: Camla düzeltilen göz kusurunun her iki göz derecelerinde de toplam 10/10 ve 4/10 değerleri hariç olup aralığında olması gerekmektedir.

Eğer bu standartlara uygun olan askeri hastane göz muayenenizi yaptırdıysanız 2017 askerlik muafiyeti için uygun değilsiniz demektir. Yani Keratokonus hastalığı askerlik için engel değildir. Fakat görme netliğiniz hastalığınızın ilerleme oranıyla doğru orantılı olarak daha düşük ise muhtemelen barışta askerliğe elverişli değildir raporunuz hazırlanacaktır.

  Heyet onayıyla birlikte askerlik durumu muafiyet olarak düşecektir. Buna ek olarak diğer göz kusurlarınızın da burada önemli bir rol oynadığını söylemek gerekiyor. Keratokonus muaf olmanıza sebep olmayabilir. Fakat hastalık ile birlikte artış gösteren miyop ve astigmat ile beraber düşünüldüğünde raporun çıkma şansı artar.

Keratokonus Hastalığı İle Muafiyet İçin Ne Yapmak Gerek?

Öncelikle Keratokonus hastalığı ile askerlikten muaf olmak için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Keza 2017 askeri yönetmeliğine göre hiçbir özel hastanede muayene kabul edilmiyor. Rutin muayene şehir hastanelerinde yapılıp sağlık kusurunuz var ise askeri hastaneye yönlendiriliyorsunuz.

Keratokonus hastalığı ile alakalı şikâyetiniz üzerine detaylı göz muayeneniz yapılıyor ve doktorunuz ilk etapta raporunu heyete sunmak adına örnekliyor. Ardından ise belirli bir görme netliği yok ise heyet raporunuzu onaylıyor ve askerden muaf oluyorsunuz. Bu görme netliğinin seviyesine bağlı olarak barışta askerliğe elverişsizdir ya da hem barışta hem savaşta askerliğe elverişsizdir şeklinde düzenlenebilir.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle