Göz Sağlığının Korunması İçin Tüketilecek Besinler

Göz sağlığı korunması ve meydana gelmiş olan hastalıkların seviyesinin azalması adına öncelikli olarak düzenli beslenme gerekir. Dengeli beslenme sağlık açısıdan önemlidir.

Göz Sağlığı ve Beslenme

Göz sağlığı insan yaşamı için önemlidir ve gözün sağlığının kötü yönde ilerlemesinin birçok sebebi bulunur. Görme açısından oluşan bozukluklar sadece kötü alışkanlıklardan kaynaklı olarak meydana gelmez. Bazı hastalıkların oluşmasından kaynaklı da ortaya çıkar. Bu hastalıklara yakalanmamak ve genel göz sağlığını korumak adına öncelikli olarak sağlıklı şekilde beslenmek gerekir. Tüm vücut için yararlı olan sağlıklı, doğal ve dengeli şekilde beslenme gözler içinde oldukça önemlidir. Düzgün şekilde ilerleyen beslenme vücudun sağlıklı ilerlemesine, gelişmesine ve enfeksiyonlar ile kolay şekilde savaşmasına destek olur. Ayrıca görsel anlamdaki kesinliğin artması içinde sağlıklı beslenme gereklidir.  Yaşın ilerlemesi ile beraber göz sağlığında sorunlar oluşmaya başlar. Bunun erken dönemde önüne geçmek adına sağlıklı ve dengeli beslenmek önemli bir adımdır. Gözlerinde sorun olan kişiler uzman doktora başvurduklarında tedavinin yanında beslenmesi konusunda detaylarda verilir.

Gerekli Olan Besinler

Göz sağlığın dikkatli şekilde ilerlemesi ve korunması adına dört besin grubu insan vücuduna alınmalıdır. Bunlar;

Lutein ile Zeaksantin

Bu grubu içeren besinler yaşa bağlı olarak oluşabilecek sorunların ve risklerin azalmasını sağlar.

Antioksidanlar

E, C ve A vitaminleri gözlerde bulunan dokular ile hücrelerin sağlığının korunması adına yardımcı olacaktır. Bundan kaynaklı olarak yaşa bağlı şekilde ortaya çıkabilecek olan dejenerasyonun gelişmeleri yavaşlatılır. Katarakt konusunda da özellikle C vitaminin tüketilmesi çok önemlidir.

Omega- 3

Esansiyel içeriği bulunan yağ farklı yaşlarda olan çocukların ve yetişkinlerin vizyonlarının gelişmesi konusunda önemli düzeyde rol oynar. Beslenme düzeni içinde Omega- 3 yağının düzenli şekilde alımı gözlerdeki sorunların ortadan kalmasını sağlar. Kuru göz sorunlarının oluşumu çoğu zaman Omega- 3 eksikliğinden kaynaklı oluşur.

Maddeler

Bakır ile çinko alımlarının düzenli şekilde alınması besinler ile vitaminlerin emilmesine destek olur. Bakır ile çinko yaşın ilerlemesiyle oluşan sorunların yavaşlatılması adına destekçi olur.

Göz Sağlığı İçin Yiyecekler

  • Yaban mersini, A vitamini içeriği gözün sağlığına faydalıdır.
  • Havuç, önemli düzeyde karoten içerdiğinden kaynaklı olarak görme keskinliğinin artmasını sağlar.
  • Pancar, gözlerde temizleme etkisi bulunan bu yiyecek potasyum ile C vitamini içerir.
  • Soğan ve sarımsak, kan pıhtısı oluşumunun önüne geçer. Görme açısından keskinliğin artmasını sağlar.
  • Kuşburnu, gözler üstünde toksit etkisinin oluşmasına olanak sağlayan faydaları bulunur. Ayriyeten C vitamini içeriğine sahiptir.
  • Kayısı, A vitamini ile potasyum açısından zengin olduğu için faydalıdır.
  • Mısır, önemli düzeylerde antioksidan içeriğine sahip olduğundan dolayı katarakt oluşumu riskinin önüne geçer.
  • Ispanak, lutein içeriğine sahip olan bu sebze göz hastalıkları ile katarakt oluşumunun önlenmesini sağlar.

Havuç

Uzmanlar her daim göz sağlığı konusunda havucun mevsiminde düzenli tüketilmesini önerir. Köklü olan sebzelerin içeriğinde beta- karoten bulunur ve A vitaminleri açısından zengindir. Bu zenginlik çoğunlukla turuncu ile kırmızı olan yiyeceklerde yer alır. Bundan dolayı mevsiminde alımı gereklidir.

Süzme Peynir

Bu peynir türü içeriğinde birçok mineral bulunur. Yalnız içeriğinde bulunan kalsiyumun çok olması ve B vitaminleri içermesi retina sağlığı için faydalıdır. Özellikle omletlerde ve kahvaltılarda tercih edilebilir. Hatta bazı tariflerde tatlı içinde bile kullanılabilir.

Balkabağı

Gözlerde bulunan ışıkların odaklanmış olduğu retinanın tam olarak merkez kısmında bulunan makülanın genel sağlığının korunması adına karotenoidler fazlasıyla gereklidir. Yani zeaksantin ile lutein alan kişilerin gözleri sağlıklı ve görüşleri daha kesindir. Balkabağı da bu açıdan zengin içeriklere sahiptir. Uzman hekimler balkabağının her türlü formunun düzenli şekilde tüketilmesini önerir. Yemeği, çorbası yahut tatlısı beslenme içine dahil edilmelidir.

Yaban Mersini

Özellikle retina bölgesinde ışık alıcı olan pigmentleri korur. İyodopsin ile rodopsin birikmesine sebep olacak maddelerin atılması adına gereklidir. Görüş keskinliği için mevsiminde tüketilir. Yahut mevsiminde alınan yaban mersini derin dondurucu da saklanarak daha sonraki aylarda da tüketilebilir. Yaban mersini sade şekilde tüketilebileceği gibi tatlılarda yahut içecek şeklinde de hazırlanarak tüketilebilir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata göz sağlığının yanında genel sağlık içinde faydalı etkilere sahiptir. Son dönemler bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda faydaları ortaya çıkartılmıştır. Glokom adı ile biline göz hastalığının azalmasına fayda sağlarken, gelişmesi konusunda oluşabilecek olan risklerinde önüne geçer. Her gün bir parça şeklinde tüketilmesi yeterli olur.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle