Göz Sağlığına Fayda Sağlayan ve İyi Gelen Meyveler

Gözlerin genel sağlığının korunması ve gözlerde meydana gelebilecek olan hastalıkların oluşmasının önüne geçilmesi için beslenme içine meyve tüketimi de dahil edilmelidir.

Göze Fayda Sağlayan Meyveler

Sağlıklı bir şekilde beslenme yapmak insanların genel sağlığının korunması ve görüşün en doğru şekilde sağlanmasını adına gereklidir. Örneğin; A vitamini alınması özellikle görüş açısından oldukça önemli bir detaydır. A vitaminin eksik olması zaman içinde nikospel adı verilen görme bozukluğu oluşmasına neden olabilir. Göze fayda sağlayan ve iyileşmesi konusunda her zaman fayda gösteren meyveler arasında;

Portakal

Portakalın içeriğinde var olan C vitamini görüş açısından faydalıdır. Kişi vücudunun bağ dokusu ve gözü sağlığı açısından vasküler sağlığa faydalıdır. Görüşün geliştirilmesi konusunda gerekli olan folik asit, kalsiyum, lif ve potasyumu içerir. Portakalı gün içinde 1 adet tüketebilir yahut gün içinde 1 bardak meyve suyu şeklinde içebilirsiniz.

Havuç

Havuç beta- karoten ile A vitamini içerir. Bunlar retinanın ışığını emmeye fayda sağlayan rodopsinşn oluşması adına gerekir. A vitamini gözlerin kenarlarındaki zarların ve korneanın sağlıklı şekilde çalışması adına gereklidir. Düşük kalorili olan havuç lif ve potasyum açısından oldukça zengindir.

Çilek

Özellikle yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkacak olan göz sorunlarının ortadan kaldırılması ve ilerleyen yaşta gözün korunması için faydalıdır. Gözdeki kan damarlarının güçlenmesini ve bağ dokusunun gelişmesini sağlayan C vitaminleri içerir. Çilek B9, fotokimyasal ve lif içerir. Mevsiminde alınan çilekler taze olarak tüketildiğinde fayda sağlar. Çilekler meyve salatası içinde ve tatlılarda da tüketilebilir.

 

Yaban Mersini

Yaban mersini mevsimi gelince tüketildiği zaman göz sağlığı açısından oldukça faydalı şekilde etki sunar. Mevsiminde alınarak temizlenmeli ve dondurucuda saklanmalıdır. Bu sayede diğer mevsimlerde de bu faydalı meyveden tüketilebilir. Ayrıca yaban mersinin yapraklarında çay yapıldığında sağlıklı şekilde tüketmek mümkündür. Çayı hazırlamak için;

  • 2 gram yaban mersini yaprakları ile meyvesi
  • 1 su bardağı kaynatılmış su

2 gram yaban mersini yaprağı ile meyvesi öğütülür. Ardından kaynatılmış suyun içine atılır ve ağzı kapalı şekilde 15 dakika kadar bekletilmelidir. Düzenli olarak gün içinde 1 defa içilmesi yeterli olur.

Greyfurt Suyu

Gün içinde 1 adet greyfurt suyunun mevsiminde tüketilmesi önemlidir. Meyve suyunun içine 1 adet portakal karıştırılabilir. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketildiğinde gün içinde enerji de sağlar.

Mango

Göz ile vücut sağlığı için gereken vitamin C oldukça güçlü bir antioksidandır. Makuler dejenerasyon ile katarakt sorunların tedavisi için mango düzenli olarak beslenme içine alınmalıdır.

Kayısı

Kayısı A vitamini, zeukszantin ve beta- karoten tarzındaki besinleri doğal olarak içeriğinde barındırır. Güçlü anti oksidandır ve gözlerin genel sağlığı için tüketilmesi büyük önem taşır. Düzenli yeterli düzeyde tüketildiği zaman katarakt, makuler dejenerasyon ve gece körlükleri oluşumlarının gecikmesini ağlar.

Faydalı Diğer Yiyecekler

Tatlı Patates

A vitamini ile beta- karoten açısından zengin olan tatlı patates aynı zamanda lif ile potasyum açısından zengindir. Tüm bunlar beslenmede sağlık bakımından yarar sağlar. Haşlanmış, zeytin yağında kızartılmış ve farklı sebzeler ile karıştırılmış olan yemekler tercih edilebilir.

Ispanak

Folik asit, demir ile K vitamini açısından zengin içeriklere sahiptir. Salatalarda, yemeklerde ve sandviç olarak tüketilebilir. Ayrıca haşlanan ıspanak garnitür olaraktan tüketilebilir.

Ceviz

Omega- 3 yağ asitlerinin fazla olduğu ceviz ayrıca E vitamini de içerir. Günde ara öğün olarak 2 ceviz tüketilmesi göz sağlığı açısından faydalıdır. Ceviz salataların üzerine atılarak tüketildiğinde lezzet katacaktır. Haşlanmış ıspanak salatasında ya da yeşil salatalarda kullanılabilir.

Somon

Vizyonun sağlığı için gerekli olan somon Omega- 3 açısından zengindir. Yeterli düzeyde somon tüketildiğinde kuru göz sendorumu oluşumu riski engellenir.

Brokoli

Birçok kişinin tüketmek istemediği brokoli sadece göz sağlığı açısından değil genel sağlık bakımından da gereklidir. Ce vitamini deposu olan bu sebze lif bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. Görmeyi iyileştirmeye yarayan beta- karoten ile zeaxanthin içerir. Brokoli çorba olarak ya da salata olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Salata şeklinde tüketecek kişilerin çok haşlamadan hazırlaması gerekir.

Yumurta

Gözlerin daha iyi görmesini sağlayan lutein açısından zengin olan yumurtada Omega-3 ile E vitamini de bulunur. Lutein içeren besinler beslenmeye eklendiği zaman gözlerdeki hastalıkların oluşmasının da önüne geçilir. Sabahları haşlama ya da omlet olarak tüketilebilir. Ayrıca yumurta salatası ya da yemek içinde de kullanılabilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle